Mladá žena v krčmě rozkládá po stole karty s obrázky. Chystá se předpovídat budoucnost. Přes ruku jí nakukují zvědavci. Než ale stihne cokoli dalšího podniknout, přistoupí k ní její matka a jedním pohybem ruky shrábne karty ze stolu. „Víš, že se to nesmí?“ šeptne směrem k dívce.
Účastníci nezvyklé podívané se zklamaně rozcházejí zpátky na svá místa ke stolům se džbánky vína. Za chvíli začnou zase probírat svoje starosti a na příběh dívky, která jim slibovala vyvěštit, co je v životě čeká, rychle zapomenou.
Zakázaná zábava
Matka dceři vynadá – a není se čemu divit. Píše se rok 1370 a v dnešním švýcarském Bernu se skutečně nikdo nesmí zvláštních barevných obrázků téměř ani dotknout. Zákon bernského kantonu z roku 1367, který se poprvé zmiňuje o tarotových kartách, to zakazuje.
Církev považuje karty za ďáblovy obrázky. Navzdory tomu se ale jejich popularita rychle šíří Evropou.
Karty jako vděk za pomoc
Odkud ale vzala mladá žena věštící budoucnost své obrázky považované náboženskými fanatiky za pekelné dílo? Její rodina pomůže jednomu arabskému kupci, který je v jejich městě přepaden a okraden.
Nezbude mu vůbec nic, jenom v kapse svých nařasených šatů nalezne balíček ohmataných karet. Rodičům dívky je věnuje jako pozornost za jejich starostlivou pomoc.
Zástupy zvědavců
Své dobrodince pak po večerech zasvěcuje do významu jednotlivých obrázků. Ukáže, jak s nimi odhalovat tajemství lidské duše a její životní cesty. Dívka pozorně poslouchá a všechno si ukládá do paměti.
Jednou si pak balíček vezme s sebou do krčmy a přitočí se ke skupince mužů. „Nechcete vyložit budoucnost?“ zeptá se jich. Zjistí, že si výkladem může i docela dobře vydělat. Vždycky se najde dost zvědavců, které zajímá, co je čeká zítra.
Pozdravy se Svaté země
Historikové si marně lámou hlavu, kdy a kde se vlastně tarot poprvé objevuje. Domnívají se, že s tarotem k evropským břehům dopluli Arabové, které Evropané na konci 14. století označují jako Saracény.
Nevylučují také, že si balíčky mohli přivézt i někteří křižáci ze svých tažení do Svaté země. Přes Španělsko, Francii a Itálii pak obrázkové karty míří dál od evropských břehů do vnitrozemí. Okultista Paul Foster Case (1884–1954), který se zabývá dějinami tarotu, vysledoval jeho počátek do Maroka v období kolem roku 1200. Konkrétní důkaz, který by jeho teorii podporoval, mu ale chybí.
Hra určená pro krále
Ve druhé polovině 14. století už tarot zná jižní i velká část západní Evropy. Když si francouzský král Karel VI. (1368–1422) roku 1392 vykládá tarotové karty, má k dispozici dokonce hned tři balíčky.
Severoitalské a francouzské šlechtické dvory si nechávají vyrábět karty na zakázku. Jeden z balíčků patří i italské rodině Visconti-Sforza. Zdobí je jejich zlacený erb a obrázky dodnes tvoří nejstarší dochované vzory pro 78 tarotových karet.
Mystika podle sochaře
Současnost nabízí dvě hlavní větve tarotu. První, italská, obsahuje lombardský tarot, někdy označovaný jako benátský, se 78 listy. Patří sem i tarot boloňský, který některé karty vynechává a nabízí pouze 68 listů.
Za florentinským tarotem, přezdívaným Minchiate, stojí prý sám italský renesanční sochař a malíř Michelangelo Buonarroti (1475–1564). Ve svém karetním paklíku má dokonce 92 karet.
Co je Velká arkána?
Z Velké arkány jich šest vynechá a naopak soubor doplní o dalších 20 karet. 12 z nich symbolizuje znamení zvěrokruhu a další představují Naději, Moudrost, Dobrotu, Víru, Vodu, Oheň, Zemi a Vzduch.
Další větví tarotu je francouzská. Řazení karet ovšem patří ke kartám lombardským, protože tarot se ve Francii objevuje právě cestou přes Lombardii.
