Kdo by neznal českého vodníka, pohádkovou postavičku, která spíše pomáhá, než aby ubližovala. V Japonsku však kolují legendy o vodníkovi, který má daleko blíže k tajemným zabijákům. Malý a nenápadný tvor má prý na svědomí unesené děti a znásilněné ženy. Je pouhou legendou, nebo jde o podivné prastaré zvíře?
Kappa neboli říční dítě je prý podivný tvor žijící ve stinných a těžko dostupných místech kolem japonských řek. Pozor si dejte hlavně při návštěvě jezera Čuzendži v národním parku Nikko (asi 140 km severně od Tokia).
Kappa se prý skrývá v neprostupném rostlinstvu kolem jezera, odkud vyráží i mnoho kilometrů daleko. Jak ho poznáte? Kappa je vysoký jako desetileté dítě a připomíná jakéhosi křížence opice a želvy. Pod jemnou nazrzavělou srstí se ukrývá žlutozelená kůže.
Některé verze líčí, že má protáhlý psí nos, jiné hovoří o zobáku a o krunýři. Mezi prsty má tvor blány a silně zapáchá rybinou. V pohádkách o Kappovi je také popisována zvláštní prohlubeň na jeho hlavě, ve které zůstává voda, jež mu na souši dodává sílu.
Spolu s tím se traduje, že pokud si chcete zachránit život, musíte se Kappovi po japonském způsobu uklonit. On prý udělá to samé a tím přijde o svou vodu a s ní i o svou sílu. Nepochybně je to jen pohádka, ale co když má reálný základ? Skutečně Kappa číhá na dobytek a malé děti?
Nebezpečí pro děti a ženy
Žádné hrníčky s lidskými dušičkami, žádné zelené pentličky a vysedávání nad vrbou. S Kappou není radno si zahrávat.
I když ho ten nejpohádkovější japonský folklór může popisovat jako škádlivou a v podstatě neškodnou bytost, svědectví o setkání s ním jsou plná nebezpečných útoků. A některé z nich končí zmizením osoby nebo rovnou nalezením mrtvého těla.
Kappa údajně loví hlavně menší zvířata. Čas od času se však objeví hlášení o útoku na děti, které prý odnáší i z míst kilometry vzdálených od jeho domova. Dovolí si Kappa zaútočit i na dospělé? Podle všech indicií by se ho měly bát především ženy.
„Kappa se často skrýval a útočil kolem toalet, které dříve bývaly v blízkosti vody.
Běžné jsou i příběhy, ve kterých byla nějaká žena Kappou znásilněna,“ popisuje další údajné hrůzné činy tvora americký folklorista Michael Dylan Foster z univerzity v americké Indianě.
Znetvořené děti
V první polovině 20. století se Kappou zabývá i slavný japonský vědec a folklorista Kunio Yanagita (1875–1962). Je to právě on, kdo sbírá svědectví o setkání s tímto tvorem. A některá jsou opravdu znepokojivá.
Podle Yanagity rodí některé netvorem znásilněné ženy znetvořené děti. „Po porodu musela být tato novorozeňata zabita, uzavřena do malých vinařských sudů a pohřbena v zemi,“ píše v roce 1910 Yanagita. Mohou mít tyto příběhy pravdivý základ?
V Japonsku bylo v minulých desetiletích na různých místech skutečně nalezeno několik dětských hrobů s podivně vypadajícími ostatky. Obecně se má za to, že jde v naprosté většině případů o hroby dětí zemřelých během druhé světové války.
Co když však za některé může právě Kappa? A existují vůbec nějaké hmotné důkazy o tom, že Kappa není jen pohádková bytost?