5. prosince 1945: V oblasti bermudského trojúhelníku mizí pětičlenná letka amerických torpédových bombardérů Avenger.
Domů     Vyšetřovatelka s psychickými schopnostmi? Případ Dorothy Allisonové dodnes vzbuzuje kontroverze
Vyšetřovatelka s psychickými schopnostmi? Případ Dorothy Allisonové dodnes vzbuzuje kontroverze
od 1.7.2022
880
Allisonová údajně pro vyšetřování násilných činů využívala psychické schopnosti. FOTO: Pixabay

Vyšetřování násilných trestných činů dnes obvykle provází řada vědeckých metod, které vedou od zajištění stop na místě činu přes pátrání až po vytipování a usvědčení pachatele.

Nicméně, v 70. letech se ve Spojených státech objevila policejní vyšetřovatelka, která prohlašovala, že má psychické schopnosti, které jí pomáhají při pátrání po zločincích.

Její jméno zní Dorothy Allisonová a zastánci teorie o psychických schopnostech dodnes tvrdí, že měla ojedinělé vyšetřovací metody.

Série mordů v Atlantě dodnes zůstává neobjasněná. FOTO: Mike, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons Psychické schopnosti, které jí měly pomoci vyřešit jiné vraždy, ji v Atlantě zklamaly. FOTO: Pixabay Allisonová údajně pro vyšetřování násilných činů využívala psychické schopnosti. FOTO: Pixabay

VYPOMÁHALA U ŘADY PŘÍPADŮ

Allisonová pocházela z New Jersey a jako vyšetřovatelka spolupracovala na řadě případů. Mezi lety 1967 a 1968 asistovala při pátrání po chlapci, který byl později nalezen utonulý.

reklama

V roce 1974 se zapojila do případu únosu spisovatelky a herečky Patty Hearstové a o dva roky později vyšetřovala sérii vražd Davida Berkowitze, známého jako Samův syn. V říjnu 1980 se pak zapojila do vyšetřování série vražd v Atlantě.

Mezi lety 1979 a 1981 bylo zavražděno 28 lidí, z toho většina byli děti a adolescenti. Za dvě vraždy z tohoto období byl odsouzen Wayne Williams, ale po pachateli zbývajících mordů se stále pátrá.

Série mordů v Atlantě dodnes zůstává neobjasněná. FOTO: Mike, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Série mordů v Atlantě dodnes zůstává neobjasněná. FOTO: Mike, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Policie později oznámila, že údajná detektivka s nadpřirozenými schopnostmi jim v případu neposkytla nic víc než 42 potenciálních jmen pachatelů, z nichž žádné nikam nevedlo.

BYLA TO PODVODNICE?

Proto dnes převažují názory, že údajné psychické schopnosti Allisonové jsou podvod. Dva policisté z oddělení v Patersonu v New Jersey ji později obvinili, že je uplácela, aby potvrdili její významnou pomoc při vyšetřování jiného případu. Allisonová to odmítla.

Později o svých schopnostech vydala knihu a byla tváří několika televizních dokumentů. Zemřela v roce 1999.

Psychické schopnosti, které jí měly pomoci vyřešit jiné vraždy, ji v Atlantě zklamaly. FOTO: Pixabay
Psychické schopnosti, které jí měly pomoci vyřešit jiné vraždy, ji v Atlantě zklamaly. FOTO: Pixabay

Mnozí skeptici dnes zastávají názor, že policejní vyšetřovatelka z New Jersey si prostě všechno vymyslela. Ta otázka je nabíledni.

reklama

Pokud měla psychické schopnosti, které používala při vyšetřování, proč jí nepomohly u jejího nejznámějšího případu, vražd z Atlanty?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 5.12.2022 139
Když byl Josh ještě na střední škole, často si s přáteli hráli nejrůznější hry. Jednou v noci však jejich pozornost upoutala deska Ouija.  „Zkoušeli jsme to už dříve a nikdy se nic pozoruhodného nestalo,“ popsal mladík. Obvykle měla hra pouze postrašit kamarády. Onehdy v noci ale nebyl nikdo krom sedmi přátel doma. A tehdy deska „promluvila“… M
od 3.12.2022 2.1tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 2.5tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 3.1tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.8tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím