Uluru, nebo také Ayers Rock, červený pískovcový monolit uprostřed Austrálie, je pro svůj impozantní vzhled a nádhernou barvu, která nejvíc vynikne při západu slunce, jedním z nejznámějších přírodních útvarů na světě.
Málokdo ovšem ví, že je centrálním bodem fascinujícího domorodého náboženství.
STŘEDOBOD CEST BOHŮ
Podle domorodých legend se Uluru nachází na křižovatce všech posvátných cest známých jako ivara, které procházejí střední Austrálií. Tyto cesty jsou zasvěceny božským bytostem a vyprávějí jejich příběhy a dobrodružství.
Jejich cesty se nakonec protnou právě u Uluru. Uluru samotné má navíc také legendární původ. Praví se, že stojí na místě, kde spolu kdysi dva domorodé kmeny svedly krvavou bitvu. O co přesně bojovali, to se neví. Podle legendy o přitažlivou ženu.
Když bylo po bitvě, země byla poseta mrtvými těly a prý země sama plakala nad tím krveprolitím. Na místě, kde bylo zmařeno tolik životů, prý přes noc vyrostl k nebi ikonický rudý monolit, jako památník na krvavou řež.
ZÁKAZ ŠPLHÁNÍ NAHORU
Aboridžinci nikdy nevystupují na Uluru, protože to považují za svatokrádež. Věří, že neštěstí postihne každého, kdo na Uluru vyleze.
Ačkoli nelze nic konkrétně dokázat, mnoho horolezců po dosažení vrcholu podlehlo srdečnímu selhání nebo dalším podivným událostem. Aboridžinci to přisuzují vlivu duchů, kteří okolí Uluru obývají.
Australská vláda nakonec z respektu ke kultuře původních obyvatel uzákonila v roce 2019 úplný zákaz vystupování na Uluru.
I když se už dnes na Uluru šplhat nesmí, posvátné místo uprostřed Austrálie přitahuje stále desetitisíce turistů ročně, kteří v mnohých případech nevědí nic o kultuře, která kolem ikonického monolitu vystavěla celé náboženství.
Australská vláda se ho kdysi pokusila zničit začleněním Aboridžinců do bělošské civilizace, což vedlo k rozporům, ze kterých se země vzpamatovává dodnes. A možná je to i dobře.
Koneckonců, přijít o tak fascinující náboženství, jehož centrem je jedno z nejnádhernějších míst na světě, by byla věčná škoda, nemyslíte?