Lidé se domnívají, že historky o upírech jsou jen nevinné příběhy, u kterých hrozí maximálně příjemné mrazení v zádech. Omyl! Upíři mohou mobilizovat armádu, zneklidnit vlády, stát se tématem pro jednání v pracovnách OSN. Příkladem je africký stát Malawi.
Malawi je vnitrozemský stát v jihovýchodní části Afriky. Od roku 1907 se jednalo o britský protektorát, plnou nezávislost získalo Malawi v roce 1964. Jedná se o jeden z nejchudších států světa.
Údajný obchod s krví
Upíři, potažmo historky o nich, jsou v Malawi vážný problém. Lidé již v minulosti opakovaně napadali domnělé upíry a lynčovali je. Výsledkem byl nezanedbatelný počet mrtvých, nepokoje, povolání armády do ulic.
Lidé se domnívali, že upíři shromažďují krev za účelem magických rituálů. Zazněly i hlasy, že se s lidskou krví obchoduje. Bohatí díky tomu ještě více bohatnou. A chudí? Ti prý jen umírají.
V jedné z nejchudších zemí planety jsou takové názory vážný a eskalující problém. Marně vláda vyzývala, aby lidé nevěřili pověrám.
Z Malawi do Mosambiku
Kvůli nepokojům s upíry omezily v zemi činnost mezinárodní organizace, téma bylo řešeno i na půdě Organizace spojených národů. Nejedná se však jen o izolovaný problém Malawi. Obdobná nálada se z této republiky šíří i do sousedního Mosambiku.
Upíři měli překonat hranici mezi oběma zeměmi a našli v Mosambiku „pole neorané“. Lidé organizovali hlídky občanské domobrany pátrající po upírech.
Podezřelým hrozila bolestivá smrt mačetou či ukamenováním. Vláda reagovala zákazem vycházení a armádními hlídkami. Najít řešení celého problému bude v zemích plných pověr velice těžké.
Někdy jsou totiž za upíry považováni i zaměstnanci nemocničních transfuzních stanic!