Domů     Náboženství a okultismus
Tajemný Nicolas Flamel: Byl spatřen 300 let po údajné smrti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.10.2021
2.8tis
Dopomohla alchymie a magie Flamelovi k nesmrtelnosti? Foto: Pixabay
284
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Život pařížského písaře prý změní kniha mocného mága. Díky mnohaletému studiu dokáže proniknout do tajů alchymie, což mu prý přináší nejen obrovské bohatství, ale i nesmrtelnost. Podle různých svědectví jsou Flamel i jeho manželka spatřování ještě dlouho poté, co byli pohřbeni.

Dopomohla alchymie a magie Flamelovi k nesmrtelnosti? Foto: Pixabay Flamel prý dokázal stvořit kámen mudrců, foto Joseph Wright z Derby / Creative Commons / Volné dílo Flamela prý nechává prošetřit i král Karel VI. Francouzský, foto Auguste de Creuse / Creative Commons / Volné dílo Flamelův náhrobní kámen, foto Národní muzeum středověku, Paříž / Creative Commons / Volné dílo Nicolas Flamel, foto Étienne François Villain / Creative Commons / Volné dílo

Jeden z nejvýznamnějších evropských alchymistů Nicolas Flamel (asi 1330–1418), jehož život patří také mezi ty nejlépe zdokumentované v historii středověké alchymie, začínal svou kariéru jako pařížský písař a notář a později také jako obchodník s rukopisy.

V roce 1368 se oženil s Perenelle Flamel (1320–1397), s níž sdílel hluboký zájem o alchymii. A protože Perenelle do svazku přinesla ohromné bohatství ze dvou předchozích manželství, mohli se oba této zálibě věnovat dosyta.

Směr, jakým se Flamel v životě vydá, pravděpodobné určí vize, kterou v mládí prožívá. Jedné noci se mu ve snu zjeví anděl a ukáže mu tajemnou knihu popsanou podivnými znaky na každé sedmé straně. „Flamele, dobře si tuto knihu prohlédni;

ničemu z ní neporozumíš, vůbec ničemu, ty ani mnozí další, ale nadejde den, kdy tam uvidíš, co nikdo jiný,“ prohlásí anděl. Jaké informace může kniha obsahovat? A byla to skutečná vize, nebo snad pouhý sen?

Nicolas Flamel, foto Étienne François Villain / Creative Commons / Volné dílo

KNIHA TAJEMSTVÍ

Odpověď na možné pochybnosti přichází o mnoho let později, kdy Flamel knihu ze svého snu objeví na tržišti. Velká zlacená kniha s měděnými deskami má pouhých 21 stran a na každé sedmé se nachází změť podivných znaků a číslic.

Ničemu v knize skutečně nerozuměl. Pouze z prvních stran se dozvídá, že jejím autorem je „Žid Abraham, kněz, levita, astrolog a filosof pro národ židovský, jenž byl z Božího dopuštění rozprášen mezi Galy“.

Flamel knihu okamžitě odkoupí, ovšem dalších 21 let se mu texty nedaří rozluštit, neboť jsou psány jazyky, kterým nerozumí. Domnívá se ale, že se v knize ukrývá návod na transmutaci kovů a možná i něco mnohem většího.

Až když si uvědomí, že knihu napsal žid a že právě žid by mu také mohl pomoci textům porozumět, pohne se konečně z místa. Za pomoci židovského mudrce, který v knize pozná kopii dávno ztraceného spisu mocného mága Abramelina a znalce kabaly, se mu skutečně podaří knihu rozluštit.

Díky tomu prý následně proniká do tajů alchymie a stvoří elixír mládí či nesmrtelnosti. Jaké mocná tajemství mu tajemné texty odhalily?

Flamel prý dokázal stvořit kámen mudrců, foto Joseph Wright z Derby / Creative Commons / Volné dílo

CESTA K BOHATSTVÍ

Flamel strráví další tři roky studiem knihy a jejího překladu. Během toho postupně odhaluje její obrovskou moc, kterou se sám naučí ovládnout. Mimo jiné proniká do tajů transmutace neboli přeměny obecných kovů, jako je rtuť, ve zlato, což je jeden z hlavních cílů alchymie.

O tom, že se mu skutečně podařilo otevřít cestu ke zlatu, vypovídá i fakt, že v dané době Flamel podivuhodně zbohatl. Se svou ženou náhle začíná dávat obrovské množství peněz na různé dobročinné projekty a také ve štědrých sumách přispívat církvi.

