28. dubna 1998: Dochází k záhadnému zmizení Arlene Fraser (1965–1998) ze skotského Elginu.
Domů     Tajuplný hrad Houska: Ukrývá bránu do pekel?
Tajuplný hrad Houska: Ukrývá bránu do pekel?
od 24.3.2024
2.8tis
Méně typický pohled na hrad, který byl postaven z tak trochu záhadných důvodů.
306
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Říká se, že na hradě Houska se dějí věci tajemné a nepochopitelné, které sahají mimo naše chápání. Zvláštních příběhů se zde stalo nespočet, a to nejen v dávných bájných dobách, ale i v novodobých dějinách.

Amatérští badatelé i lidé naklonění zkoumání energií jsou tímto hradem doslova přitahováni a všichni se shodují na jediném: V hradní kapli se děje cosi hodně podivného…

Existují zvěsti o muži v kápi, který pravidelně obchází kolem hradu, nebo o přízracích plazících se po temných chodbách tajuplné stavby. „Povídá se toho spousta.

Třeba i to, že pokud se zde pokusíte fotografovat, snímek nikdy nevyjde,“ zmiňuje se česká spisovatelka Veronika Rubínková.

Prý se tu ještě ve středověku nachází jakási hluboká skalní průrva, o níž se traduje, že je branou do světa démonů či samotného pekla.

A tak je tato rozsedlina kolem roku 1600 nakonec pro jistotu zasypána a nad ní postaven kostelík Nejsvětější trojice, který pak slouží jako hradní kaple. Co už by také mělo podzemní monstra zastavit, když ne kostel zasvěcený křesťanskému Hospodinovi?

V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu. Méně typický pohled na hrad, který byl postaven z tak trochu záhadných důvodů. O magickou atmosféru zde nikdy není nouze. Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology... Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.

Bájné hradiště

Bájným zakladatelem hradu má být podle legend pšovský kníže Slavibor, otec svaté Ludmily, manželky prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I. (vládl v letech 853–889), který právě zde před deseti stoletími vybuduje dřevěné hradiště.

„Jakési hradiště v místech nynější Housky skutečně existovalo, snad mělo být severním opěrným bodem kmene Pšovanů, jejichž centrum se rozkládalo nad soutokem Labe s Vltavou, tedy v místech dnešního Mělníka,“ podotýká spisovatel Vladimír Liška.

Slaviborův syn Húska (někdy také Húsek) odtud s částí pšovského kmene odejde a přesídlí do míst, kde později vznikne středověký hrad Houska.

Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology...
Jedno z nejznámějších míst pro české záhadology…

Tajemná skalní průrva

V novém Húskově hradišti se prý konají pohanské obřady v posvátném okrsku, kde zeje hluboká díra do země. Ta se má nacházet v místech, kde dnes na Housce stojí kostelík, či spíše kaple Nejsvětější trojice.

„O díře ve skále se povídalo, že tam zlí duchové bydleli, a přeměňujíce se v různých zvířat tvárnosti, lidi tudy chodící strašili,“ píše ve svém díle o českých hradech, zámcích a tvrzích historik August Sedláček.

Potvrzuje rovněž, že jistý muž, kterého z trestu do průrvy spustí po laně, prý po svém vytažení vypráví tak hrůzostrašné věci, že se od té doby traduje, že na Housce je brána do pekel.

Jak se ji nakonec podaří naplnit, to se přesně neví, ale roku 1600 je v místech skalní průrvy vybudována již zmíněná kaple, která má být jakousi záklopkou nad údajnou pekelnou bránou a měla by rušit všechny škodlivé vlivy, které z ní vycházejí.

Démoni a monstra

Traduje se, že někdejší staroslovanské hradiště Pšovanů lidé nakonec opustí právě kvůli podivné skalní puklině, která se jednoho dne objeví a vychází z ní silný zápach. Osadníci prý začnou pozorovat nejrůznější démony, a tak raději odejdou.

To jsou však pouhé dohady. Pšované jsou lidé hrdí a bojovní a k hromadnému odchodu ze svých bydlišť je jistě nepřiměje jen jedna páchnoucí skalní průrva.

„Spíše to byl mocenský expanzionismus Přemyslovců, který s nastupující christianizací pšovské državy nakonec pohltil.

Tehdy se možná část Pšovanů, držících se staré víry, rozhodla opustit českou kotlinu a hledat nová sídla mezi severními slovanskými kmeny u pohanských souvěrců,“ míní Liška.

Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.
Důvod stavby neprozrazují ani malby na zdech.

Odkud se bere tajemná energie?

Povídá se nicméně, že některé senzitivnější osoby se v prostoru kaple dodnes necítí dobře a mají zde velmi nepříjemné pocity. „Je to něco podobného jako v Hlízové věži na Zvíkově.

