V řeckých mýtech vystupují giganti s jedním okem známí jako kyklopové. Podobné bytosti možná doopravdy existovaly. Mohlo se jednat o lidi s genetickou mutací. Podaří se objasnit původ starověkých představ?
Roku 2013 se na Novém Zélandu narodí zvláštní tvor. Má koňskou hlavu a pouze jedno oko nápadně podobné pavoučímu. Podivný jedinec, který se těší zájmu vědců, zemře téměř okamžitě.
Tento případ nastoluje otázku, zda zdroj příběhů o jednookých obrech nelze hledat v genetických mutacích. Vždyť ty způsobují, že se dítě narodí například s ochlupeným obličejem nebo vlivem poruchy růstu zůstane trpaslíkem. Mohly by v důsledku nějaké vývojové vady přijít na svět i jednoocí lidé?
Záhadná choroba
Personál egyptské soukromé nemocnice El Senbellewein je v šoku. Roku 2015 zde přišel na svět chlapeček s jedním okem uprostřed čela! Jak k tomu mohlo dojít? Tyto případy se čas od času vyskytnou na různých místech světa.
Lékaři znetvoření, při němž obě oči splývají v jedno, nazývají podle bájí o jednookých obrech kyklopie.
„V mírnějším případě mají postižení jen oči velmi blízko u sebe, v tom horším se už rodí pouze s jedním okem,“ popisuje poruchu šéfredaktor prestižního magazínu Current Biology (Současná biologie) Kevin Davies.
Podle odborníků vzniká kyklopie nejčastěji v důsledku genetické poruchy. Někdy však prý mají na onemocnění vliv vnější vlivy. Které to jsou?
Nebezpečné léky
Někteří odborníci se domnívají, že vada se může vyskytnout i po otravě těhotné ženy cyklopaminem. Jedná se o toxickou látku, kterou obsahuje například rostlina kýchavice bílá. Právě tuto bylinu antičtí lékaři používali jako přísadu léčivých směsí.
V současnosti se cyklopamin přidává například do některých léků proti rakovině. Pokud je těhotná žena užívá, jed prý může změnit uspořádání chromozomů v genetické informaci dítěte a to se poté narodí s jedním okem.
Lze tedy báje o kyklopech připsat na vrub vzácné chorobě? Jedinci postižení tímto onemocněním zpravidla umírají již několik dní po svém narození. Není znám případ, kdy se člověk s podobným postižením dožil dospělosti. Měli bychom tedy předlohu pro jednooké obry hledat přece jenom jinde?