28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Neobjasněné události
VIDEO Gonjiam: Věznice z děsivého hororu
Filip Appl
od Filip Appl 11.10.2021
6.2tis
Odehrávaly se bývalém blázinci paranormální jevy? Foto: Youtube (Top Abiz News)
572
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2018 přišel jihokorejský režisér Beom-sik Jeong s filmovým hororem Gonjiam, ve kterém se skupina filmařů vydávala do skutečné budovy opuštěné psychiatrické léčebny. Ačkoliv snímek moc nadšení nevyvolal, vyvolalo to vlnu zájmu o – dnes již bývalou – budovu starého blázince.

Vymlácené okenní tabulky, potemnělé chodby plné loupající se omítky a drobného haraburdí a stíny, které si zahrávají s myslí návštěvníků. Takový obrázek dlouho budova Gonjiam nabízela. Prohlédnout si prostory bývalého blázince bylo od jeho uzavření sice oficiálně zakázané, na internetu však bylo možné najít hned několik popisů cesty zahrnující mimo jiné prolézání díry v plotu.

Dlouho tak přibývalo zpráv o údajných paranormálních jevech, ke kterým mělo v budově docházet: Strašidelné zvuky připomínající sténání, náhlé rány pocházející jako by zevnitř stěn a v neposlední řadě i místa, kde lidé cítí prudké snížení teploty.

Přibývalo také spekulací o tom, co by za těmito jevy mohlo být. Zatímco skeptici věřili, že vše způsobila jen lidská fantazie povzbuzená legendami, které se o nemocnici vypráví, mnoho záhadologů hledalo vysvětlení v nejasné minulosti zařízení.

Plakát z filmu Gonjiam. Foto: Creative commons/Showbox/Volné dílo

RYCHLÉ ZAVŘENÍ, RYCHLÉ ZBOŘENÍ

Pravdou je, že o historii ústavu existuje jen velmi málo záznamů. Není například jasné, kdy přesně blázinec vznikl a co všechno se v něm odehrálo. Někteří badatelé uvádějí, že existují zprávy z 50. let 20.

století, ze kterých vyplývá, že v zařízení končili vojáci bojující ve válce se Severní Koreou. Mnozí z nich tam údajně spáchali sebevraždu, další zase naopak v záchvatu šílenství zabili své spolubojovníky.

Ještě děsivější legenda však pochází ze začátku 90. let. Právě v té době měl v zařízení působit šílený lékař, který potají mučil a vraždil své pacienty. Jedna verze příběhu praví, že se nakonec sám zabil skokem z okna, další zase, že byl v tichosti dopaden a zatčen.

Byl snad právě kvůli němu ústav v roce 1996 uzavřen? To už se zřejmě nedozvíme. Tehdejší majitel totiž podle všeho odešel spěšně ze země a vzal s sebou i všechny dokumenty. Stejně tak vzbuzuje pochyby i rychlá demolice budovy, ke které došlo v květnu 2018, jen pár měsíců po premiéře filmu.

Stalo se snad během natáčení něco, co vedlo k tak rychlému zákroku, jak věří někteří diskutující na internetu?

Foto: Creative Commons, Youtube (MeloCat), Youtube (Top Abiz News)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.0tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.7tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]