reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Náboženství a okultismus
Tajemný Nicolas Flamel: Byl spatřen 300 let po údajné smrti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.10.2021
2.8tis
Dopomohla alchymie a magie Flamelovi k nesmrtelnosti? Foto: Pixabay
284
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Život pařížského písaře prý změní kniha mocného mága. Díky mnohaletému studiu dokáže proniknout do tajů alchymie, což mu prý přináší nejen obrovské bohatství, ale i nesmrtelnost. Podle různých svědectví jsou Flamel i jeho manželka spatřování ještě dlouho poté, co byli pohřbeni.

Dopomohla alchymie a magie Flamelovi k nesmrtelnosti? Foto: Pixabay Flamel prý dokázal stvořit kámen mudrců, foto Joseph Wright z Derby / Creative Commons / Volné dílo Flamela prý nechává prošetřit i král Karel VI. Francouzský, foto Auguste de Creuse / Creative Commons / Volné dílo Flamelův náhrobní kámen, foto Národní muzeum středověku, Paříž / Creative Commons / Volné dílo Nicolas Flamel, foto Étienne François Villain / Creative Commons / Volné dílo

Jeden z nejvýznamnějších evropských alchymistů Nicolas Flamel (asi 1330–1418), jehož život patří také mezi ty nejlépe zdokumentované v historii středověké alchymie, začínal svou kariéru jako pařížský písař a notář a později také jako obchodník s rukopisy.

V roce 1368 se oženil s Perenelle Flamel (1320–1397), s níž sdílel hluboký zájem o alchymii. A protože Perenelle do svazku přinesla ohromné bohatství ze dvou předchozích manželství, mohli se oba této zálibě věnovat dosyta.

Směr, jakým se Flamel v životě vydá, pravděpodobné určí vize, kterou v mládí prožívá. Jedné noci se mu ve snu zjeví anděl a ukáže mu tajemnou knihu popsanou podivnými znaky na každé sedmé straně. „Flamele, dobře si tuto knihu prohlédni;

ničemu z ní neporozumíš, vůbec ničemu, ty ani mnozí další, ale nadejde den, kdy tam uvidíš, co nikdo jiný,“ prohlásí anděl. Jaké informace může kniha obsahovat? A byla to skutečná vize, nebo snad pouhý sen?

Nicolas Flamel, foto Étienne François Villain / Creative Commons / Volné dílo

KNIHA TAJEMSTVÍ

Odpověď na možné pochybnosti přichází o mnoho let později, kdy Flamel knihu ze svého snu objeví na tržišti. Velká zlacená kniha s měděnými deskami má pouhých 21 stran a na každé sedmé se nachází změť podivných znaků a číslic.

Ničemu v knize skutečně nerozuměl. Pouze z prvních stran se dozvídá, že jejím autorem je „Žid Abraham, kněz, levita, astrolog a filosof pro národ židovský, jenž byl z Božího dopuštění rozprášen mezi Galy“.

Flamel knihu okamžitě odkoupí, ovšem dalších 21 let se mu texty nedaří rozluštit, neboť jsou psány jazyky, kterým nerozumí. Domnívá se ale, že se v knize ukrývá návod na transmutaci kovů a možná i něco mnohem většího.

Až když si uvědomí, že knihu napsal žid a že právě žid by mu také mohl pomoci textům porozumět, pohne se konečně z místa. Za pomoci židovského mudrce, který v knize pozná kopii dávno ztraceného spisu mocného mága Abramelina a znalce kabaly, se mu skutečně podaří knihu rozluštit.

Díky tomu prý následně proniká do tajů alchymie a stvoří elixír mládí či nesmrtelnosti. Jaké mocná tajemství mu tajemné texty odhalily?

Flamel prý dokázal stvořit kámen mudrců, foto Joseph Wright z Derby / Creative Commons / Volné dílo

CESTA K BOHATSTVÍ

Flamel strráví další tři roky studiem knihy a jejího překladu. Během toho postupně odhaluje její obrovskou moc, kterou se sám naučí ovládnout. Mimo jiné proniká do tajů transmutace neboli přeměny obecných kovů, jako je rtuť, ve zlato, což je jeden z hlavních cílů alchymie.

O tom, že se mu skutečně podařilo otevřít cestu ke zlatu, vypovídá i fakt, že v dané době Flamel podivuhodně zbohatl. Se svou ženou náhle začíná dávat obrovské množství peněz na různé dobročinné projekty a také ve štědrých sumách přispívat církvi.

Filantropické aktivity Flamelových jsou bezesporu šlechetné, přesto množství peněz, které při nich utrácejí, zaujme pozornost ostatních. Jak k takovému bohatství přišli? Perenelle sice do manželství přinesla slušné jmění, ale zdaleka ho nebylo tolik.

Podezření, že se Flamelovi dopouštějí čehosi nekalého, pojme dokonce i sám francouzský král Karel VI. Francouzský (1368–1422), který nařídí prošetření původu jejich jmění. Jenže to neodhalí nic, ani žádné známky pochybných obchodů. Zbohatl Flamel díky tajemstvím v záhadné knize?

Flamela prý nechává prošetřit i král Karel VI. Francouzský, foto Auguste de Creuse / Creative Commons / Volné dílo

NESMRTELNÍ MANŽELÉ

Zatímco za života jsou Flamelovi známi především jako štědří filantropové, příběhy, které se začnou vyprávět po jejich smrti, dostávají mnohem tajemnější ráz. Flamel prý s pomocí knihy vytvořil kámen mudrců, který nejenže umožňuje přeměnu běžných kovů ve zlato, ale slouží také při výrobě elixíru nesmrtelnosti.

Toto tvrzení se pak stává živnou půdou pro občasná svědectví o spatření manželů i po jejich smrti. Tomu, že Flamelovi nikdy nezemřeli, uvěří také respektovaný francouzský archeolog Paul Lucas.

Ten prohlašuje, že prý oba potkal v roce 1705 a v roce 1761, tedy více než 300 let po své domnělé smrti, se účastnili představení v pařížské Opeře! Existují také tvrzení, že když byl nějaký čas po alchymistově smrti otevřen jeho hrob, byl nalezen prázdný.

Flamelovo tělo prý někam zmizelo. Že by skutečně se svou ženou docílil nesmrtelnosti? Pravdou je, že neexistuje žádný opravdový důkaz o tom, že by se Flamel alchymii vůbec věnoval. Všechny zprávy tohoto typu se objevují až po jeho smrti. Jde tedy o pouhé legendy, nebo Flamel své výnosné záliby držel v tajnosti?

Flamelův náhrobní kámen, foto Národní muzeum středověku, Paříž / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.10.2022 259
Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné přízraky, kterým říkají podle původního aztéckého názvu chaneque. Tito démoni prý dokážou člověka posednout a na několik dní ho unést. Místní se jich v některých případech obávají dodnes. Obchází skutečně tato mýtická stvoření mexickou džunglí? JEN JEDNI Z MNOHA V jazyce náhuatl chaneque znamená „ti, kdo obývají nebezpečná […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 1.3tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.2tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.4tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.0tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]