25. května 1973: Nad bermudským trojúhelníkem mizí letoun Navion A16 se dvěma muži na palubě.
Domů     Náboženství a okultismus
Uri Geller se pouští do hledání Archy úmluvy: Vím kde je, hlásá
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.1.2022
2.8tis
Archa úmluvy dovedla Židy do bezpečí, foto Benjamin West / Creative Commons / volné dílo
249
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.

Archa úmluvy dovedla Židy do bezpečí, foto Benjamin West / Creative Commons / volné dílo Iluzionista Uri Geller ohýbá lžičky silou mysli, foto Aquarius2000 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Stopy archy mizí po zničení Jeruzaléma v 6. století př. n. l., foto James Tissot / Creative Commons / volné dílo

Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž má desky s Desaterem uložit. „Uděláš truhlu z dříví setim. Půltřetího loktu bude dlouhost její, půldruhého loktu širokost její, půldruhého loktu také vysokost její.

A obložíš ji zlatem čistým, vnitř i zevnitř obložíš ji a uděláš nad ní vůkol korunu zlatou,“ zní Hospodinovy instrukce pro Mojžíše na výrobu slavné archy úmluvy. Truhla má také na každé straně dvě oka na tyče, na nichž je poté nošena.

Zlaté víko zdobí dva andělé. Mezi jejich křídly proudí paprsek světla a odsud vychází hlas Hospodina, když promlouvá k izraelskému lidu. Takto archu úmluvy líčí kniha Exodus. Její vyobrazení jsou sice různá, popis jejích vlastností se však vždy shoduje.

Vyvedla údajně Židy ze zajetí a pomohla jim překročit suchou nohou Rudé moře. Po staletí pak svým vlastníkům pomáhala vyhrávat boje a zajišťovala jim přízeň Hospodinovu.

Dnes je osud archy neznámý a jako cenný náboženský artefakt stojí na nejvyšších příčkách nejžádanějších pokladů. Vědci i lovci pokladů se již léta snaží zjistit, kde by se mohla nacházet a zda vůbec ještě existuje.

Naposledy měla být uložena v Jeruzalémském chrámu, který je roce 587 př. n. l. zničen a stopy po arše se ztrácejí. Mohla padnout do rukou nepřátel, nebo být zničena spolu s chámem.

Iluzionista Uri Geller ohýbá lžičky silou mysli, foto Aquarius2000 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

VÍM, KDE JE!

Známý izraelský iluzionista Uri Geller (*1946) nyní přichází s tvrzením, že ví přesně, kde se v současnosti nedocenitelná relikvie nachází a vydá se ji najít. „Vím, kde je Archa úmluvy, najdu ji, pamatujte na má slova.

Bude to ničivé historické tsunami a archeologické a teologické zemětřesení,“ napsal Geller na svůj twitterový účet. „Inspiraci mi poskytlo hloubení starověké mýdlárny, kterou jsem našel pod svým muzeem!“ doplňuje iluzionista, který má vlastní muzeum v izraelském Tel Avivu.

Geller zatím neuvedl žádné konkrétní podrobnosti o svém údajném objevu, nelze tedy jeho domněnky nijak ověřit. Podaří se mu biblický artefakt najít, nebo se tentokrát ve svých odhadech mýlí?

Stopy archy mizí po zničení Jeruzaléma v 6. století př. n. l., foto James Tissot / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 152
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 535
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.4tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.0tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Ježíš Kristus je bezesporu jednou z nejdůležitějších osobností posledních dvou tisíciletí. Historici se přou, zda vůbec existoval a snaží se odkrýt i důvody jeho konání. Byl opravdu tím Mesiášem, kterého Židé toužebně očekávali? Odkud se Ježíš vzal, kdo byl a jaké mysterium jej obklopuje? Modlí se k němu miliony lidí. Zřejmě neexistuje člověk, který by o něm alespoň […]