Tajemná kultura Thráků možná nespadla z hvězd, přesto je stále „málo popsanou deskou“ v našich znalostech starověkého světa. Poprvé se o ní zmiňoval básník Homér při líčení trojské války. Co je na tomto národu stále tak záhadného?
Především jde o jeho původ. Badatelé předpokládají, že by Thrákové mohli být příbuzní protoíránských národů: Skytů či Sarmathů. Jiní vědci zdůrazňují příbuzenské vztahy mezi Thráky a budovateli mínojské a mykénské kultury.
Kdysi se však objevily i odvážné teorie, které tvrdily, že Thrákové jsou předchůdci dnešních Slovanů. To jen dokumentuje chaos i jistou bezradnost vědecké komunity při zacházení s fenoménem starověkých Thráků.
Plošina Belintash
Archeologie po Thrácích pátrá v současném Bulharsku, které lze označit za centrum jejich kultury. Výzkum thrácké svatyně probíhá například na náhorní plošině Belintash v pohoří Rodopy.
Zdejší systém několika stovek otvorů a prohlubní vybudovaný dávnými staviteli prý připomíná hvězdnou mapu. Zde by možná nadsázka o Thrácích jako mimozemšťanech starověku seděla dobře jako oštěp v dlani nejznámějšího Thráka – legendárního Spartaka.
Podle jiné teorie šlo ovšem o dávné pohřebiště. To však není jediné tajemství, které Belintash ukrývá. V roce 2006 zde turisté náhodně objevili obrazce, které mohou připomínat prastarou abecedu neznámého typu.
Pokud by tomu tak skutečně bylo, jednalo by se celosvětovou senzaci. V oblasti náhorní plošiny Belintash jsou popisovány i paranormální jevy. Řada návštěvníků rovněž hlásila změny nálady či brnění v rukou.
Zda se se však nejednalo například o emoční reakci při předložení účtu v místní restauraci, o tom se už zdroje nezmiňují.
Zlatý vůz Alexandra Makedonského
Do záhad kolem náhorní plošiny Belintash svojí „špetkou do mlýna“ přispěla v závěru minulého století i známá bulharská lidová jasnovidka Baba Vanga. Podle ní by měl být v této lokalitě nejen starobylý hřbitov.
Kromě toho se však u Belintash nachází i legendární zlatý vůz Alexandra Makedonského! Ale kde ho najít, toť otázka: babo raď!