Záhadný zvuk odněkud z prostoru země, který byl slyšet na celé řadě míst světa, dostal název „Hum“. Tajemné zvuky byly zaznamenány jak ve Velké Británii, tak v USA, Austrálii, Rusku, Indonésii apod.
Jestliže se zvuk vyskytne opakovaně, pak často dostává i místní název, například v Bristolu mají Bristol Hum, v australském městě Bondi zase slyší Bondi Hum a podobně.
CO SE SKRÝVÁ POD NÁZVEM HUM?
Jde o těžko definovatelné zvuky, o kterých nevíme, co je způsobuje a odkud se šíří. Hum bývá někdy popisován jako stálý a nepříjemně vtíravý zvuk nízké frekvence, podobný hlubokému dunění. Jako by šlo o zvuk dieselového motoru z dáli. Jindy je přirovnáván k šumění, burácení apod.
https://www.youtube.com/watch?v=gEdR5M5fFUA
Je zde určité přirovnání k poruše zvané tinnitus. To je rušivý projev sluchového aparátu u lidí, bez vnějších příčin. Lidé trpící touto chorobou slyší neustálé a nepřestávající zvuky pískání v uších, šumění, hučení apod. Ale Hum má řadu odlišností.
Ten je slyšet jen na určitých místech a jen v určitý čas, na rozdíl od nepřetržitého tinitusu.
VÝSKYT ZVUKU HUM
Hum údajně poprvé slyšeli lidé v Londýně, ve čtvrti Belgravia, v roce 1940. Ale největší počet hlášení z celého světa je z nedávné doby, konkrétně z let 2012 a 2013. Ale aby to nebylo jednoduché, tak tento zvuk podle výzkumu slyší ve stejný okamžik asi jen něco mezi 2 až 10 procenty potenciálních posluchačů.
A tak ti, který ve stejný okamžik nic neslyší, často nevěří těm, kteří jsou nepřetržitým zvukem postiženi. A o tom, že jde o nepříjemnou záležitost, svědčí nervové poruchy i několik sebevražd.
Například v Bristolu, v sedmdesátých letech minulého století, si mnoho lidí stěžovalo na tento neutichající hluk.
Ten byl slyšet nebo dokonce cítit víc uvnitř budov než venku. Místní noviny pak vyzvaly obyvatele, ať se ozvou, pokud slyšeli podobný zvuk. Přihlásilo se jich kolem jednoho tisíce. Hukot vyvolával bolesti hlavy, nespavost či krvácení z nosu.
V Británii si tehdy prý kvůli hukotu vzali tři lidé život. Nebo ve Valkenswaardu v Nizozemsku v roce 2019 byli obyvatelé vystrašeni hlasitým skřípáním přicházejícím jakoby odnikud a neidentifikovatelnými vibracemi.
Reportér Roy van Zon natočil tyto podivné zvuky. Ovšem nahrávka nebyla vědci přijímána jako autentický důkaz. A tak by bylo možno pokračovat dalšími desítkami či stovkami případů.
TEORIE HUM
Lidstvo žije do značné míry na pozadí celé směsi nejrůznějších zvuků. A tak jsou snahy vysvětlovat vznik Humu nejrůznějším způsobem. Například ozvěnou nízkofrekvenčních zvuků z vzdálenějších továren.
Nebo tajnými vojenskými experimenty, například v pokračování teorií Nikoly Tesly. Ale podle jiných teorií jde o pohyb obřích mas hmoty pod zemským povrchem.
Nebo působením jakési temné hmoty kolem nás i v nás. Nechybí samozřejmě ani mimozemšťané nebo zvuky trub andělů z Apokalypsy.