V uplynulých dnech vědci nezávisle na sobě ohlásili dvou dosud neznámých druhů pravěkého člověka. Kosterní pozůstatky jednoho nového druhu byly objeveny při vykopávkách v Izraeli. Další podobné zjištění ohlásila Čína po přezkoumání lebky nalezené v roce 1933.
Mezinárodní skupina archeologů při vykopávkách v izraelské lokalitě Nesher Ramla objevila lebku, která může patřit zatím neidentifikované větvi rodu Homo, která žila na území dnešního Izraele a v jeho okolí přibližně před 420 000 až 120 000 lety.
Kusy lebky, včetně pravé temenní kosti a téměř kompletní dolní čelisti, byly datovány do období před 120 000 až 140 000 let.
MEZI HOMO SAPIENS A NEANDRTÁLCEM
Analýza lebky zjistila, že osoba, které ostatky patřily, nebyla plně Homo sapiens. Nešlo však ani o neandertálce, což byl jediný další typ člověka, o kterém se předpokládalo, že v té době v oblasti žil. Místo toho se tento jedinec nachází přesně uprostřed.
Jde tedy o jedinečnou populaci druhu Homo, kterou věda nikdy předtím nerozpoznala. Tento nový druh získává podle místa nálezu jméno Nesher Ramla Homo.
ZAPOMENUTÁ LEBKA
Několik dnů po ohlášení izraelského objevu, přichází s podobnou zprávou také Čína.
Fosilní lebka, která byla původně objevena ve městě Charbin na severovýchodě Číny již v roce 1933, zůstávala po celá desetiletí téměř bez povšimnutí, než se konečně dostala do povědomí vědců.
Nyní se předpokládá, že tento exemplář, přezdívaný „dračí člověk“, patřil skupině lidí, kteří žili ve východní Asii přibližně před 146 000 lety a byli blízce příbuzní moderním lidem.
Tento druh měl velké čtvercové oční důlky, silné obočí, široká ústa a velké zuby.
„Z hlediska fosilií za poslední milion let jde o jednu z nejvýznamnějších dosud objevených,“ uvedl pro BBC News profesor Chris Stringer (*1947) z londýnského Přírodovědného muzea.
„Máme tu samostatnou větev lidstva, ze které se nakonec nestane Homo sapiens (náš druh), ale představuje dlouho oddělenou linii, která se v této oblasti vyvíjela několik set tisíc let a nakonec vyhynula.“
Tyto fascinující objevy vyvolávají otázku, kolik ve skutečnosti na Zemi žilo druhů člověka souběžně s tím naším?