reklama
2. října 1928: Ve Španělsku je založena křesťanská organizace Opus Dei. Mnozí ji dodnes podezírají z temných praktik.
Domů     Náboženství a okultismus
Vymítání Rolanda Doe: Posedlost přišla skrze ouija tabulku!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.5.2022
2.5tis
Chlapec se chtěl skrze ouija tabulku spojit se svou tetou, foto Pixabay
249
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Jeden z nejdramatičtějších příběhů o posedlosti a exorcismu se odehrává v roce 1949. Obětí démonů je asi 14letý chlapec, který se pomocí spiritistické tabulky pokusit kontaktovat zemřelou tetu. Provedeno bylo 30 vymítacích rituálů, během nichž bylo zraněno několik duchovních.

Chlapec se chtěl skrze ouija tabulku spojit se svou tetou, foto Pixabay Harriet vedle Ronalda ke spiritismu už od dětství, foto Pixabay Vymítací rituály byly dlouho neúspěšné, foto Pixabay

V polovině roku 1949 několik novin otiskuje zprávu o dramatickém exorcismu posedlého asi čtrnáctiletého chlapce. Autorem těchto zpráv je údajný bývalý pastor postižené rodiny Luther Miles Schulze. Identita posedlého chlapce nebyla nikdy odhalena.

Je uváděn pod různými pseudonymy, nejčastěji jako Roland Doe či Robbie Mannheim, čímž se prý církev snaží utajit jeho skutečnou identitu a ochránit tak jeho soukromí. Tato clona však také komukoliv znesnadňuje ověřit autenticitu daného příběhu.

Jiní ovšem tvrdí, že celá událost má řadu důvěryhodných svědků. Samotnému exorcismu mělo přihlížet 48 lidí, z toho devět jezuitských kněží. Exorcismus trval několik týdnů, během nichž byl vymítací rituál proveden celkem třicetkrát, a několik duchovních bylo zraněno.

Nemocnicí, kde se vše odehrálo, se prý nesl pach síry a pláč připomínající nářek raněného zvířete. Vše přitom bylo jen završením mrazivého příběhu, který se začal rozvíjet už o několik let dříve. Čím to celé odstartovalo?

Harriet vedle Ronalda ke spiritismu už od dětství, foto Pixabay

TETA SPIRITISTKA

Chlapec údajně pocházel z luteránské rodiny s německými kořeny, narodil se kolem roku 1935 a dětství prožíval v americkém Marylandu. Byl to jedináček, a tak mu společnost většinu času dělali jen dospělí příbuzní, z nichž si nejvíce oblíbil svou tetu Harriet, která byla nadšenou spiritistkou.

Právě ona naučila Rolanda zacházet se spiritistickou tabulkou Ouija. Rádi si prý hráli s tabulkou, na kterou psali své vlastní tajné znaky. Jejich pouto ovšem bylo přerušeno tragédií. Teta Harriet onemocněla a zemřela.

Brzy poté se kolem chlapce začaly odehrávat strašidelné jevy. Že by se na něj upnul duch mrtvé tety? Vše spíš nápadně připomíná řádění poltergeista. V přítomnosti chlapce se ozývají podivné zvuky jako kroky, kapající voda, škrábání a brzy také vzduchem začnou létat různé objekty.

Tyto neviditelné síly se soustřeďují zejména na náboženské předměty, jako jsou sošky, kříže a náboženské obrazy.

POSEDLOST SKRZE TABULKU

Netrvá dlouho a paranormální síly se obrátí proti samotnému Rolandovi. Na jeho těle se objevují škrábance či nápisy vyryté neviditelnými drápy, jindy se prý zase celý pokroucený bolestí vznáší ve vzduchu!

Začíná být zřejmé, že nejde o ducha zemřelé tety ani o poltergeista, ale o případ démonické posedlosti! Chlapec má totiž zřejmý odpor k náboženským předmětům, navíc upadá do transů, v nichž mluví podivným hrdelním hlasem a často i cizím jazykem, který nemůže znát.

Jeho stav je natolik závažný, že musí být převezen do nemocnice, kde za přítomnosti několika kněží probíhá exorcismus. Po několika týdnech duchovní sklízejí úspěch. Chlapec je ze zajetí temných sil konečně osvobozen a dál žije normálním životem.

O tom, co jevy vyvolalo, se však spekuluje ještě dlouhá desetiletí. Často převažuje názor, že za vším stály právě kratochvíle trávené nad ouija tabulkou. Možné také je, že se chlapec svou tetu pokoušel pomocí této tabulky kontaktovat, čímž nechtěně otevřel pomyslné dveře pro démony. Přivodil si Roland posednutí sám, nebo v tom nějak figuruje i jeho zesnulá teta?

Vymítací rituály byly dlouho neúspěšné, foto Pixabay

JE TO VÝMYSL?

K celému případu mají co říct také skeptikové, kteří se domnívají, že Luther Miles Schulze příběh chlapce převyprávěl poněkud zveličeně. Jisti si nejsou ani tím, zda jsou jevy, k nimž v jeho blízkosti mělo docházet, autentické.

„Nic z toho nebylo nad schopnosti teenagera. Záchvaty vzteku, trans, hýbání nábytku, házení předmětů, automatické psaní, povrchové škrábance a jiné jevy jsou věci, které může provést kdokoliv v Rollandově věku,“ prohlašuje prominentní americký skeptik a vyšetřovatel paranormálních jevů Joe Nickell (*1944).

Chlapec si prý tímto chováním po smrti tety, která se mu jako jediná pečlivě věnovala, mohl vynucovat pozornost. Šlo tedy o skutečné posednutí, či spíše o projevy chlapcovy nemocné duše?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.10.2022 1.0tis
Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné přízraky, kterým říkají podle původního aztéckého názvu chaneque. Tito démoni prý dokážou člověka posednout a na několik dní ho unést. Místní se jich v některých případech obávají dodnes. Obchází skutečně tato mýtická stvoření mexickou džunglí? JEN JEDNI Z MNOHA V jazyce náhuatl chaneque znamená „ti, kdo obývají nebezpečná […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 1.8tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.4tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.6tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.1tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]