I na Housce zřejmě nárazově působí nějaké neviditelné síly či energetické výrony, jež mají dopad na lidskou psychiku,“ míní Liška. A byly snad tyto síly ještě o mnoho mocnější, než nad nimi byla vybudována křesťanská kaple?

Mohly snad způsobit tak silné halucinace, že po nich pak lidé viděli démony a jiné podivné bytosti a monstra? Ani takovou eventualitu nelze vyloučit.

Stavba kaple mohla podle některých odborníků účinky energetických polí, negativně působících na lidskou psychiku, skutečně zeslabit.

V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu.
V místní kapli si mohou milovníci záhad také uspořádat svatbu.

Plyny a jedovaté výpary

Diskutuje se i nad možností, že ze skalní průrvy unikal nějaký plyn, který působil na kolemjdoucí pocestné, kteří pak upadali do transu a měli různé vidiny, při nichž se jim zjevovali démoni.

Skalní průrva mohla souviset i s nějakými dávnými mystérii, při nichž se pohanští kněží působením jedovatých výparů dostávali do transu a získávali dočasně zvláštní schopnosti, například věštění či „rozmlouvání s bohy“.

Působí tu tedy energetické nebo chemické vlivy? Na to bohužel přesná odpověď neexistuje, ale možné je obojí – a jak se zdá, některé zbytkové vlivy zde přetrvávají až do současnosti…

„Vchod do pekla“ je raději zasypán

Tajemná skalní průrva, považovaná kdysi za bránu do pekel, je dnes již zasypaná, ačkoli se neví s jistotou, jestli byl zásyp skutečně proveden důkladně.

Otázkou zároveň je, zdali je skalní podloží stabilní a výrony plynů se čas od času v těchto místech neopakují, byť s mnohem menší intenzitou, než tomu bylo dříve. Ani novodobější historie totiž není na podivné události chudá…

O magickou atmosféru zde nikdy není nouze.
O magickou atmosféru zde nikdy není nouze.

Je půda pod hradem radioaktivní?

Diskutuje se o nejrůznějších zvláštnostech, zvlášť po válce, kdy zchátralou budovu získá Spolana Neratovice a pokusí se zde vybudovat lázně. K tomu nakonec nedojde, údajně pro silnou radioaktivitu vody.

Toto zjištění se také stane opěrným tvrzením pro skutečnost, že podloží hradu je radioaktivní a plyny, které vyvěraly z průrvy pod kaplí, omámily tehdejší obyvatele a vyvolaly v nich halucinogenní představu pekla.

Spolana však žádné konkrétní informace nevydala, protože její archiv vyhořel v roce 2002. Každopádně podle radonové mapy zde žádné vysoké riziko radioaktivity není, mapa ukazuje stupeň 2, což je mírná zátěž.

Foto: Creative Commons (interiéry), Shutterstock (exteriéry)
Štítky:
reklama
Související články
od 28.4.2024 635
Největší rozmach starověké Nabatejské říše nastal v prvním století našeho letopočtu. Na severu sahala po Damašek, na západě její hranice končily u Rudého moře. Nabatejci se nezdráhali přilepšit si námořním pirátstvím a přepadáním obchodních karavan. Začalo se šeptat o ukrytých pokladech. Kde ale jsou? V oblasti populární kultury se myšlenky pokladů
od 27.4.2024 1.4tis
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického "svatého grálu", byl to právě on. Co o něm víme? Jeho původní jméno není zcela jisté. Některé zdroje jej označují jako Sigmunda, jiné jako Samuela Ric
od 27.4.2024 1.5tis
Proutkaření má být jedním z nejstarších způsobů, jak vyhledávat vodu, kov či dávno ztracené poklady. Díky tomuto tajuplnému umění lze prý rovněž vystopovat zločince nebo dokonce vyléčit různé nemoci. Opravdu to funguje? ENIGMA představuje osobnosti, kteří o tom nepochybují! Proutkaře většinou
od 26.4.2024 2.1tis
Krasové Červené jezero u chorvatského města Imotski je patrně jedno z nejhlubších jezer v celé Evropě. Jeho hloubka by mohla dosahovat až tři sta padesát metrů. Existuje legenda, že v dávné minulosti se do jezerních vod zřítila neznámá stavba? Může mít toto tvrzení nějaké opodstatnění? Jezer v takzvaných závrtech v krasových horninách je v o
od 26.4.2024 2.4tis
Devět malých svitků na koženém řemínku bylo v roce 2014 nalezeno v depozitářích Úřadu pro starožitnosti v Izraeli. Mohou ukrývat dosud neznámé informace o životě Židů před 2000 lety, nebo dokonce o životě Ježíše. Tajemstvím však není jen jejich obsah. Jak je možné, že ležely desetiletí bez povšimnutí?     Pozůstatky více než 900 náboženský
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své