Filantropické aktivity Flamelových jsou bezesporu šlechetné, přesto množství peněz, které při nich utrácejí, zaujme pozornost ostatních. Jak k takovému bohatství přišli? Perenelle sice do manželství přinesla slušné jmění, ale zdaleka ho nebylo tolik.

Podezření, že se Flamelovi dopouštějí čehosi nekalého, pojme dokonce i sám francouzský král Karel VI. Francouzský (1368–1422), který nařídí prošetření původu jejich jmění. Jenže to neodhalí nic, ani žádné známky pochybných obchodů. Zbohatl Flamel díky tajemstvím v záhadné knize?

Flamela prý nechává prošetřit i král Karel VI. Francouzský, foto Auguste de Creuse / Creative Commons / Volné dílo

NESMRTELNÍ MANŽELÉ

Zatímco za života jsou Flamelovi známi především jako štědří filantropové, příběhy, které se začnou vyprávět po jejich smrti, dostávají mnohem tajemnější ráz. Flamel prý s pomocí knihy vytvořil kámen mudrců, který nejenže umožňuje přeměnu běžných kovů ve zlato, ale slouží také při výrobě elixíru nesmrtelnosti.

Toto tvrzení se pak stává živnou půdou pro občasná svědectví o spatření manželů i po jejich smrti. Tomu, že Flamelovi nikdy nezemřeli, uvěří také respektovaný francouzský archeolog Paul Lucas.

Ten prohlašuje, že prý oba potkal v roce 1705 a v roce 1761, tedy více než 300 let po své domnělé smrti, se účastnili představení v pařížské Opeře! Existují také tvrzení, že když byl nějaký čas po alchymistově smrti otevřen jeho hrob, byl nalezen prázdný.

Flamelovo tělo prý někam zmizelo. Že by skutečně se svou ženou docílil nesmrtelnosti? Pravdou je, že neexistuje žádný opravdový důkaz o tom, že by se Flamel alchymii vůbec věnoval. Všechny zprávy tohoto typu se objevují až po jeho smrti. Jde tedy o pouhé legendy, nebo Flamel své výnosné záliby držel v tajnosti?

Flamelův náhrobní kámen, foto Národní muzeum středověku, Paříž / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 26.11.2021 2.9tis
Na to, jestli se zemřelí dokážou za určitých okolností vrátit v nějaké podobě na krátkou chvíli zpět mezi živé, má každý z nás vlastní názor. Někteří věří, že pokud takového navrátilce ze záhrobí nepřivítáme jako živého, mohlo by to mít ošklivé následky. V Asii proto při tradičním svátku lidé své zemřelé členy rodiny uvítají, jako […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.6tis
Hlavní aktérkou příběhu je Clara de Bugny (1471–1514). Už od dětství je dívka neobyčejně oddána bohu, vede skromný život a straní se všemu světskému.     Dnes, kdy již známe mnoho podobných případů, zřejmě již nikoho nepřekvapí, že se právě u Clary časem začala objevovat stigmata. Pro tehdejší společnost však šlo o znamení, s nímž […]
od Filip Appl 21.11.2021 1.5tis
K zázračným uzdravením dochází podle církevních představitelů poměrně často. Někdy proběhnou zcela mimo pozornost veřejnosti i církve samotné, jindy se z nich ale stanou poměrně podrobně sledované případy. Tak tomu bylo i v roce 2002, kdy měla přímluva u blahoslavené ženy pomoci muži s rakovinou. Jak přesně k tomu došlo? Když v říjnu roku 2002 Španěl Antonio J. Sedano Madrid zjistil, […]
od Matěj Soukup 18.11.2021 1.8tis
Okolo 10. století našeho letopočtu vládli na severu Evropy v dnešní Skandinávii už několik století Vikingové, kteří prosluli jako obávaní nájezdníci a válečníci. Zároveň však v úctě k bohům i ke svým druhům, kteří padli v boji, vztyčovali kameny s runovým písmem. Na každého, kdo by se odvážil tyto kameny poškodit, prý čeká hrozivá smrt. […]
od Mirek Brát 17.11.2021 1.8tis
Legenda o „Věčném Židovi“ je srovnatelná s mytologickými příběhy, v jejichž středu může být například ithacký král Odysseus nebo hrdina Prometheus, který daroval lidem oheň. Přesto se zdá, že legenda o „Věčném Židovi“ může mít i reálné kořeny. „Věčný Žid“ jmenovaný nejčastěji jako Ahasver, má být jeden z židovských obyvatel, kteří se posmívali Ježíšovi, když byl v dubnu roku […]