Neprojížděla bermudským trojúhelníkem, nešlo o žádnou vzpouru a byla poměrně blízko pobřeží. Zmizení malé rybářské lodi Sarah Joe na Havaji je nenápadným, ale prapodivným případem, kterým se dodnes zabývá řada záhadologů. Jak si vysvětlují sérii podivných okolností, při kterých zmizelo pět mužů?
Únor 1979. Na havajském ostrově Maui je nádherné počasí. Na jasném nebi je vidět pouze žlutý kotouč slunce a na písečné pobřeží přicházejí první turisté. Začíná další obyčejný den. Nedaleko se k vyplutí na moře chystá pětice mužů.
Do člunu skládají přepravky a pruty určené k rekreačnímu rybaření a za dobré nálady vyrážejí. Jenže jen dvě hodiny poté, co vyplují, se během chvilky změní směr větru a na nebi se objeví první mraky.
Netrvá ani hodinu a začíná rychlá bouře, kterou čekal toho rána málokdo. Otec jednoho z mužů, kteří vyjeli na Sarah Joe, s obavami hledí na obzor a snaží se zachytit jakoukoliv známku blížícího se člunu. Marně.
Když vichřice utichá, okamžitě volá pobřežní stráž, která začíná pátrání. Pětice rybářů ale zmizela beze stopy. Zdá se být celkem jasné, že se muži utopili. Tato hypotéza však má vážné trhliny.

Pátrání bez výsledku
Pátrání, které se ještě téhož dne rozjelo, nakonec trvá několik týdnů. „První místo, kde jsme začali hledat, bylo velmi špatně definované.
Nebyli jsme si totiž jistí, kam přesně jela posádka Sarah Joe rybařit,“ vysvětluje Američan Jim Cushman, který tehdy pracoval u místní rybářské stráže.
Spolu se svými kolegy a mnoha dobrovolníky, mezi kterými nechyběl ani americký mořský biolog John Naughton, nakonec prozkoumávají nejen široký okruh kolem ostrova Maui, ale také nejbližší okolní ostrovy.
Žádné stopy ale nalezeny nejsou a rybáři jsou prohlášeni za nezvěstné a později i za mrtvé. Jenže tady celá záhada teprve začíná.
O deset let později, v září 1988, nachází na opuštěném atolu jménem Taongi u Marshallových ostrovů, přes 3000 kilometrů daleko od Havaje, zmíněný John Naughton zbytky člunu s číslem, které odpovídá Sarah Joe. Šlo opravdu o loď zmizelých rybářů?

Neuvěřitelný objev
Při prohlídce okolí člunu nachází Naughton mělký hrob označený křížem. „Když jsme část z něj odkryli, našli jsme lidské čelistní kosti vyčnívající z hromady kamení,“ popisuje badatel svůj nález.
Okamžitě vše nahlašuje pobřežní stráži a začíná nové kolo vyšetřování, které potvrdí loď jako Sarah Joe a zároveň ukáže, že ostatky patří Američanovi Scottu Moormanovi (1952– asi 1979), jednomu z pohřešovaných rybářů.
Podle odborníků musela Sarah Joe plout asi tři měsíce na volném moři, než se dostala na tento ostrůvek. Proč ji pátrací týmy nenašly?
A především, jak je možné, že v roce 1983, tedy pět let před tímto nálezem, ostrůvek Taongi prokazatelně navštívila jedna vědecká výprava a žádné stopy po Sarah Joe neobjevila? Dostala se tam snad loď a muž na ní až po mnoha letech? Kde byl ale mezi tím?

Čínský rituální pohřeb
Jedna teorie říká, že Moorman se možná jako jediný udržel na lodi při té ošklivé bouři a později ztroskotal na nějakém jiném ostrůvku, kde nějakou dobu přežíval.
Nakonec už ale nemohl dál a tak se po letech vydal na další zoufalou cestu, která ho zanesla na Taongi. Jenže kdo ho v takovém případě pohřbil? Spolu s ním byl navíc v zemi zahrabaný také stoh papírů připomínající stránky s kousky kovové fólie.
Podobný papír se podle záhadologů používá při čínských pohřebních rituálech a symbolizuje peníze a štěstí v příštím životě.
I z toho důvodu věří americký detektiv Steve Goodenow, že Moormana možná na ostrově našel nějaký čínský rybář. Byl v té době Moorman naživu a došlo k nějakému sporu? Nebo našel pouze jeho tělo, které tímto způsobem pohřbil? Jak se zdá, jde o další tajemství, které si oceán nechá navždy pro sebe.