78 karet s hebrejským duchem
Tarotové karty tvoří Malá arkána složená ze čtyř barev, v každé z nich se nachází 14 karet od esa po desítku, rytíře, královnu, prince a princeznu, celkem 56 karet. Velkou arkánu tvoří 22 karet s římskými číslicemi od I až po XXI, znázorňuje obecné zákonitosti, základní životní principy.
Celý soubor obnáší 78 karet. Symbolika Velké arkány se dá vykládat různě. Francouzský rosenkrucián Eliphas Lévi (1810–1875) dokonce v 18. století tvrdí, že objevil propojení mezi Velkou arkánou a 22 písmeny hebrejské abecedy.
Jak souvisí se sexem?
Když okultista Case v první polovině 20. století medituje o 22 kartách Velké arkány, objevuje netušené souvislosti jejího spojení se sexuální stránkou člověka: „Musíte zcela změnit svoje pojetí sexu s cílem pochopit starověké moudrosti.
Uvnitř je váš organismus nejistý. Nejde o externí orgány, které určují falickou symboliku, ale o sílu, která působí prostřednictvím vnitřních center jako božský oheň.“
Jiné obrázky, jiné symboly
Řád Zlatého úsvitu, jehož členy se stávají britští okultisté Artur Edward Waite (1857–1942) a Aleister Crowley (1875–1947), se tarotem a jeho významem intenzivně zabývá. Právě oni dávají základ dvěma tarotovým karetním souborům.
Waite připraví v roce 1908 k tisku svůj Rider-Waite Tarot. Jméno Rider se tu objevuje po prvním vydavateli. Crowley se v roce 1944 podepíše pod vznik Thot tarotu. Jejich karty se liší jak podobou obrázků, tak i symboly a dokonce strukturou svého řazení.
Oba okultisté mají lví podíl na tom, že jsou dnes tarotové karty symbolem ezoterické pomůcky určené k věštění.
Hodí se i pro arteterapii
Své místo si tarotové karty nacházejí dokonce i v moderní psychologii, která je otevřená různým alternativním směrům. Vychází z toho, že karty mají bezprostřední vliv na sféru vědomí.
Ta se nachází mimo rozumová centra. Odpovědi na otázky o budoucnosti jsou odrazem osobního vývoje každého člověka. Každý dostane v tarotu takovou odpověď, jakou je sám schopen v danou chvíli pochopit. Moderní psychologové proto považují karty za zajímavou pomůcku pro studium lidské duše.
„Tarotové karty využívám jako projektivní techniku,“ říká například současná arteterapeutka Hana Formánková. Podle ní tarotové karty „pomáhají vnímat nejednoznačnost a nečernobílost věcí. Při práci s nimi dochází k propojení polarit, k uvědomění si, že žádná karta není jenom „negativní“ nebo „pozitivní“.
Nejdůležitější tarotové karty
Velká arkana má 22 karet. Jaké jsou jejich významy?
Blázen: boj za své sny, individualista, nové vnímání světa
Mág: moudrost získaná z komunikace, ovlivnění myšlení jiných, vědomosti, důvtip
Velekněžka: intuice a zdravý rozum, možnost změnit život při použití podvědomí a zkušeností
Císařovna: kreativita, bohatství, plodnost
Císař: dynamika, nezávislost, asertivita
Papež, velekněz: duchovní autorita, kompromisy, přijetí osudu
Milenci: harmonie, spojení, soustředění na lásku a její výzvy
Vůz: neklidná síla, změna, překonání problémů
Spravedlnost: rozum, uvažování, sladění věcí
Poustevník: meditace, moudrost, osamělost
Kolo štěstí: příležitost osudu, přirozený běh věcí
Síla: sebekontrola, úspěch, víra v sebe sama
Viselec: utrpení, zkoušky, sebepoznání
Smrt: konec, nový začátek, opuštění minulosti
Mírnost: soběstačnost, vlastní rozvoj, zralost
Ďábel: hněv, nepříjemné situace a okolnosti,
Věž: nehoda, destrukce, náhlá změna
Hvězda: naděje, důvěra, harmonie
Luna: vnitřní hlasy, intuice, hrozba z neznámého
Slunce: úspěch, prosperita, inspirace, dosažení cíle
Soud: řešení odložených věcí, významná změna
Svět: uvědomění, celistvost
Malou arkánu tvoří karty 4 barev
Meče: mužská energie, stav mysli, způsob vyjadřování, komunikace a konflikty
Mince: ženská energie, bohatství, zabezpečení, obchod, praktické věci
Pruty: mužská energie, prostopášná destrukce, když postrádají rozum
Poháry: ženská energie, emoce a láska k ostatním, ale i sobectví a manipulace