23. června 679: Umírá anglosaská světice Etheldreda (636–679), jejíž tělo po smrti nepodléhá rozkladu.
Domů     Tajuplný hrad Houska: Ukrývá bránu do pekel?
Tajuplný hrad Houska: Ukrývá bránu do pekel?
od 24.3.2024
2.8tis
Méně typický pohled na hrad, který byl postaven z tak trochu záhadných důvodů.
306
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Říká se, že na hradě Houska se dějí věci tajemné a nepochopitelné, které sahají mimo naše chápání. Zvláštních příběhů se zde stalo nespočet, a to nejen v dávných bájných dobách, ale i v novodobých dějinách.

Amatérští badatelé i lidé naklonění zkoumání energií jsou tímto hradem doslova přitahováni a všichni se shodují na jediném: V hradní kapli se děje cosi hodně podivného…

Existují zvěsti o muži v kápi, který pravidelně obchází kolem hradu, nebo o přízracích plazících se po temných chodbách tajuplné stavby. „Povídá se toho spousta.

Třeba i to, že pokud se zde pokusíte fotografovat, snímek nikdy nevyjde,“ zmiňuje se česká spisovatelka Veronika Rubínková.

Prý se tu ještě ve středověku nachází jakási hluboká skalní průrva, o níž se traduje, že je branou do světa démonů či samotného pekla.

A tak je tato rozsedlina kolem roku 1600 nakonec pro jistotu zasypána a nad ní postaven kostelík Nejsvětější trojice, který pak slouží jako hradní kaple. Co už by také mělo podzemní monstra zastavit, když ne kostel zasvěcený křesťanskému Hospodinovi?

V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu. Méně typický pohled na hrad, který byl postaven z tak trochu záhadných důvodů. O magickou atmosféru zde nikdy není nouze. Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology... Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.

Bájné hradiště

Bájným zakladatelem hradu má být podle legend pšovský kníže Slavibor, otec svaté Ludmily, manželky prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I. (vládl v letech 853–889), který právě zde před deseti stoletími vybuduje dřevěné hradiště.

„Jakési hradiště v místech nynější Housky skutečně existovalo, snad mělo být severním opěrným bodem kmene Pšovanů, jejichž centrum se rozkládalo nad soutokem Labe s Vltavou, tedy v místech dnešního Mělníka,“ podotýká spisovatel Vladimír Liška.

Slaviborův syn Húska (někdy také Húsek) odtud s částí pšovského kmene odejde a přesídlí do míst, kde později vznikne středověký hrad Houska.

Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology...
Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology…

Tajemná skalní průrva

V novém Húskově hradišti se prý konají pohanské obřady v posvátném okrsku, kde zeje hluboká díra do země. Ta se má nacházet v místech, kde dnes na Housce stojí kostelík, či spíše kaple Nejsvětější trojice.

„O díře ve skále se povídalo, že tam zlí duchové bydleli, a přeměňujíce se v různých zvířat tvárnosti, lidi tudy chodící strašili,“ píše ve svém díle o českých hradech, zámcích a tvrzích historik August Sedláček.

Potvrzuje rovněž, že jistý muž, kterého z trestu do průrvy spustí po laně, prý po svém vytažení vypráví tak hrůzostrašné věci, že se od té doby traduje, že na Housce je brána do pekel.

Jak se ji nakonec podaří naplnit, to se přesně neví, ale roku 1600 je v místech skalní průrvy vybudována již zmíněná kaple, která má být jakousi záklopkou nad údajnou pekelnou bránou a měla by rušit všechny škodlivé vlivy, které z ní vycházejí.

Démoni a monstra

Traduje se, že někdejší staroslovanské hradiště Pšovanů lidé nakonec opustí právě kvůli podivné skalní puklině, která se jednoho dne objeví a vychází z ní silný zápach. Osadníci prý začnou pozorovat nejrůznější démony, a tak raději odejdou.

To jsou však pouhé dohady. Pšované jsou lidé hrdí a bojovní a k hromadnému odchodu ze svých bydlišť je jistě nepřiměje jen jedna páchnoucí skalní průrva.

„Spíše to byl mocenský expanzionismus Přemyslovců, který s nastupující christianizací pšovské državy nakonec pohltil.

Tehdy se možná část Pšovanů, držících se staré víry, rozhodla opustit českou kotlinu a hledat nová sídla mezi severními slovanskými kmeny u pohanských souvěrců,“ míní Liška.

Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.
Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.

Odkud se bere tajemná energie?

Povídá se nicméně, že některé senzitivnější osoby se v prostoru kaple dodnes necítí dobře a mají zde velmi nepříjemné pocity. „Je to něco podobného jako v Hlízové věži na Zvíkově.

I na Housce zřejmě nárazově působí nějaké neviditelné síly či energetické výrony, jež mají dopad na lidskou psychiku,“ míní Liška. A byly snad tyto síly ještě o mnoho mocnější, než nad nimi byla vybudována křesťanská kaple?

Mohly snad způsobit tak silné halucinace, že po nich pak lidé viděli démony a jiné podivné bytosti a monstra? Ani takovou eventualitu nelze vyloučit.

Stavba kaple mohla podle některých odborníků účinky energetických polí, negativně působících na lidskou psychiku, skutečně zeslabit.

V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu.
V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu.

Plyny a jedovaté výpary

Diskutuje se i nad možností, že ze skalní průrvy unikal nějaký plyn, který působil na kolemjdoucí pocestné, kteří pak upadali do transu a měli různé vidiny, při nichž se jim zjevovali démoni.

Skalní průrva mohla souviset i s nějakými dávnými mystérii, při nichž se pohanští kněží působením jedovatých výparů dostávali do transu a získávali dočasně zvláštní schopnosti, například věštění či „rozmlouvání s bohy“.

Působí tu tedy energetické nebo chemické vlivy? Na to bohužel přesná odpověď neexistuje, ale možné je obojí – a jak se zdá, některé zbytkové vlivy zde přetrvávají až do současnosti…

„Vchod do pekla“ je raději zasypán

Tajemná skalní průrva, považovaná kdysi za bránu do pekel, je dnes již zasypaná, ačkoli se neví s jistotou, jestli byl zásyp skutečně proveden důkladně.

Otázkou zároveň je, zdali je skalní podloží stabilní a výrony plynů se čas od času v těchto místech neopakují, byť s mnohem menší intenzitou, než tomu bylo dříve. Ani novodobější historie totiž není na podivné události chudá…

O magickou atmosféru zde nikdy není nouze.
O magickou atmosféru zde nikdy není nouze.

Je půda pod hradem radioaktivní?

Diskutuje se o nejrůznějších zvláštnostech, zvlášť po válce, kdy zchátralou budovu získá Spolana Neratovice a pokusí se zde vybudovat lázně. K tomu nakonec nedojde, údajně pro silnou radioaktivitu vody.

Toto zjištění se také stane opěrným tvrzením pro skutečnost, že podloží hradu je radioaktivní a plyny, které vyvěraly z průrvy pod kaplí, omámily tehdejší obyvatele a vyvolaly v nich halucinogenní představu pekla.

Spolana však žádné konkrétní informace nevydala, protože její archiv vyhořel v roce 2002. Každopádně podle radonové mapy zde žádné vysoké riziko radioaktivity není, mapa ukazuje stupeň 2, což je mírná zátěž.

