Máloco fascinuje lidstvo jako temnota nekonečného vesmíru a možnost, že tam někde existují dosud neobjevené a nepoznané formy života. Naše technologie už jsou tak daleko, že dokonce víme, na kterých místech by to mohlo být. Mezi taková místa patří i systém Alfa Centauri.
Zkoumání vesmíru a hledání života v něm se neomezuje jen na sluneční soustavu. Druhá nám nejbližší hvězda po Slunci je Proxima Centauri.
A právě v jejím dosahu (v systému Alfa Centauri) se údajně může nacházet hned několik planet s možnými podmínkami pro vznik života. Tou nejznámější je exoplaneta Proxima b, kterou objevili před pár lety pozorovatelé z Evropské jižní observatoře.
„Objevili jsme již mnoho extrasolárních planet a ještě víc jich najdeme v budoucnosti.
Ale úspěšné pátrání po nejbližším planetárním světě, který je srovnatelný se Zemí, to je pro všechny zkušenost na celý život,“ prohlásil k oznámenému objevu vědec Guillem Anglada-Escudé z Londýnské univerzity královny Marie.
Podle něj by na planetě mohly panovat velmi podobné podmínky jako na Zemi a je tedy poměrně pravděpodobné, že tam bude i život. Jak bude vypadat? A dokážeme se tam vůbec dostat?
BUDOU TAM MIMOZEMŠŤANÉ?
Vypravit se do jiné soustavy bude pro lidstvo zřejmě záležitostí mnoha desítek a možná i stovek let. Přesto i na takovém plánu NASA pracuje. V první řadě je podle vědců potřeba vyvinout technologii, která umožní cestování daleko větší rychlostí než doposud.
I tak ovšem cesta do systému Alfy Centauri potrvá desítky let. V současnosti se počítá s tím, že by výprava k této hvězdě mohla začít v roce 2069. Cílem bude zmíněná Proxima b. Co tam na lidstvo čeká, lze však předvídat jen velmi obtížně.
Zatímco vědci kvůli častým erupcím tamní hvězdy pochybují, že by šlo o pokročilý život či dokonce nějakou organizovanou společnost, ufologové si svou naději drží.
Podle nich vůbec nemáme tušení, jak pokročilé by mohly být mimozemské technologie a v jakých podmínkách by dokázali mimozemšťané žít. Čeká na nás tedy právě tam první střet s neznámou civilizací?