21. dubna 2008: Nad americkým Phoenixem se znovu objevují neidentifikovatelné světla.
Domů     Tajuplný hrad Houska: Ukrývá bránu do pekel?
Tajuplný hrad Houska: Ukrývá bránu do pekel?
od 24.3.2024
2.8tis
Méně typický pohled na hrad, který byl postaven z tak trochu záhadných důvodů.
306
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Říká se, že na hradě Houska se dějí věci tajemné a nepochopitelné, které sahají mimo naše chápání. Zvláštních příběhů se zde stalo nespočet, a to nejen v dávných bájných dobách, ale i v novodobých dějinách.

Amatérští badatelé i lidé naklonění zkoumání energií jsou tímto hradem doslova přitahováni a všichni se shodují na jediném: V hradní kapli se děje cosi hodně podivného…

Existují zvěsti o muži v kápi, který pravidelně obchází kolem hradu, nebo o přízracích plazících se po temných chodbách tajuplné stavby. „Povídá se toho spousta.

Třeba i to, že pokud se zde pokusíte fotografovat, snímek nikdy nevyjde,“ zmiňuje se česká spisovatelka Veronika Rubínková.

Prý se tu ještě ve středověku nachází jakási hluboká skalní průrva, o níž se traduje, že je branou do světa démonů či samotného pekla.

A tak je tato rozsedlina kolem roku 1600 nakonec pro jistotu zasypána a nad ní postaven kostelík Nejsvětější trojice, který pak slouží jako hradní kaple. Co už by také mělo podzemní monstra zastavit, když ne kostel zasvěcený křesťanskému Hospodinovi?

V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu. Méně typický pohled na hrad, který byl postaven z tak trochu záhadných důvodů. O magickou atmosféru zde nikdy není nouze. Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology... Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.

Bájné hradiště

Bájným zakladatelem hradu má být podle legend pšovský kníže Slavibor, otec svaté Ludmily, manželky prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I. (vládl v letech 853–889), který právě zde před deseti stoletími vybuduje dřevěné hradiště.

„Jakési hradiště v místech nynější Housky skutečně existovalo, snad mělo být severním opěrným bodem kmene Pšovanů, jejichž centrum se rozkládalo nad soutokem Labe s Vltavou, tedy v místech dnešního Mělníka,“ podotýká spisovatel Vladimír Liška.

Slaviborův syn Húska (někdy také Húsek) odtud s částí pšovského kmene odejde a přesídlí do míst, kde později vznikne středověký hrad Houska.

Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology...
Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology…

Tajemná skalní průrva

V novém Húskově hradišti se prý konají pohanské obřady v posvátném okrsku, kde zeje hluboká díra do země. Ta se má nacházet v místech, kde dnes na Housce stojí kostelík, či spíše kaple Nejsvětější trojice.

„O díře ve skále se povídalo, že tam zlí duchové bydleli, a přeměňujíce se v různých zvířat tvárnosti, lidi tudy chodící strašili,“ píše ve svém díle o českých hradech, zámcích a tvrzích historik August Sedláček.

Potvrzuje rovněž, že jistý muž, kterého z trestu do průrvy spustí po laně, prý po svém vytažení vypráví tak hrůzostrašné věci, že se od té doby traduje, že na Housce je brána do pekel.

Jak se ji nakonec podaří naplnit, to se přesně neví, ale roku 1600 je v místech skalní průrvy vybudována již zmíněná kaple, která má být jakousi záklopkou nad údajnou pekelnou bránou a měla by rušit všechny škodlivé vlivy, které z ní vycházejí.

Démoni a monstra

Traduje se, že někdejší staroslovanské hradiště Pšovanů lidé nakonec opustí právě kvůli podivné skalní puklině, která se jednoho dne objeví a vychází z ní silný zápach. Osadníci prý začnou pozorovat nejrůznější démony, a tak raději odejdou.

To jsou však pouhé dohady. Pšované jsou lidé hrdí a bojovní a k hromadnému odchodu ze svých bydlišť je jistě nepřiměje jen jedna páchnoucí skalní průrva.

„Spíše to byl mocenský expanzionismus Přemyslovců, který s nastupující christianizací pšovské državy nakonec pohltil.

Tehdy se možná část Pšovanů, držících se staré víry, rozhodla opustit českou kotlinu a hledat nová sídla mezi severními slovanskými kmeny u pohanských souvěrců,“ míní Liška.

Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.
Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.

Odkud se bere tajemná energie?

Povídá se nicméně, že některé senzitivnější osoby se v prostoru kaple dodnes necítí dobře a mají zde velmi nepříjemné pocity. „Je to něco podobného jako v Hlízové věži na Zvíkově.

I na Housce zřejmě nárazově působí nějaké neviditelné síly či energetické výrony, jež mají dopad na lidskou psychiku,“ míní Liška. A byly snad tyto síly ještě o mnoho mocnější, než nad nimi byla vybudována křesťanská kaple?

