27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Thor se hněvá: Násilí pod rouškou germánských bohů
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 18.3.2022
1.6tis
160
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Thor, Loki, Odin a další jména z germánské mytologie po mnoha staletích znovu zaznívají na rtech věřících. Znovu vyznavači pozvedají u ohňů rohy plné medoviny k jejich větší slávě.

Opět splétají staroseverská či gótská slova starobylých chvalozpěvů a zaříkadel. Germánští pohané se vrátili mezi nás.

Ve Spojených státech, v Evropě, ale dokonce i v České republice se formují skupiny a sdružení, která by ráda vzkřísila víru dávných věků a navázala na náboženské tradice Vikingů. Některé z nich ovšem zdaleka nejsou jen nevinným novým oživením sympatických starých tradic – provází je obvinění z rasismu, extremismu a násilí.

Romantici i nacisté

První pokusy o oživení germánského pohanství přicházejí v 19. století spolu s vypjatým romantickým nacionalismem. Na počátku 20. století se začínají rodit první spolky a sdružení po celém světě, dokonce i v tak odlehlých krajích, jako je Austrálie.

Brzy se objevuje i temná strana hnutí – germánských motivů se chopí vyznavači árijské rasy, antisemité a nakonec i nacisté. Germánskému pohanství tak na mnoho dalších let dají špatnou pověst, které leckde trvá dodnes.

Germánská mytologie je stále aktuální a oblíbenou.

Pohanský Island

V 70. letech stojí za to zaměřit svou pozornost na Island. Uchovává se tu v lidových tradicích leccos z dědictví předkřesťanské společnosti. Islandský farmář Sveinbjörn Beinteinsson (1924–1993) se v roce 1972 prohlásí pohanským knězem a zakládá sdružení Ásatrúarfélagið (Společenství ásatrú) a postupně mu získává státní uznání za náboženskou společnost, takže na Islandu mohou germánští pohané pořádat oficiální svatby, pohřbívat a příslušnost k této víře je zanášena do úředních registrů.

Kostely v plamenech

Někdejší nacistická fascinace pohanstvím ale také nemizí. Ve spojení s tvrdou hudbou, známou jako „vikingský metal“ se znovu objevuje zejména ve Skandinávii a láká k sobě pestrou směs extremistů, kteří obdivují Adolfa Hitlera (1889–1945), nenávidí Židy a křesťany a prohlašují se za nástupce pohanských válečníků.

A ne vždy zůstává jen u slov. Mezi lety 1992 a 1996 vzplane v Norsku na 50 kostelů zapálených právě rukama těchto extremistů!

Postava Thora je z germánské mytologie dnes nejspíše nejznámější.

Virtuální pohané

Šíření germánského pohanství pomáhá internet. Tatam jsou doby, kdy se zájemce o staré bohy utápí ve starých, napůl tajně vydávaných tiskovinách. Informace o podobně smýšlejících jedincích může hned najít hned na síti.

„Je to skupina jakýchsi virtuálních pohanů. Na krku mají Thorovo kladivo, ale ve skutečnosti žádnou náboženskou praxi neprovozují,“ stěžuje si řada novodobých pohanů. V České republice se objevuje několik pokusů o vytvoření náboženské germánské organizace, ale většina z nich zaniká na osobních sporech jednotlivců.

Počet organizovaných a aktivních germánských věřících je u nás pravděpodobně jen v desítkách.

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 129
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.8tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]