18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Náboženství a okultismus
Uri Geller se pouští do hledání Archy úmluvy: Vím kde je, hlásá
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.1.2022
2.8tis
Archa úmluvy dovedla Židy do bezpečí, foto Benjamin West / Creative Commons / volné dílo
249
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.

Archa úmluvy dovedla Židy do bezpečí, foto Benjamin West / Creative Commons / volné dílo Iluzionista Uri Geller ohýbá lžičky silou mysli, foto Aquarius2000 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Stopy archy mizí po zničení Jeruzaléma v 6. století př. n. l., foto James Tissot / Creative Commons / volné dílo

Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž má desky s Desaterem uložit. „Uděláš truhlu z dříví setim. Půltřetího loktu bude dlouhost její, půldruhého loktu širokost její, půldruhého loktu také vysokost její.

A obložíš ji zlatem čistým, vnitř i zevnitř obložíš ji a uděláš nad ní vůkol korunu zlatou,“ zní Hospodinovy instrukce pro Mojžíše na výrobu slavné archy úmluvy. Truhla má také na každé straně dvě oka na tyče, na nichž je poté nošena.

Zlaté víko zdobí dva andělé. Mezi jejich křídly proudí paprsek světla a odsud vychází hlas Hospodina, když promlouvá k izraelskému lidu. Takto archu úmluvy líčí kniha Exodus. Její vyobrazení jsou sice různá, popis jejích vlastností se však vždy shoduje.

Vyvedla údajně Židy ze zajetí a pomohla jim překročit suchou nohou Rudé moře. Po staletí pak svým vlastníkům pomáhala vyhrávat boje a zajišťovala jim přízeň Hospodinovu.

Dnes je osud archy neznámý a jako cenný náboženský artefakt stojí na nejvyšších příčkách nejžádanějších pokladů. Vědci i lovci pokladů se již léta snaží zjistit, kde by se mohla nacházet a zda vůbec ještě existuje.

Naposledy měla být uložena v Jeruzalémském chrámu, který je roce 587 př. n. l. zničen a stopy po arše se ztrácejí. Mohla padnout do rukou nepřátel, nebo být zničena spolu s chámem.

Iluzionista Uri Geller ohýbá lžičky silou mysli, foto Aquarius2000 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

VÍM, KDE JE!

Známý izraelský iluzionista Uri Geller (*1946) nyní přichází s tvrzením, že ví přesně, kde se v současnosti nedocenitelná relikvie nachází a vydá se ji najít. „Vím, kde je Archa úmluvy, najdu ji, pamatujte na má slova.

Bude to ničivé historické tsunami a archeologické a teologické zemětřesení,“ napsal Geller na svůj twitterový účet. „Inspiraci mi poskytlo hloubení starověké mýdlárny, kterou jsem našel pod svým muzeem!“ doplňuje iluzionista, který má vlastní muzeum v izraelském Tel Avivu.

Geller zatím neuvedl žádné konkrétní podrobnosti o svém údajném objevu, nelze tedy jeho domněnky nijak ověřit. Podaří se mu biblický artefakt najít, nebo se tentokrát ve svých odhadech mýlí?

Stopy archy mizí po zničení Jeruzaléma v 6. století př. n. l., foto James Tissot / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 3.0tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 1.6tis
Výjimečná budova, kterou má každý tuzemský zájemce o záhady na dosah ruky, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Jaká tajemná magie se skrývá v jeho zdech? A proč tu číslo pět hraje tak velkou roli? Dílo českého architekta s italskými kořeny Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) vznikalo v letech […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 2.7tis
Některé záhadné snímky zcela unikají snahám o vysvětlení, a ani největší skeptici si s nimi neví rady. Patří mezi ně fotka z března 2019, kdy bylo v italském Agropoli údajně zachyceno zjevení Ježíše Krista v oblacích! Šlo jen o hru světla a stínů? Nebo to bylo boží znamení?  Alfredo Lo Brutto je regionální umělec a […]
od Jiří Nechanický 9.1.2022 3.4tis
Jaký význam mohou mít sny? Souvisí s archetypy, nevědomím i emocemi. Jaké symboliky v nich můžeme hledat? Na vlnách emocí Voda je, jako všechny živly, základním archetypem, s nímž se ve snech můžeme setkat. Vždyť i samo lidské tělo je asi ze 70 procent tvořeno vodou. V mnoha kulturách je právě voda považovaná za hnací prvek stvoření. Voda očišťuje a obnovuje […]