14. října 1996: U floridského pobřeží mizí jachta Intrepid se 16 lidmi na palubě. Osud plavidla i posádky zůstává neobjasněn.
Domů     Tajemství Měsíční jeskyně: Zmizel tajemný útvar v nenávratnu?
Tajemství Měsíční jeskyně: Zmizel tajemný útvar v nenávratnu?
od 14.10.2024
246
Takto si Horák do deníku nakreslí vchod do jeskyně. Kde se ale skrývá? A je vůbec skutečný?

Uměle vytvořená jeskyně ze záhadného materiálu, který možná ani nepochází ze Země, se má nacházet kdesi ve slovenských horách. V roce 1944 ji náhodou ji odhaluje důstojník slovenské armády a vše důkladně zanáší do svého deníku.

Pak důstojník i jeskyně beze stopy mizí. Objevuje se až po mnoha letech, když se deník dostává do rukou novinářů.

Takto si Horák do deníku nakreslí vchod do jeskyně. Kde se ale skrývá? A je vůbec skutečný? Cesta k jeskyni vypadá podle Horáka takto. Proč ji dosud nikdo neobjevil? Kolem jeskyně se mají nacházet vrcholy Tater. Otázkou ale zůstává kterých. Po jeskyni dodnes pátrá mnoho badatelů, zde Martin Lavay ukazuje jedno z možných míst. Bude právě on tím, kdo jeskyni odhalí?

Když se americkému speleologickému časopisu NSS News ozve jistý Antonín Horák a nabídne zápisky ze svého deníku, je jeho dopis přijat tak nějak s chladnou rutinou. Jenže už po přečtení několika stránek k sobě poutá pozornost víc a víc.

Redakce magazínu a autor deníku si vymění několik dopisů a pak, v březnu roku 1965, jsou útržky deníku vydány. Horák v nich líčí prazvláštní jeskyni tvořenou neznámým materiálem….

Cesta k jeskyni vypadá podle Horáka takto. Proč ji dosud nikdo neobjevil?
Cesta k jeskyni vypadá podle Horáka takto. Proč ji dosud nikdo neobjevil?

Tajemná jeskyně: Byla umělého původu?

Slovenská národní povstání spěje ke svému konci. Podle Horákova deníku je neděle 22. října 1944 povstalci před německou armádou ustupují severními svahy Tater. Při jedné z přestřelek je Horák zraněn a upadá do bezvědomí.

Když se probere, spatří vysokého srdečného vesničana, který se představí jako bača Slávek, majitel okolních pastvin. Spolu s Horákem zůstali v zákopu ležet další dva zranění.

Martin s dlouhou ránou na břiše a Jurko s poraněnou nohou.

Slávek všechny ošetří a s jeho pomocí se do čtyř hodin dostanou k úkrytu, kde stráví několik dalších dnů. „Odvalil pár balvanů a odkryl úzký otvor, vchod do široké jeskyně. Uložil Martina do kouta, potom se k našemu překvapení pomodlil,“ stojí v deníku.

„Všem nám požehnal křížem, i jeskyni, a s úklonou udělal znamení kříže na zadní stěnu, v níž jsem si povšiml jakéhosi otvoru.“ Horákovi připadá chování jinak statného a neohroženého bači zvláštní. Proč chová k jeskyni takový respekt?

Kolem jeskyně se mají nacházet vrcholy Tater. Otázkou ale zůstává kterých.
Kolem jeskyně se mají nacházet vrcholy Tater. Otázkou ale zůstává kterých.

Určitě tam straší!

Ještě podivnější věc si od něj vyslechne o něco později. Slávek na odchodu provede ještě jednou stejný rituál a nakonec Horáka varuje, aby se nesnažil chodit hlouběji do jeskyně.„Řekl mi, že v jeskyni byl jen jednou, a to se svým otcem a dědou.

Že je to rozsáhlé bludiště plné propastí, které nikdy ani neměli chuť zkoumat. Že je tam špatný vzduch a určitě tam straší.“ Horák se ale nedá odradit a po odchodu jejich zachránce se vydává na průzkum.

Asi po hodině a půl chůze, což svědčí o skutečně rozsáhlém podzemním labyrintu, nachází vchod do tajemné šachty ve tvaru srpku měsíce. Její stěny jsou hladké jako sklo. Jen na jedné straně jsou jakési pravidelné rýhy a kámen se zdá teplejší.

„Připomínalo to obrovské černé silo, stěnu očividně lidského původu, hladkou jako sklo,“ líčí. „Celá modročerná stěna byla z materiálu, který spojoval vlastnosti oceli, kryptokrystalického křemene a kaučuku.

Krumpáč na ní nezanechal stopy a energicky odskakoval.“ Když se na stěnu pokusí vystřelit, objeví se modrozelené jiskry a štiplavý zápach doprovázený ohlušujícím duněním. Z jakého záhadného, nezničitelného materiálu je vyrobena?