Mohly snad způsobit tak silné halucinace, že po nich pak lidé viděli démony a jiné podivné bytosti a monstra? Ani takovou eventualitu nelze vyloučit.

Stavba kaple mohla podle některých odborníků účinky energetických polí, negativně působících na lidskou psychiku, skutečně zeslabit.

V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu.
V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu.

Plyny a jedovaté výpary

Diskutuje se i nad možností, že ze skalní průrvy unikal nějaký plyn, který působil na kolemjdoucí pocestné, kteří pak upadali do transu a měli různé vidiny, při nichž se jim zjevovali démoni.

Skalní průrva mohla souviset i s nějakými dávnými mystérii, při nichž se pohanští kněží působením jedovatých výparů dostávali do transu a získávali dočasně zvláštní schopnosti, například věštění či „rozmlouvání s bohy“.

Působí tu tedy energetické nebo chemické vlivy? Na to bohužel přesná odpověď neexistuje, ale možné je obojí – a jak se zdá, některé zbytkové vlivy zde přetrvávají až do současnosti…

„Vchod do pekla“ je raději zasypán

Tajemná skalní průrva, považovaná kdysi za bránu do pekel, je dnes již zasypaná, ačkoli se neví s jistotou, jestli byl zásyp skutečně proveden důkladně.

Otázkou zároveň je, zdali je skalní podloží stabilní a výrony plynů se čas od času v těchto místech neopakují, byť s mnohem menší intenzitou, než tomu bylo dříve. Ani novodobější historie totiž není na podivné události chudá…

O magickou atmosféru zde nikdy není nouze.
O magickou atmosféru zde nikdy není nouze.

Je půda pod hradem radioaktivní?

Diskutuje se o nejrůznějších zvláštnostech, zvlášť po válce, kdy zchátralou budovu získá Spolana Neratovice a pokusí se zde vybudovat lázně. K tomu nakonec nedojde, údajně pro silnou radioaktivitu vody.

Toto zjištění se také stane opěrným tvrzením pro skutečnost, že podloží hradu je radioaktivní a plyny, které vyvěraly z průrvy pod kaplí, omámily tehdejší obyvatele a vyvolaly v nich halucinogenní představu pekla.

Spolana však žádné konkrétní informace nevydala, protože její archiv vyhořel v roce 2002. Každopádně podle radonové mapy zde žádné vysoké riziko radioaktivity není, mapa ukazuje stupeň 2, což je mírná zátěž.

Foto: Creative Commons (interiéry), Shutterstock (exteriéry)
Štítky:
reklama
Související články
od 21.4.2024 77
Do mozaiky strašidelných příběhů z rumunské Transylvánie skvěle zapadá vyprávění o záhadném létajícím monstru. Není to však ryzí pohádka. Obří příšera s křídly je mnohými považována za kryptida, který v této odlehlé krajině přežil jako živoucí fosilie z druhohor. Poprvé bylo pozorování tohoto tvora nahlášeno v roce 1907. Zápisy ve starých kronikách
od 20.4.2024 1.6tis
Nad okolnostmi havárie slavného Titaniku se stále vznáší několik tajemných otazníků. Patří k nim i záhada umírající skotské dívky. Skutečně během svých posledních chvil vyjevila děsivou předtuchu o potopení této obří lodi? Plavčík zoufale zakřičí: „Ledovec!“, ale už je pozdě. Obrovská loď se čtyřmi komíny, řadou moderních bezpečnostních prv
od 20.4.2024 1.9tis
Je to naprosto senzační objev. Archeologům se podařilo v oblasti zvané Palpa na jihu Peru najít zcela nový geoglyf. Podle dostupných informací dost možná jde o vůbec nejstarší odhalený obrazec v dané oblasti. Pomůže badatelům pochopit, proč dávní obyvatelé Peru geoglyfy vytvářeli?   Tajemné geoglyfy na planině Nazca se rozpr
od 19.4.2024 2.4tis
V dějinách kartografie se vyskytuje několik map, které teoreticky neměly vzniknout, protože jejich tvůrci nedisponovali v konkrétní době pro jejich zakreslení dostatkem informací. Patří k nim i mapa, kterou v osmnáctém století vytvořil francouzský geograf Philippe Buache (1700-1773). Proč? Buacheho mapa je pozoruhodná tím, že zobrazuje Antarktidu b
od 18.4.2024 2.6tis
Od rukopisu své nové knihy Tušení světla se spisovatel nechce ani na chvíli odloučit. Jenže zabránit ztrátě díla nedokáže. V době Součkovy smrti rukopis záhadně mizí. Dodnes nikdo neví, čeho se týkal, ani co se s ním stalo. Obsahoval informace, které by ohrozily tajemství mocných?   Jeden z nejvýraznějších českých autorů sci-fi Ludvík Souček (19
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
epochaplus.cz
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde