27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
VIDEO: Černé kruhy na obloze!
Michal Soukup
od Michal Soukup 8.12.2017
6.5tis
46
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

V současné době se na internetu stále častěji objevují zmínky o pozorování zvláštních černých kouřových kruhů na obloze. Zprávy o jejich výskytu přichází z celého světa. Nikdo však netuší, co tyto kruhy znamenají, ani jak vznikají.

Jedná se o fenomén posledních několika let. Na internetu kolují video záznamy od amatérských pozorovatelů i od renomovaných medií. Na všech záběrech je vidět více méně pravidelný černý kouřový kruh, který se vznáší na obloze a po několika minutách se začne postupně rozplývat.

Dle bezpečnostních složek nemohou být tyto kruhy vyvolány požárem, jelikož v místech pozorování nebyly nikdy žádné požáry zaznamenány. A i většina svědků uvádí, že nebyl v okolí cítit žádný zápach po požáru.

Jak tedy tyto kruhy vznikají? Ponechme stranou bizardní teorie o bránách do jiného světa či o pozůstatcích po motorech mimozemských lodí, které někteří lidé zastávají. Je více než pravděpodobné, že původ těchto kruhů bude mít racionální vysvětlení.

Vědci se však nemohou shodnou, co daný úkaz způsobuje. Zřejmě nepůjde jen o jednu příčinu, ale o kombinaci několika různých faktorů.

V Británii byl letos pozorován jeden z kruhů nad rušnou dálnicí M62. V tomto případě byl však jeho vznik spolehlivě identifikován jako vedlejší produkt po kanónové palbě při rekonstrukci bitvy z 2. světové války.

Tento případ se shoduje s prohlášením odborníka na UFO tématiku Nicka Popa: „Takzvaný kouřový vír může vzniknout, pokud dojde k výbuchu skrze kruhovou konstrukci jako je například komín. Takže tyto zvláštní efekty mohou být způsobeny nehodou nebo dokonce záměrně“.

Nick Pope se domnívá, že jsou černé kruhy nejspíše výtvorem lidí.

Jiná z teorií mluví o seskupení hmyzu, který by z nějakého důvodu poletoval v kruhu. Takovéto chování hmyzu však nebylo nikdy zaznamenáno. Další z teorií přikládá vznik kruhů ke kouřovým efektům při používání pyrotechniky.

Je skutečně doloženo, že v některých oblastech výskytu těchto černých kruhů, byla pyrotechnika používána. Nevysvětluje to ale všechny případy.

Budeme se tak muset smířit s tím, že nám naše planeta i dnes v moderní době dokáže přichystat nejedno překvapení, které si neumíme spolehlivě vysvětlit.

Foto: i.huffpost.com, cdn.images.express.co.uk, Video: YouTube
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 671
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.2tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]