Po jeskyni dodnes pátrá mnoho badatelů, zde Martin Lavay ukazuje jedno z možných míst. Bude právě on tím, kdo jeskyni odhalí?
Po jeskyni dodnes pátrá mnoho badatelů, zde Martin Lavay ukazuje jedno z možných míst. Bude právě on tím, kdo jeskyni odhalí?

Umístění neznámé

Po jeskyni později pátrá celá řada expedic, ale marně. Sám Horák tvrdí, že jeskyně musela během několika let zarůst a vchod zmizet. Největší naděje na odhalení zmizelé jeskyně vysvitne koncem 90. let.

Tehdy nadšení jeskyňáři Walter Pavliš a Ivo Hlásenský získávají od českého záhadologa Ivana Mackerleho (1942–2013) některé důležité informace a rozhodnou se navázat na jeho pátrání.

Při průzkumu v oblasti kolem Ľubovni nacházejí ve skalní stěně malé komůrky iniciály „H.A.“ Horák se v deníku svěřuje, že nechal svoje iniciály vyryté v jeskyni, z níž se vydával do měsíční šachty, na pásku hodinek. Vyryl je i do skály?

Vedle dvou písmen je v kameni vyryté i datum. Je ale nečitelné a rozeznat lze jen číslici 26 a šest přeškrtnutých čárek. Naznačují šest dnů strávených v jeskyni? Další průzkum však prokáže, že vstup do měsíční šachy se v této jeskyni nenachází.

Co když ale mladí speleologové skutečně hledali na správném místě, ale úzký vchod do tajemné šachty už jednoduše zmizel například po zavalení? Existovala měsíční šachta vůbec?

Zdroje informací: Martin Lavay - Měsíční šachta, Miloš Jesenský a Robert K. Leśniakiewicz - Tajemství měsíční jeskyně, Wikipedia - Měsíční šachta, badatele.net - Záhada Měsíční jeskyně
1. Antonín Horák - Copied from archive of Ted Phillips, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89995468 2. Antonín Horák - Copied from archive of Ted Phillips, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89995481 3. Antonín Horák - Copied from archive of Ted Phillips, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89995484 4. Martin Lavay - http://zahady.info/wp-content/uploads/2020/05/M%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dn%C3%AD-%C5%A1achta-jeskyn%C4%9B-17.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89995614
Lokalita:
Související články
od 13.10.2024 1.8tis
Pokud bychom hledali na planetě místo, které je z hlediska tajemných živočišných druhů opravdovým rájem, byla by to bezpochyby Afrika. Jedním ze záhadných tvorů na africkém kontinentě je i Popobawa, okřídlenec připomínající obřího netopýra. Jde o nějaký přežívající prehistorický druh? Nebo je démonem, jak tvrdí domorodci? V 70. letech minul
od 11.10.2024 2.3tis
Místní pověst z hradu Hauenstein (Horní hrad) z Karlovarského kraje nás zavede do dob třicetileté války, kdy se Švédové snažili tento hrad dobýt za každou cenu... Tajná chodba Povedlo se jim však obsadit pouze Zámecký vrch, nacházející se pod hradem. Proto se rozhodli pro prudký útok, ale chrabrý hauensteinský velitel se svou družinou vpadli tajnou chodbou n
od 11.10.2024 3.1tis
Vypadá to skoro jako pravidlo - největší počet příběhů a legend o tajemných tvorech nacházíme v obtížně přístupných oblastech. Aljaška se svými horami, lesy a sněhem v tomto směru není výjimkou. Kromě medvědů a vlků v ní možná žijí i bytosti, jejichž existenci si moderní věda odmítá připustit. ENIGMAPLUS vám ukáže ty nejtajemnější z nich. [gallery ids="131695,131694,131693,131692,131691,131690,
od 10.10.2024 3.0tis
Dlouhodobě se o něj zajímají nejrůznější lovci záhad, senzibilové i novináři. Odehrála se tam řada tajemných událostí a mnozí lidé ho považují za nejzáhadnější místo v České republice. Systém podzemních chodeb pod Jihlavou už vyděsil či alespoň překvapil nejednoho člověka. Co všechno se tam nachází a proč jeho tajemství stále nikdo nerozluštil?
od 9.10.2024 3.1tis
Lidstvo po ní pátrá už od starověku, přesto bájná Atlantida stále uniká. Proto když se před pár lety objevila zpráva, že u kubánských břehů objevili badatelé podmořské město, v záhadologických kruzích to začalo vřít. Je to Atlantida? Nebo odkaz dosud neznámé civilizace? Kolem počítače na palubě nevelké lodi je živo. Obrázky, kt
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
panidomu.cz
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz