27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Neobjasněné události
VIDEO Gonjiam: Věznice z děsivého hororu
Filip Appl
od Filip Appl 11.10.2021
6.2tis
Odehrávaly se bývalém blázinci paranormální jevy? Foto: Youtube (Top Abiz News)
572
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2018 přišel jihokorejský režisér Beom-sik Jeong s filmovým hororem Gonjiam, ve kterém se skupina filmařů vydávala do skutečné budovy opuštěné psychiatrické léčebny. Ačkoliv snímek moc nadšení nevyvolal, vyvolalo to vlnu zájmu o – dnes již bývalou – budovu starého blázince.

Vymlácené okenní tabulky, potemnělé chodby plné loupající se omítky a drobného haraburdí a stíny, které si zahrávají s myslí návštěvníků. Takový obrázek dlouho budova Gonjiam nabízela. Prohlédnout si prostory bývalého blázince bylo od jeho uzavření sice oficiálně zakázané, na internetu však bylo možné najít hned několik popisů cesty zahrnující mimo jiné prolézání díry v plotu.

Dlouho tak přibývalo zpráv o údajných paranormálních jevech, ke kterým mělo v budově docházet: Strašidelné zvuky připomínající sténání, náhlé rány pocházející jako by zevnitř stěn a v neposlední řadě i místa, kde lidé cítí prudké snížení teploty.

Přibývalo také spekulací o tom, co by za těmito jevy mohlo být. Zatímco skeptici věřili, že vše způsobila jen lidská fantazie povzbuzená legendami, které se o nemocnici vypráví, mnoho záhadologů hledalo vysvětlení v nejasné minulosti zařízení.

Plakát z filmu Gonjiam. Foto: Creative commons/Showbox/Volné dílo

RYCHLÉ ZAVŘENÍ, RYCHLÉ ZBOŘENÍ

Pravdou je, že o historii ústavu existuje jen velmi málo záznamů. Není například jasné, kdy přesně blázinec vznikl a co všechno se v něm odehrálo. Někteří badatelé uvádějí, že existují zprávy z 50. let 20.

století, ze kterých vyplývá, že v zařízení končili vojáci bojující ve válce se Severní Koreou. Mnozí z nich tam údajně spáchali sebevraždu, další zase naopak v záchvatu šílenství zabili své spolubojovníky.

Ještě děsivější legenda však pochází ze začátku 90. let. Právě v té době měl v zařízení působit šílený lékař, který potají mučil a vraždil své pacienty. Jedna verze příběhu praví, že se nakonec sám zabil skokem z okna, další zase, že byl v tichosti dopaden a zatčen.

Byl snad právě kvůli němu ústav v roce 1996 uzavřen? To už se zřejmě nedozvíme. Tehdejší majitel totiž podle všeho odešel spěšně ze země a vzal s sebou i všechny dokumenty. Stejně tak vzbuzuje pochyby i rychlá demolice budovy, ke které došlo v květnu 2018, jen pár měsíců po premiéře filmu.

Stalo se snad během natáčení něco, co vedlo k tak rychlému zákroku, jak věří někteří diskutující na internetu?

Foto: Creative Commons, Youtube (MeloCat), Youtube (Top Abiz News)
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 69
Americká televize The History Channel přišla v jednom ze svých pořadů se zvláštním případem údajné mimozemské aktivity. Muž jménem David přišel údajně už před několika lety s tvrzením, že se do jeho ložnice v noci vloupala mimozemská entita. Dokládat to má i záznam z bezpečnostní kamery. Vysoká, humanoidní entita, která nahlíží ze strany dveří. Tak […]
od Dalibor Vrána 26.9.2022 62
Je německá obec Wittlich domovem možná nejvěrohodnějších historek o výskytu vlkodlaka vůbec? Svědectví z německého města Morbach to naznačují! Vše začíná už několik staletí nazpět, za časů napoleonských válek (série válečných konfliktů mezi lety 1803–1815 – pozn. red.). Tady měl jeden z dezertujících vojáků, jistý Thomas Johannes Baptist Schwytzer přepadnout a zavraždit farmáře i jeho […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.5tis
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]