V roce 2004 se v kanadském Vancouveru odehraje zvláštní událost. Řidiči linkového autobusu se po kontaktu s jedním z cestujících udělá zle a postupně začne být nevolno i ostatním pasažérům.
Policie má nejprve podezření, že se všichni otrávili neznámou látkou, vyšetřování to ale nepotvrdí. Co bylo skutečnou příčinou incidentu? Proč ji nikdo neodhalil?
Ten den probíhá úplně stejně jako všechny předchozí. Je 25. května a veřejný autobus číslo 98 projíždí předměstím Vancouveru v Britské Kolumbii na jihozápadě Kanady.
Přesně v jednu hodinu odpoledne, když zastaví ve stanici na rohu 49. ulice, se jeden z cestujících při výstupu obrátí na řidiče. „Jak se vám dnes pracuje?“ osloví ho přátelsky. Když řidič odvětí, že dobře, muž se na něj zadívá a údajně pronese:
„Tak to už nebude trvat dlouho.“ Ačkoliv řidiči v tu chvíli běhá mráz po zádech, považuje muže jen za nějakého podivína, a pokračuje dál ve své trase. Už o pár minut později mu ale začne být zle, má silné křeče v žaludku a začne zvracet.
Zastaví na kraji silnice a začne zjišťovat, zda je špatně ještě někomu dalšímu. V ten moment se jeden z pasažérů skutečně ozve a vzápětí se k němu přidají další. Postupně je zle všem, řidič proto zavolá záchranku.
Všichni se obávají, že neznámý muž v autobusu vypustil nějakou biologickou či chemickou zbraň. Kdo to byl? Způsobil skutečně ostatním cestujícím nevolnosti?
PRVNÍ VYŠETŘOVÁNÍ
Ačkoliv řidič záchranáře varuje, první dva, kteří se na místo dostaví, začnou záhy pociťovat stejné symptomy jako cestující. Během prvních několika hodin onemocní každý, kdo se k autobusu přiblíží, včetně novinářů!
Nakonec je celkem 19 lidí umístěno do karantény. Policie začne okamžitě uvažovat o teroristickém útoku a začne první vyšetřování. Jeho výsledky jsou ale neprůkazné a ani pátrání po neznámém podezřelém nikam nevede.
Všem zasaženým se následně během jediného dne uleví. Vyšetřovatelé kvůli nedostatku důkazů začnou o případu uvažovat spíše jako o ukázce masové hysterie. Pro jistotu ale najmou soukromou vyšetřovací společnost, která autobus znovu prozkoumá.
Výsledky zmatou všechny ještě víc. Firma údajně objeví látku metylchlorid, jejíž vysoké koncentrace mohou být smrtelné.
V autobuse je ale naměřena nízká hladina, jakou podle americké agentury pro ochranu životního prostředí „nalezneme ve vzduchu kdekoliv na celém světě“. Mohl metylchlorid za otravu cestujících? Mohla jeho koncentrace v autobuse náhle klesnout?
HYPNÓZA NEBO HYSTERIE?
Doktor John Blatherwick, který všechny zasažené vyšetřuje, si sám není jistý příčinou jejich potíží, neodpovídají totiž ničemu konkrétnímu, ani otravě metylchloridem.
Přiklání se nejvíce k teorii masové hysterie, jenže je pro něj záhadou, jak by mohla zasáhnout i záchranáře. „Znám ty lidi osobně, dohromady mají téměř 50 let zkušeností. Proto to nedokážu vysvětlit,“ komentuje události.
Vyšetřovacích teorií je nakonec hned několik. Kromě teroristického útoku hovoří o využití hypnózy. Záhadný cestující měl ostatní lidi zhypnotizovat a způsobit jim nevolnosti, případně ovlivnil jen některé a další na ně reagovali právě kvůli masové hysterii.
Jak by ale hypnóza dosáhla i na záchranáře či novináře? Podle záhadologů se mohlo jednat o nějaký případ mimozemského experimentu nebo důsledek záhadného čarodějnického rituálu. V jinak čistém a prázdném autobuse se totiž pod sedadlem řidiče nalezl žalud.
Mohl být použit v rámci nějakého rituálu? Události dodnes nebyly oficiálně uzavřeny a případ byl odložen. Zjistíme někdy, co se v autobuse stalo?