Yellowstonský národní park, to je nádherná příroda, gejzír Old Faithful, duhový pramen Grand Prismatic Spring nebo dřímající supervulkán. Ale jsou to také svědectví o podivném, nevysvětlitelném zvuku, který se tu ozývá už od roku 1871.
Zvuky se nejčastěji ozývají v blízkosti Yellowstonského a Šošonského jezera. První, kdo je v roce 1871 uslyší, je americký geolog Frank H. Bradley.
Účastní se tehdy výpravy pod vedením geologa Ferdinanda Vandeveera Haydena za účelem zmapování oblasti státu Wyoming.
Zní to jako hejno včel nebo varhany
Výsledkem této expedice je založení Yellowstonského národního parku v roce 1872 – a taky první zmínka o podivném zvuku. „Zatímco jsme snídali, slyšeli jsme každou chvilku podivný zvuk, něco mezi hvízdáním a koňským řehtáním,“ popisuje to Bradley.
Záleží ale na tom, koho se na jev zeptáte. Někteří návštěvníci parku je popisují jako zvuk, který vydávají kachny v letu nebo hejno včel. Další tvrdí, že to zní, jako když do sebe narazí dva železné nosníky nebo kabely, jiní tvrdí varhany nebo dozvuk zvonu.
Můžou to být vzdušné víry?
Americký vědec S. A. Forbes zase v roce 1893 o zvuku píše, že „nejdřív je tichý,“ a pak „se rychle přibližuje s hlasitějšími a hlasitějšími pulzy zvuku, a doznívá v opačném směru;
nebo se nepravidelně toulá, a může to trvat od několika vteřin až po více jak půl minuty,“ vzpomíná Forbes.
„V jiných zemích a dobách by byl (zvuk) předmětem pověrčivé zbožnosti nebo strachu, a získal by si trvalé místo v tradicích místních,“ píše v roce 1895 americký inženýr Hiram M. Chittenden.
Ale co vlastně jev způsobuje? Zaměstnanec parku Neil Miner v roce 1930 navrhl, že zvuky způsobují vzdušné víry, které sestupují z okolních hor. Nevysvětlitelné zvukové jevy se ale objevují po celém světě a všechny jsou stejně nevysvětlitelné.