Nejstarší dochovanou budovou v Hlinsku v Čechách je objekt v základech středověké tvrze. Nachází se přímo ve městě.
Nejstarší zmínka o tvrzi pochází z roku 1413. Nově se objevují informace, že by pověst o tajné chodbě vedoucí z tvrze, nemusela být jen legendou.
Ctižádost zemanů
Pátrání po tajných únikových chodbách se v současnosti již neomezuju pouze na velká feudální sídla předních šlechtických rodů. Samotní badatelé přiznávají, že poněkud zapomněli například na zemanské tvrze i touhu jejich majitelů vyrovnat se větším feudálům.
Smysl únikové chodby je stejný u velkého i malého sídla: je cestou poslední záchrany při obléhání, které by nemuselo pro obléhané dobře skončit.
Pokud šlechtické sídlo neleželo přímo na hoře žuly, nic nebránilo tomu, pokusit se v kooperaci s přičinlivými a diskrétními havíři, o nějakou tu tajnou únikovou štolu.
To může být právě příklad tvrze v Hlinsku v Čechách, objektu, který již jednou dokázal překvapit. Psal se rok 1873, kdy zde byl objeven poklad: nádoba plná grošů z éry krále Václava III.
Tajná chodba
Do roku 1549 sloužila budova tvrze jako královská celnice. Na konci 16. století se dočkala přestavby. Další stavební úpravy proběhly ještě v 17., 18. a 20. století. Dnes objekt patří farnímu sboru Českobratrské církve evangelické.
Podle pověsti vede z hlinské tvrze tajná chodba na Hradiště u Studnic. Připomeňme, že oblast, kam měla chodba vyústit, patří k nejstarším osídleným oblastem Českomoravské vrchoviny.
Studnický kopec byl již od 11. století využíván jako strážní a pozorovatelské stanoviště. Hradiště zde vybudované chránilo středověkou kupeckou stezku na spojnici Čech a Moravy. Stezka procházela i Hlinskem.
Logiku a správnou geografickou orientaci by tajná chodba z hlinské tvrze určitě měla.