Pokud už máte pandemie Covid-19 plné zuby a těšíte se na dobu, kdy už nějaký vir nebude kontrolovat každodenní život, tak si raději sedněte. Vědci totiž v tibetském ledovci objevili hned 28 zbrusu nových a vědě neznámých virů!
Není žádné tajemství, že ledovce tají a že za to můžou lidé, protože planetě svou činností pořádné zatápí.
Kromě nepředvídatelného počasí a stoupání hladiny moří a oceánů se objevuje zbrusu nová hrozba pro lidstvo – vypuštění tisíce let starých virů a bakterií z tajících ledovců do vzduchu.
Bakterie stará 600 tisíc let
Tak například už v roce 2016 francouzští vědci Chantal Abergelové a Jean-Michael Claveriemu najdou ve vzorku sibiřského permafrostu (věčně zmrzlá zem) bakterie aktinomycety, které jsou staré až 600 tisíc let – žily tedy dávno předtím, než se zhruba před 200 tisíci lety vyvinul Homo sapiens.
Další mikroorganismus, který vědci v permafrost našli, byl virus Pithovirus sibericum. Tomu sice bylo “jen” 30 tisíc let, ale, což bylo děsivé, po rozmrazení zase ožil, jako by si jen dal šlofíka.
To nutně vyvolává otázku – skrývá se v tajících ledovcích virus, který může být zhoubou lidstva?
28 neznámých virů
Nedávno se tým vědců zaměřil na Tibet a prozkoumal vzorky ledu z Tibetské náhorní plošiny na území Číny. Čekalo je překvapení: našli tu celkem 33 skupin virů a hned 28 z nich vědci viděli poprvé v životě.
Tyto viry, stejně jako výše zmíněné viry Pithovirus sibericum nebo aktinomycety, nejsou člověku nebezpečné. Ale je jen otázkou času, kdy se z tajícího ledovce nebo permafrostu uvolní patogen, proti kterému bude koronavirus vypadat jako neškodná rýmička.