Nedaleko města Kaplice v okrese Český Krumlov se na úzkém ostrohu v nadmořské výšce 533 metrů nad řekou Malší tyčí zřícenina hradu Pořešín. Název hradu je odvozen od křestního jména Pořeša, což znamená Pořešův hrad nebo dvůr.
Na Pořešíně zřejmě žila stejně krutá paní, jako byly například Kateřina z Komárova nebo takzvaná Čachtická paní. Pověst vypráví, že za jejího panování lidé raději zavírali své dcery doma.
Svoje sloužící prý paní krutě trýznila, takže se v noci z hradu nesl bolestný křik. Není tedy divu, že duše zlé paní pravděpodobně po smrti nenašla klid a její duch dodnes bloudí v troskách hradu.
Vysvobodit ji údajně může pouze člověk, jenž proutkem, který ona drží v ruce, sekne po velkém černém psovi, střežícím hradní poklady…
Další krvavá pověst…
Kde se tato hrůzostrašná legenda vlastně vzala a o kterou konkrétní hradní paní se jednalo, to dnes již nikdo neví. Není to však jediná krvavá pověst, jež se k hradu Pořešín váže. Traduje se, že zde řádil i loupeživý rytíř, jenž přepadal kupecké vozy.
Po dobytí hradu byl popraven u obrovského balvanu nad řekou Malší. Veliký kámen měl na vrcholu prohlubeň. Začalo se mu tedy říkat „krvavá mísa”. Právě do této prohlubně byla ostatně jako potrava pro dravé ptáky vhozena prý i rytířova uťatá hlava. Rovněž tento rytíř, zřejmě za trest, po smrti obchází troskami hradu.
Smutný přízrak věrné dívky
Na hradě však lze potkat i smutný, bezcílně bloudící přízrak dívky. Jeden z majitelů hradu se prý dostal do sporu se svým sousedem, který začal hrad obléhat.
Rytíři se sice podařilo uniknout a poohlédnout se po nějaké pomoci, ale obléhatelů se kolem srotilo tolik, že se osazenstvo hradu rozhodlo prchnout podzemní chodbou.
Zachránili se všichni, kromě dcery hradního pána, jež přísahala, že raději zemře, než by opustila rodové sídlo. Skutečně také nakonec uhořela v plamenech, které hrad zachvátily.
Její otec sice přispěchal na pomoc s velkým vojskem, ale když uviděl doutnající trosky svého sídla, v zoufalství se vrhl do propasti.křestního jména Pořeša, což znamená Pořešův hrad nebo dvůr.