Domů     Neobjasněné události
VIDEO Gonjiam: Věznice z děsivého hororu
Filip Appl
od Filip Appl 11.10.2021
6.2tis
Odehrávaly se bývalém blázinci paranormální jevy? Foto: Youtube (Top Abiz News)
572
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2018 přišel jihokorejský režisér Beom-sik Jeong s filmovým hororem Gonjiam, ve kterém se skupina filmařů vydávala do skutečné budovy opuštěné psychiatrické léčebny. Ačkoliv snímek moc nadšení nevyvolal, vyvolalo to vlnu zájmu o – dnes již bývalou – budovu starého blázince.

Vymlácené okenní tabulky, potemnělé chodby plné loupající se omítky a drobného haraburdí a stíny, které si zahrávají s myslí návštěvníků. Takový obrázek dlouho budova Gonjiam nabízela. Prohlédnout si prostory bývalého blázince bylo od jeho uzavření sice oficiálně zakázané, na internetu však bylo možné najít hned několik popisů cesty zahrnující mimo jiné prolézání díry v plotu.

Dlouho tak přibývalo zpráv o údajných paranormálních jevech, ke kterým mělo v budově docházet: Strašidelné zvuky připomínající sténání, náhlé rány pocházející jako by zevnitř stěn a v neposlední řadě i místa, kde lidé cítí prudké snížení teploty.

Přibývalo také spekulací o tom, co by za těmito jevy mohlo být. Zatímco skeptici věřili, že vše způsobila jen lidská fantazie povzbuzená legendami, které se o nemocnici vypráví, mnoho záhadologů hledalo vysvětlení v nejasné minulosti zařízení.

Plakát z filmu Gonjiam. Foto: Creative commons/Showbox/Volné dílo

RYCHLÉ ZAVŘENÍ, RYCHLÉ ZBOŘENÍ

Pravdou je, že o historii ústavu existuje jen velmi málo záznamů. Není například jasné, kdy přesně blázinec vznikl a co všechno se v něm odehrálo. Někteří badatelé uvádějí, že existují zprávy z 50. let 20.

století, ze kterých vyplývá, že v zařízení končili vojáci bojující ve válce se Severní Koreou. Mnozí z nich tam údajně spáchali sebevraždu, další zase naopak v záchvatu šílenství zabili své spolubojovníky.

Ještě děsivější legenda však pochází ze začátku 90. let. Právě v té době měl v zařízení působit šílený lékař, který potají mučil a vraždil své pacienty. Jedna verze příběhu praví, že se nakonec sám zabil skokem z okna, další zase, že byl v tichosti dopaden a zatčen.

Byl snad právě kvůli němu ústav v roce 1996 uzavřen? To už se zřejmě nedozvíme. Tehdejší majitel totiž podle všeho odešel spěšně ze země a vzal s sebou i všechny dokumenty. Stejně tak vzbuzuje pochyby i rychlá demolice budovy, ke které došlo v květnu 2018, jen pár měsíců po premiéře filmu.

Stalo se snad během natáčení něco, co vedlo k tak rychlému zákroku, jak věří někteří diskutující na internetu?

Foto: Creative Commons, Youtube (MeloCat), Youtube (Top Abiz News)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2021 1.5tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 2.4tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]
od Mirek Brát 24.11.2021 2.0tis
Mezi nehodami velkých dopravních letadel najdeme i ty, které nebyly, a pravděpodobně nebudou nikdy, zcela objasněny. Patří mezi ně i záhada letu EgyptAir 990 z října roku 1999. Proč muselo zahynout při pádu boeingu všech 217 cestujících a členů posádky? Let EgyptAir 990 byla pravidelná linka z amerického Los Angeles do egyptské Káhiry. Mezipřistání měl Boeing 767-300ER […]
od Mirek Brát 23.11.2021 1.6tis
V březnu roku 1742 otřásl brněnským Špilberkem mohutný výbuch, následně pevnost zachvátil požár. Pozdější vyšetřování ukázalo, že z neznámých příčin explodovalo dvacet kusů dělostřeleckých granátů. Bylo to dílo záhadných záškodníků? V 18. století neměly již brněnský Špilberk bránit proti nepříteli hradební zdi, ale především dělostřelectvo. V pevnosti dokonce pracovala specializovaná dělostřelecká laboratoř. Skladiště byla plná výbušných granátů. Akce […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.7tis
Pravé neštovice způsobené virem variola jsou jednou z nejhorších nemocí v dějinách lidstva, která jen během 20. století zahubila 300–500 milionů lidí. Ampule s nápisem „pravé neštovice“ byly nyní náhodně objeveny v jedné z laboratoří v americké Pensylvánii. Zkumavky podle všeho obsahující virus smrtících pravých neštovic v pensylvánském zařízení pro výzkum a vývoj vakcín objevil […]