Foto: Creative Commons (interiéry), Shutterstock (exteriéry)
Štítky:
Související články
od 22.6.2025 1.1tis
Mořské příšery se zabydlely již v antické mytologii. Bájného tvora krakena však objevíme až později, a to v bájesloví obyvatel Skandinávie. Je to jen mýtus, nebo se opravdu pod hladinou severních moří může nacházet tvor, kterého zatím moderní věda nepopsala? V legendách se kraken až podezřele podobá obří chobotnici. Vládne prý nezměrnou silou, kter
od 21.6.2025 2.0tis
V roce 1942 zuří druhá světová válka, ovšem americké město Pascagoula zažívá éru blahobytu. Montují se zde totiž lodě pro námořnictvo Spojených států. Stačí však jediný červnový týden a ohromnou loděnici zachvacuje panika... Pod rouškou tmy kdosi stříhá spící lidi, aniž by cokoli tušili. Noviny tajemného agresora pojmenují fantomový holič. Kdo se za touto
od 21.6.2025 2.7tis
V pohoří Big Horn ve státě Wyoming je místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Zdejší tajuplné kameny totiž svým podivuhodným rozestavěním vzbuzují naprosto stejné otázky jako jejich slavnější anglický bratříček. Kdo je zde postavil? Za jakým účelem? A dějí se v jejich okolí nadpřirozené jevy? K tajuplným kamenům v pohoří Big Horn přichází pr
od 20.6.2025 2.1tis
Ačkoli druhá část našeho titulku vypadá jako povzdech nad stavem belgické justice, ve skutečnosti se týká krádeže části takzvaného Gentského oltáře. Ani po devadesáti letech není tento kriminální čin objasněn. Levý dolní panel Gentského oltáře, který vznikl v období let 1430-1432, je nazýván Spravedliví soudci. Současná malba je však pouhou kopií.
od 20.6.2025 2.6tis
Stále nejasný je původ římských mincí, které byly nalezeny na švédském ostrově Gotska Sandön v Baltském moři. Sahaly římské obchodní trasy tak daleko na sever? Byl to jen náhodný nález, nebo důkaz, že v dějinách starověku pořád existují nepopsané stránky?   Archeologický nález na odlehlém baltském ostrově historiky skutečně zmátl. Jednalo s
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už pětatřicet let nemluvím se svojí sestrou
nejsemsama.cz
Už pětatřicet let nemluvím se svojí sestrou
Závist starší sestry vedla až k mojí pokažené svatbě. Většinou bývá zvykem, že starší sourozenec se usadí dřív než ten mladší. U nás to dlouho vypadalo stejně – moje sestra Eva byla o několik let starší, měla vážný vztah a všichni čekali, že svatba je jen otázkou času. Jenže pak přišel zlom: drsný rozchod s
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
iluxus.cz
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
Značka Zadig & Voltaire přináší novou kapitolu do své ikonické voňavé ságy THIS IS! a představuje dvě nové vůně, které jsou jako stvořené pro elektrizující letní noci. Duo THIS IS HER! BURNING LOV
Vědci našli způsob, jak oslabit špatné vzpomínky
21stoleti.cz
Vědci našli způsob, jak oslabit špatné vzpomínky
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky o
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Zlomený manžel: Napotřetí se oženil se státem
historyplus.cz
Zlomený manžel: Napotřetí se oženil se státem
I když svatební tabule přetéká jídlem, Isabela si těch dobrot sotva zobne. Nejistě hledí do stolu, cítí na sobě pohledy všech přítomných. Po chvíli se přece jen osmělí a prohlédne si manželovy sourozence. Do oka jí okamžitě padne Josefova o rok mladší sestra Marie Kristina. Právě s ní se nešťastná Italka brzy sblíží, a to
Jan Kupecký maloval svou duši
epochalnisvet.cz
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích
Ivanka Devátá v zajetí dr. Cvacha
nasehvezdy.cz
Ivanka Devátá v zajetí dr. Cvacha
Její první muž byl laskavost sama. Ivanka Devátá (89) ho přesto opustila. Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) o sobě prohlašuje, že není rozhodně submisivní bytost. Ale když se zamilovala do
Ty obrázky kouzlily a dodávaly mi ve spánku sílu
skutecnepribehy.cz
Ty obrázky kouzlily a dodávaly mi ve spánku sílu
Tonoucí se stébla chytá, a já ze zoufalství doufala, že mi pomůže léčivý obraz. Nakonec ho pro mě namalovala naše malá Kačenka. Před časem jsem si pořídila jeden z obrazoobjektů jistého českého malíře, aby mě léčil a pomáhal překonat zdravotní problémy, do kterých jsem se dostala. Tento výtvarník se totiž počítá mezi naše současné přední zástupce medikament artu
Život podle filmového magnáta
rezidenceonline.cz
Život podle filmového magnáta
Na jedné z nejvyhledávanějších adres na světě, na luxusním pozemku v Holmby Hills v Bel Air, si nechal postavit rezidenci známý filmový producent. Obklopená vzrostlými listnatými stromy a zakomponovaná ve svažitém terénu působí rozlehlá tříúrovňová stavba do uliční zóny spíše nenápadně. Bílé zdi členěné vertikálami úzkých oken mnoho neprozrazují o opulentní rezidenci ve tvaru písmene L, která se
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
epochaplus.cz
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
Jak rychle osvěžit dech? Většina lidí sáhne po žvýkačce. A zafunguje to během okamžiku. Možná si ani nestihnete všimnout, že tato nevšední cukrovinka umí kouzel mnohem víc! Proč má ten kus pryskyřice na sobě otisky zubů? Podobným nálezům už se archeologové dávno nediví. Je to žvýkačka! Tu vůbec nejstarší, objevenou v lokalitě Huseby Klev v
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz