reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Záhadná jihokorejská tradice: Všichni lidé jsou o dva roky starší
Kristýna Nováková
od Kristýna Nováková 24.4.2019
6.5tis
170
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Jižní Korea má zvláštní dlouholetou tradici, která říká, že když se narodí dítě, automaticky se mu k věku připočte jeden rok. Čerstvý novorozenec je tak hned od narození úředně považován za jednoleté batole.

Aby toho nebylo málo, další rok se dětem přidává také 1. ledna. Všichni Jihokorejci jsou tak oficiálně o dva roky starší, než je jejich skutečný biologický věk.

Bizarnost tohoto systému demonstruje například Lee Dong Kila, kterému se 31. prosince narodila dcera a hned obdržel spoustu blahopřání k tomu, že jeho dcera má jeden rok. O půlnoci, pouhé dvě hodiny po narození dívky, pak Lee obdržel další blahopřání, tentokrát k tomu, že má novorozenec 2 roky.

„Říkal jsem si, tak jo. Teď má dva roky, i když jsou to jen dvě hodiny od toho, co se narodila. Co to, sakra, je?“ podivoval se novopečený otec.

Narozeninová oslava v Koreji

Původ této tradice je těžké přesně vypátrat. Přidávání jednoho roku po narození může být spojené s tím, že skoro jeden rok dítě stráví v děloze nebo s tím, že starý asijský numerický systém nemá číslici nula.

Vysvětlení toho, proč se dětem přidává další rok na Nový rok je ještě těžší. Mohlo by to být z důvodu, že staří Korejci se nestarali o to, v jaký den se přesně narodili, a tak za své narozeniny prostě označili 1. ledna.

Tato tradice čelí v posledních letech stále větší kritice. Na začátku letošního roku dokonce politik Hwang Ju-hong předložil návrh zákona, který požaduje, aby bylo v oficiálních dokumentech uváděn místo „korejského věku“ oficiální věk daného člověka.

Vzhledem k tomu, jak je tento systém zakořeněný, však jeho revize bude pravděpodobně trvat nějaký čas.

Foto: imagenesmy.com, onceuponachef.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 946
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.4tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.7tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.4tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.2tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]