10. srpna 2019: Federální letecká správa USA uzavírá vzdušný prostor nad Oblastí 51, mohlo to souviset s testováním utajovaných technologií?
Domů     Paranormální jevy
Vyšetřovatelka s psychickými schopnostmi? Případ Dorothy Allisonové dodnes vzbuzuje kontroverze
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 1.7.2022
880
Allisonová údajně pro vyšetřování násilných činů využívala psychické schopnosti. FOTO: Pixabay

Vyšetřování násilných trestných činů dnes obvykle provází řada vědeckých metod, které vedou od zajištění stop na místě činu přes pátrání až po vytipování a usvědčení pachatele. Nicméně, v 70. letech se ve Spojených státech objevila policejní vyšetřovatelka, která prohlašovala, že má psychické schopnosti, které jí pomáhají při pátrání po zločincích.

Její jméno zní Dorothy Allisonová a zastánci teorie o psychických schopnostech dodnes tvrdí, že měla ojedinělé vyšetřovací metody.

Série mordů v Atlantě dodnes zůstává neobjasněná. FOTO: Mike, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons Psychické schopnosti, které jí měly pomoci vyřešit jiné vraždy, ji v Atlantě zklamaly. FOTO: Pixabay Allisonová údajně pro vyšetřování násilných činů využívala psychické schopnosti. FOTO: Pixabay

VYPOMÁHALA U ŘADY PŘÍPADŮ

Allisonová pocházela z New Jersey a jako vyšetřovatelka spolupracovala na řadě případů. Mezi lety 1967 a 1968 asistovala při pátrání po chlapci, který byl později nalezen utonulý. V roce 1974 se zapojila do případu únosu spisovatelky a herečky Patty Hearstové a o dva roky později vyšetřovala sérii vražd Davida Berkowitze, známého jako Samův syn.

V říjnu 1980 se pak zapojila do vyšetřování série vražd v Atlantě. Mezi lety 1979 a 1981 bylo zavražděno 28 lidí, z toho většina byli děti a adolescenti. Za dvě vraždy z tohoto období byl odsouzen Wayne Williams, ale po pachateli zbývajících mordů se stále pátrá.

Série mordů v Atlantě dodnes zůstává neobjasněná. FOTO: Mike, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Policie později oznámila, že údajná detektivka s nadpřirozenými schopnostmi jim v případu neposkytla nic víc než 42 potenciálních jmen pachatelů, z nichž žádné nikam nevedlo.

BYLA TO PODVODNICE?

Proto dnes převažují názory, že údajné psychické schopnosti Allisonové jsou podvod. Dva policisté z oddělení v Patersonu v New Jersey ji později obvinili, že je uplácela, aby potvrdili její významnou pomoc při vyšetřování jiného případu.

Allisonová to odmítla. Později o svých schopnostech vydala knihu a byla tváří několika televizních dokumentů. Zemřela v roce 1999.

Psychické schopnosti, které jí měly pomoci vyřešit jiné vraždy, ji v Atlantě zklamaly. FOTO: Pixabay

Mnozí skeptici dnes zastávají názor, že policejní vyšetřovatelka z New Jersey si prostě všechno vymyslela. Ta otázka je nabíledni. Pokud měla psychické schopnosti, které používala při vyšetřování, proč jí nepomohly u jejího nejznámějšího případu, vražd z Atlanty?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 10.8.2022 258
Tento příběh se vyprávěl před několika lety v Singapuru. Popisuje snahu jedné zbloudilé duše dostat se domů. V zemích, jako je Singapur, je zcela normální, že v jednom bytě žije několik generací, obvykle to bývají děti, rodiče a prarodiče. V bytě, kterého se týká tento příběh, žila žena s manželem, jedním dítětem a manželovými rodiči. […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 460
Hrůza může mít různou tvář, ale někdy ji nemá vůbec! Dartmoor je oblast mokřin umístěná v srdci anglického hrabství Devon a právě odtud přichází ve 20. letech minulého století hodně podivné zprávy… Na silnici B3212 mezi osadou Postbridge a místem zvaným Two Bridges řidiči často ztrácí kontrolu nad svými vozy či motocykly. A údajně za […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 862
Londýnský hřbitov Highgate by byl koncem 60. let hororovým místem i bez jakýchkoliv paranormálních jevů. Zchátralé hroby jsou prorostlé hustou zelení, hrobky a rakve rozlámané, někdy dokonce tak, že můžete spatřit hnijící ostatky mrtvých. A mezi tím vším se má pohybovat stín patřící králi upírů… Každý hřbitov je obklopený duchařskými historkami a s Highgate to […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 1.8tis
Huntingdon College je jen jednou z mnoha strašidelných vysokých škol v Americe. Tento údajně pravdivý příběh pochází z University of Michigan v Ann Arbor. K strašení došlo v roce 1972 na večírku pořádaném studenty University of Michigan, kteří bydleli na Ashley Street. Podle listu The Michigan Daily 15letá dívka, jež tam v první řadě pravděpodobně neměla co dělat, […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.1tis
Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen málo z nich se kamarádí s hravým poltergeistem. „Moje sousedka Diane a já jsme roky měli hravého poltergeista a říkali jsme mu Billy,“ začal své vyprávění Dean. Vždy když přišel domů, nacházel věci na různých místech – mléko ve skříni, toaletní papír v lednici, prací prostředek ve vaně […]