V otázce menhirů se pohybujeme tak trochu na hranici mezi vědou a něčím fantastickým, tedy v podstatě mezi historií a mýtem. Jsou to tajemní svědkové dějin a vývoje člověka. Co však vlastně menhiry jsou a odkud se vzaly?
Fenomén jménem menhir
Jedná se v podstatě o dlouhý kámen, kamenný blok svisle zasazený do země. Menhiry lze najít po celém světě. I v Čechách jich najdeme hned několik desítek. Nejedná se však o uměle opracované kameny.
Menhiry jen zřídka nesou stopy po lidském zásahu, i když někdy se může zdát, že z kamene vystupuje lidská tvář, část oděvu nebo zbraně. Často se zřejmě jedná o lidskou fantazii, ale kdo ví?
Pohanské rituály?
Když v přírodě vidíme volně stojící kámen, sám od sebe nás přitahuje. Působí jako pevný bod v krajině. Někteří lidé věří, že je v nich skryta silná, magická energie. Velmi často se k takovým kamenům váže i některá z místních lidových pověstí.
Jejich tajemné působení pak přitahuje pozornost těch, kteří i v dnešní moderní době hledají místo pro vykonávání svých rituálů.
Není proto divu, že se u některých menhirů často nalézají rovněž také i nejrůznější rituální předměty, jako například kamínky nebo sušené květy. Pokud něco takového u menhiru nalezneme, může to být právě pozůstatek po jednom z pohanských rituálů.
Funkce menhirů
Věří se, že menhiry vznikaly už od pozdního neolitu. Kameny mohly často sledovat například slunovratové linie, mohly však také sloužit jako rituální ochrana hradišť. Dnes nás často zvou kupříkladu k odpočinku, protože z nich chceme načerpat energii.
Magický pražský Vyšehrad
Také Vyšehrad, magické místo samo o sobě, skrývá několik kamenných objektů, které nám připomínají menhiry. Zajímavá je také skutečnost, že o nich mnoho lidí ani neví. Jeden z kamenů se nachází v blízkosti rotundy svatého Martina.
Jedná se o 110 centimetrů vysokou stélu. Další najdeme v rohu Karlachových sadů a ještě jiný potom v blízkosti vchodu do baziliky svatého Petra a Pavla…