V historii kontaktů vzdušných leteckých sil s UFO upoutá pozornost i nevysvětlený incident, který se odehrál nad íránským hlavním městem Teheránem. Bylo 19. září 1976, kdy se na úřady obrátila řada vyděšených obyvatel metropole. Důvod? Na noční obloze se objevilo podivné světlo…
Pohotovost byla vyhlášena letce proudových stíhaček F-4. Jeden z těchto letounů se brzy blížil ke zdroji záhadného světla. Bylo zřejmé, že nad nočním velkoměstem se nachází cosi velmi mysteriózního.
Stíhačky versus UFO
Pilot však neměl čas k podrobnějšímu průzkumu. Palubní přístroje bojového letounu náhle postihl fatální výpadek. Jen se značnou dávkou štěstí se pilotovi ochromeného stroje podařilo v pořádku vrátit na vojenské letiště.
Jeho místo zaujala druhá F-4. I její pilot se snažil o přiblížení k neznámému objektu. Náhle se však z UFO oddělil menší zářící objekt. Střela? Raketa? Pilot stíhačky hlásil ohrožení a připravoval se k boji. Opět se však objevily potíže s palubní avionikou. I druhý bojový letoun se musel vrátit na leteckou základnu.
Oficiální stanovisko
Ačkoli si incident nevyžádal oběti na životech, silně znepokojil velení íránských vzdušných sil. V této době udržoval Írán dobré kontakty se Spojenými státy.
Na žádost íránských nejvyšších míst se do řešení záhady „agresivního UFO“ vložili i američtí letečtí experti. Jaké byly jejich závěry? Jasným světlem na obloze, které znepokojilo obyvatele Teheránu, byla prý planeta Jupiter.
Selhání palubních přístrojů stíhacích letounů? Náhodná technická závada. Domnělé střely, které vypálilo UFO? Údajně meteoritický roj…
Epilog
Nechala by se však dvojice vojenských pilotů takto oklamat a podala by hlášení, že na ni na obloze útočí planeta Jupiter? Nechce se ani věřit, že by ve stejném okamžiku postihla stejná technická závada dva bojové stroje.
Rovněž o tvrzení, že jakákoli běžná střela vzduch-vzduch, nota bene sofistikovaná mimozemská zbraň, by se podobaly padajícímu meteoritu, lze s úspěchem pochybovat. Incident s UFO nad Teheránem v roce 1976 stále čeká na objasnění.