V souostroví Vnitřní Hebridy na západě Skotska se nachází nenápadný ostrov Isle of Eigg. Osídlení ostrova je doloženo již v době kamenné. Svoje stopy zde zanechali vikingové i irští křesťanští misionáři.
Která dějinná epocha však souvisí s dávným a stále záhadným masakrem v jedné z ostrovních jeskyní?
Dějištěm hromadné vraždy měla být jeskyně s vchodem takřka dokonale maskovaným ostrovní zelení. Masakr se odehrál v šestnáctém století v kontextu střetů mezi mocnými skotskými klany MacLeodů a MacDonaldů.
Předehra k tragédii
Spouštěčem pro celou tragickou událost bylo nevhodné chování MacLeodů, kteří k MacDonaldům zavítali na ostrov Eigg na návštěvu. Údajně se jednalo o obtěžující přístup MacLeodů k místním ženám. To si samozřejmě MacDonaldové nemohli nechat líbit.
Výsledkem bylo, že tyto dotěrné hosty z ostrova vykázali. V šestnáctém století však ono „vykázání“ mělo podstatně tvrdší charakter, než bychom si představovali v současnosti. Spíše se jednalo o doslovné vytlačení do moře, kde byli ponechání svému osudu. MacLeodové ovšem přežili a přísahali MacDonaldům krutou pomstu.
Smrt v jeskyni
Bojovníci potupeného klanu se na ostrov brzy vracejí. MacDonaldové raději preventivně ukrývají všechny obyvatele do prostorné jeskyně. Nebyl to špatný nápad, protože vchod do jeskyně bylo velmi obtížné objevit. Kryl jej dokonce malý vodopád.
Nebýt neopatrné hlídky McDonaldů, nájezdníci by brzy z ostrova odpluli, aniž by ukryté obyvatele našli. Jeskynní azyl byl však prozrazen. MacLeodové nechtěli v prostředí neznámého jeskynního labyrintu bojovat.
Místo toho u vchodu jeskyně nashromáždili hranici dřeva a listí. Po jejím zapálení produkovala hustý kouř. Ten nakonec způsobil všem ukrytým lidem smrt. V jeskyni měla zahynout naprostá většina obyvatel ostrova. Jednalo se o čtyři sta mužů, žen a dětí! Přežilo jen několik jedinců, kteří se ukryli na jiném místě.
Kosti jako suvenýr
Ačkoli se lidské ostatky nacházejí v jeskyni sporadicky i v současnosti, panují stále pochybnosti, zda vše skutečně proběhlo tak, jak říká legenda.
Analýza nalezených kostí sice prokázala, že mohou patřit do období bojů mezi klany MacDonaldů a MacLeodů, ale chybí více pramenů o zmíněném masakru v jeskyni. Bohužel, velká část kosterních pozůstatků se rozptýlila po celém Spojeném království.
Již v době Viktoriánské Anglie totiž vznikla tradice vzít si z návštěvy ostrova Isle of Eigg pár kostí jako morbidní turistický suvenýr.