Mniši v belgickém opatství Orval měli střežit ohromné bohatství včetně francouzských korunovačních klenotů. Jenže s velkou francouzskou revolucí přichází pronásledování katolíků a mnichové z celé země jsou nuceni uprchnout ze svých klášterů. V té době mizí zlato Orvalu neznámo kam.
Opatství Orval se nachází na okraji lesa v Ardenách, v krásném údolí bývalého belgického okresu Chiny. Jméno Orval ve skutečnosti znamená údolí zlata a opatství dělá svému jménu čest.
Podle pověstí je zde uložen poklad templářů a truhla s válečným pokladem francouzského krále Ludvíka XVI. (1754–1793) a jeho ženy Marie Antoinetty (1755–1793), který král mnichům svěřil při svém útěku před francouzskou revolucí.
ZLATO V RUKOU MNICHŮ
Když francouzská vojska začnou pustošit jedno opatství za druhým, mnichové je opouštějí a vše, co nepoberou, ukrývají v naději, že se budou moci ke svým klášterům někdy vrátit. Stejný osud na čas potkává i opatství v Orval.
Později vesničané poblíž opatství vzpomínají, že jediné zlato, které kdy viděli, bylo zlato v rukou zdejších mnichů.
Jejich poklad údajně obsahuje francouzské korunovační klenoty, osobní bohatství Bourbonů, mzdy vojáků a válečné kořisti, z nichž mělo být financováno potlačení revoluce.
UKRYTO V LESÍCH
Stejně dobře prý pamětníci vzpomínali, že mniši byli několikrát spatřeni na polích či v lesích, jak převážně v noci do hluboké půdy pohřbívají různé předměty.
Není potřeba přílišného důvtipu, aby si i prostí sedláci domysleli, že se tu mnichové pokoušeli ukrýt svůj cenný poklad. V roce 1793 je opatství vypáleno a srovnáno se zemí. Poklad je pravděpodobně stále ukryt pod zemí a čeká na své vyzvednutí.