27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Neobjasněné události
VIDEO: Černé kruhy na obloze!
Michal Soukup
od Michal Soukup 8.12.2017
6.5tis
46
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

V současné době se na internetu stále častěji objevují zmínky o pozorování zvláštních černých kouřových kruhů na obloze. Zprávy o jejich výskytu přichází z celého světa. Nikdo však netuší, co tyto kruhy znamenají, ani jak vznikají.

Jedná se o fenomén posledních několika let. Na internetu kolují video záznamy od amatérských pozorovatelů i od renomovaných medií. Na všech záběrech je vidět více méně pravidelný černý kouřový kruh, který se vznáší na obloze a po několika minutách se začne postupně rozplývat.

Dle bezpečnostních složek nemohou být tyto kruhy vyvolány požárem, jelikož v místech pozorování nebyly nikdy žádné požáry zaznamenány. A i většina svědků uvádí, že nebyl v okolí cítit žádný zápach po požáru.

Jak tedy tyto kruhy vznikají? Ponechme stranou bizardní teorie o bránách do jiného světa či o pozůstatcích po motorech mimozemských lodí, které někteří lidé zastávají. Je více než pravděpodobné, že původ těchto kruhů bude mít racionální vysvětlení.

Vědci se však nemohou shodnou, co daný úkaz způsobuje. Zřejmě nepůjde jen o jednu příčinu, ale o kombinaci několika různých faktorů.

V Británii byl letos pozorován jeden z kruhů nad rušnou dálnicí M62. V tomto případě byl však jeho vznik spolehlivě identifikován jako vedlejší produkt po kanónové palbě při rekonstrukci bitvy z 2. světové války.

Tento případ se shoduje s prohlášením odborníka na UFO tématiku Nicka Popa: „Takzvaný kouřový vír může vzniknout, pokud dojde k výbuchu skrze kruhovou konstrukci jako je například komín. Takže tyto zvláštní efekty mohou být způsobeny nehodou nebo dokonce záměrně“.

Nick Pope se domnívá, že jsou černé kruhy nejspíše výtvorem lidí.

Jiná z teorií mluví o seskupení hmyzu, který by z nějakého důvodu poletoval v kruhu. Takovéto chování hmyzu však nebylo nikdy zaznamenáno. Další z teorií přikládá vznik kruhů ke kouřovým efektům při používání pyrotechniky.

Je skutečně doloženo, že v některých oblastech výskytu těchto černých kruhů, byla pyrotechnika používána. Nevysvětluje to ale všechny případy.

Budeme se tak muset smířit s tím, že nám naše planeta i dnes v moderní době dokáže přichystat nejedno překvapení, které si neumíme spolehlivě vysvětlit.

Foto: i.huffpost.com, cdn.images.express.co.uk, Video: YouTube
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 171
Americká televize The History Channel přišla v jednom ze svých pořadů se zvláštním případem údajné mimozemské aktivity. Muž jménem David přišel údajně už před několika lety s tvrzením, že se do jeho ložnice v noci vloupala mimozemská entita. Dokládat to má i záznam z bezpečnostní kamery. Vysoká, humanoidní entita, která nahlíží ze strany dveří. Tak […]
od Dalibor Vrána 26.9.2022 90
Je německá obec Wittlich domovem možná nejvěrohodnějších historek o výskytu vlkodlaka vůbec? Svědectví z německého města Morbach to naznačují! Vše začíná už několik staletí nazpět, za časů napoleonských válek (série válečných konfliktů mezi lety 1803–1815 – pozn. red.). Tady měl jeden z dezertujících vojáků, jistý Thomas Johannes Baptist Schwytzer přepadnout a zavraždit farmáře i jeho […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.5tis
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]