V průběhu 20. století se objeví mnoho zpráv o tajemných explozích, které přicházejí z horní části atmosféry. Nikdy však nejsou vidět, jsou pouze slyšet. Nezpůsobují je bouřky, zemětřesení ani letadla. Co může tyto podivné zvuky na nebesích vyvolávat?
Jedna z prvních zpráv o podivných explozích na nebesích se objeví v roce 1903, kdy v Indii poblíž řeky Gangy pobývají úředníci z britské vlády. Jejich pobyt v ničím nerušeném prostředí je zpočátku velmi příjemný. To se však v průběhu roku změní.
Z nebes, přímo nad jejich hlavami i v okolí, se časem začnou ozývat podivné zvuky. Slabší z nich jasně připomínají dělostřelbu, silnější pak doslova silné exploze. Co je na těchto ozvěnách tolik záhadného? To, že nemají žádného původce!
Výboje elektřiny v atmosféře?
Mnoho badatelů začne věřit v to, že nejpravděpodobnějším vysvětlením „neviditelných“ explozí jsou výboje elektřiny v atmosféře, o kterých se mluví jako o jakýchsi bouřkách za jasného nebe.
Geologové se zase domnívají, že na vině jsou zemětřesení či mohutné masy zeminy, které se propadají během procesu rozrušování půdy. Teoriím o bouřkách, k nimž má docházet na nebi bez jediného mráčku, se nikomu nechce příliš věřit.
Podobně jako hypotézám o zemětřesení. Během ozvěn totiž široko daleko žádné zaznamenáno nebylo. Tato vysvětlení jsou tak postupem času i díky vědeckému pokroku rázně zamítnuta.
V průběhu 20. století se navíc ukáže, že k tajemným výbuchům nedochází pouze v povodí indické řeky Gangy…
Zbraně od jezera Seneca
Na nevysvětlitelné exploze z nebes si ve 20. a 30. letech 20. století začnou stěžovat i Američané, konkrétně obyvatelé státu New York. Ti o fenoménu záhadných nebeských ranzačnou zpočátku mluvit jako o „zbraních od jezera Seneca“, nacházejícího se u New Yorku.
Právě v oblasti tohoto jezera a jeho okolí jsou nebeské výbuchy zaznamenávány nejvíce. Přesto ani zde se přesné centrum tajemných zvuků nedá určit přesně. Badatelé, kteří se sem sjíždějí, jsou naprosto bezradní.
Kdykoli zde totiž výbuch zaslechnou, snaží se přesunout na místo, odkud předpokládají, že zvuk vyšel. Jakmile tam však dorazí, rána se na obloze pokaždé ozve zase někde jinde. Takto se to opakuje stále dokola.
Jsou na vině nadzvukové letouny?
Záhadné výbuchy se postupně začnou čas do času objevovat po celé planetě. A probíhají další pokusy o jejich vysvětlení. Lidstvo se mezitím dostane na mnohem vyspělejší úroveň a zhruba v polovině 20. století je vyrobeno první nadzvukové letadlo.
A právě tato letadla jsou známá tím, že při překročení rychlosti zvuku vydávají tzv. aerodynamický třesk, což je zvuk podobný hromu. Neznámé exploze se tak často začnou svádět právě na ně.
A jinak tomu není ani v roce 1974 v britském hrabství Clwyd v oblasti hor Berwyn Mountains. Zde svědci spatří modrozelený pruh světla na obloze, načež se z nebes ozve ohlušující rána.
Lidé tento jev okamžitě ohlásí na policii, která pak neprodleně zahájí pátrání a záchrannou akci. Z popisů svědků má totiž za to, že se v oblasti zřítilo nadzvukové letadlo, které následně ve vzduchu explodovalo.
Jenže žádné trosky letadla v oblasti nalezeny nejsou. Opět tak neexistuje nic, co by podivný úkaz vysvětlovalo. Zjistíme někdy, co podivné rány způsobuje?