Pověst o původu názvů tří od sebe poblíž ležících obcí Kostelní Hlavno, Sudovo Hlavno a Hlavenec v okrese Praha-východ, přibližně deset kilometrů od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, vypráví, že místní vladyka Suda byl jednou přepaden při návratu z lovu.
Do Kostelního Hlavna prý tenkrát uložili jeho kosti, vladykova hlava má údajně odpočívat kdesi v Hlavenci – a ves, v níž sídlil v malé tvrzi, nese pak zase vladykovo jméno, tedy Sudovo Hlavno.
Pravdivé jádro pověsti?
Pro odlišení od sousedního Kostelního Hlavna dostalo později druhé Hlavno jméno zřejmě právě po svém majiteli.
V roce 1384 se ještě nazývá Rynšovo, avšak roku 1456, kdy ves získal vladycký rod Sudů z Kunratic, se již vyskytuje pojmenování Sudovo Hlavno, které obec užívá dodnes.
Hrůzou zešedivělý chalupník
V tomto kraji však najdeme i další pověsti a legendy. V době, kdy se zde ještě hojně rozkládaly močály, se v nich prý zejména na podzim údajně objevovala tajemná světélka.
Jednou pozdě večer šel tudy chalupník ze Sudova Hlavna, když tu se náhle objevila podivná světla a začala kolem něj divoce tančit. Nebožákovi se děsem zježily vlasy na hlavě, protože příšerný tanec světel se stával stále divočejším.
V nejvyšším zoufalství padl chalupník na zem a přiklopil na sebe vypůjčené necky, které s sebou nesl. Avšak hrůzostrašná světla tančila dál i po neckách…
Ráno, když děsivý rej ustal, chalupník na spodku necek našel vypálené stopy po řádění strašidelných světel. Následkem tohoto hrozného zážitku mu prý hrůzou úplně zbělely všechny vlasy.
Smutná Bílá paní
U kapličky, jež dodnes stojí vedle silnice vedoucí k obci Hlavenec, se prý zjevuje místní Bílá paní. Tato kaplička byla zřejmě vybudovaná k uctění památky vojáků, padlých za dob třicetileté války a pohřbených na tomto místě.
Při kopání jámy zde prý kdysi bylo skutečně objeveno poměrně velké množství kostí. U kapličky se má až do dnešních dnů každý podvečer zjevovat přízrak ženy, který se zde chvíli zdrží, smutně se rozhlíží – a pak náhle rychle mizí.
Vyprávělo se, že se jedná o milou nebo dokonce snad i o manželku jednoho z mrtvých vojáků, kteří zde byli pohřbeni. Přichází sem snad tato smutná paní marně hledat svého milého?