28. září 2015: Sonda MRO potvrzuje, že se na povrchu Marsu nacházejí brázdy, kterými podle odebraných vzorků v minulosti pravděpodobně tekla voda, tudíž tam mohl být kdysi život.
Domů     Z Temže vytáhli vzácnou a tajemnou africkou sošku: Má nadpřirozenou moc?
Z Temže vytáhli vzácnou a tajemnou africkou sošku: Má nadpřirozenou moc?
od 19.9.2023
3.2tis
Děsivé sošky nkisi nkondi pocházejí od afrických šamanů, foto Rama / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 FR
303
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Fascinující nález se před časem povedl hledačce pokladů u koryta řeky Temže v londýnském Greenwichi. Jedná se o více než 100 let starou africkou sošku, jež má v zádech zatlučeno několik hřebíků.

Nejde však o jen tak ledajaký umělecký výtvor – toto má být prostředník mezi světem živých a mrtvých!

Děsivé sošky nkisi nkondi pocházejí od afrických šamanů, foto Rama / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 FR Řeka Temže občas vydá všelijaké poklady, foto Illmarinen / Creative Commons / Volné dílo Sošky jsou zpravidla poseté hřebíky a je jim přičítána magická moc, foto Brooklyn Museum / Creative Commons / CC BY 3.0

Odborníci věří, že 30 cm velká, výjimečně zachovalá a zároveň děsivá dřevěná soška psa s kovovými hřeby zatlučenými do zad pochází z afrického Konga. Datují ji do 19. století a její hodnotu odhadují v přepočtu řádově na miliony českých korun.

Původně prý sloužila tamějším domorodcům jako prostředník mezi naším pozemským žitím, a říší duchů. Nadpřirozené síly skrze ni mají možnost ovlivňovat lidské záležitosti, vstupovat do nich a měnit osudy.

Jak přesně soška skončila v bahně na jihovýchodě Londýna, zůstává záhadou. Podle jedné teorie ji mohli z černého kontinentu přivést britští misionáři coby důkaz o provozování čarodějných praktik.

Jiná varianta věří, že postavička patřila pověrčivému námořníkovi, který ji kvůli neutuchajícímu přívalu smůly zahodil do vody. Skutečně by mohla mít takovou moc?

Neuvěřitelný objev

Nálezkyní sošky je Britka Nicola White (*1973), jež se živí coby profesionální „mudlarker“.

My jí nazýváme hledačkou pokladů, ale její povolání označuje „člověka, který prohledává bahno.“ Původně jde o činnost, jíž se v Londýně od konce 18. století zabývá nejchudší vrstva společnosti.

Především pak děti, které si nacházením nejrůznějších předmětů v blátě kolem Temže vydělávají pár drobných na přežití. Dnes jde o oficiálně uznávanou a výdělečnou profesi, na jejíž provozování je potřeba získat dokonce povolení úřadů.

Dr. Michael Lewis z Britského muzea říká, že tito hledači pokladů mohou čas od času nalézt artefakty, které zcela změní náš pohled na historii. Povedl se takový objev i Nicole White?

To, že soška, kterou Nicola z bahna Temže vylovila, musela sloužit temným účelům, je patrné na první pohled.

Řeka Temže občas vydá všelijaké poklady, foto Illmarinen / Creative Commons / Volné dílo
Řeka Temže občas vydá všelijaké poklady, foto Illmarinen / Creative Commons / Volné dílo

Napřed má strach

Díky působení bahna v Temži zůstává dřevěný pes dodnes ve skvělém stavu. Nicola White nyní spolupracuje s expertním týmem, který se snaží určit naprosto přesné místo původu sošky, s tím, že by tam pak mohla být navrácena.

Sama White byla svým nálezem napřed znepokojena: „Hladina vody zrovna klesla. Nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem něco takového uviděla ležet mezi poházeným plastem a jinými odpadky.

Popravdě, bála jsem se to s sebou vzít, protože to vypadalo úplně jako nějaká hororová vúdú panenka! Nechtěla jsem vyrušit neznámé temné síly,“ popisuje White.

Naštěstí zašle fotografie objektu svému známému, profesorovi historie, který ji ujistí, že jde o důležitý umělecký kousek, předmět historického významu i hodnoty.

Je obrovským štěstím, že jej White našla ve správný čas, jinak by zase zmizel se stoupající hladinou Temže. Co je ale tajemná soška přesně zač?

Sošky jsou zpravidla poseté hřebíky a je jim přičítána magická moc, foto Brooklyn Museum / Creative Commons / CC BY 3.0
Sošky jsou zpravidla poseté hřebíky a je jim přičítána magická moc, foto Brooklyn Museum / Creative Commons / CC BY 3.0

Patřila prokletému?

Vyřezávaný pes sedící ve vzpřímené poloze má v zádech úložný prostor, kam se měla schovávat jakási spirituální medína afrických šamanů. Angličan Will Hobbs, znalec afrického umění, k tomu říká: „Tyhle sošky mohou mít i lidskou podobu.

Těm zvířecím se říká Nkisi Nkondi Koso a mají za úkol pomáhat mrtvým řešit problémy žijících lidí. Každý z těch zatlučených hřebíků v jejích zádech reprezentuje jednu konkrétní potíž, kterou chtěl majitel sošky od duchů pomoci vyřešit.“

Síla Nkisi Nkondi Koso může být jak pozitivní, tak negativní, takže se skrze ně dá dle tradiční víry i někomu ublížit. K obávaným panenkám vúdú tak nemají daleko!

„Bývaly vyráběny pod dohledem léčitelů nebo kmenových šamanů, a cíleně se jim dodával výrazný, zlověstný vzhled,“ dodává Hobbs. Podle něj je na figurce nalezené v Temži zvláštní ještě jedna věc.

Nkisi Nkondi Koso v podobě psa totiž bývají nejčastěji zobrazovány se dvěma hlavami a čtyřma očima, čím se symbolizuje jejich údajná schopnost vidět do světa živých i mrtvých. Proč má tedy tahle jen jednu hlavu a jeden pár očí?

Snad se z dalšího zkoumání vzácného artefaktu dozvíme víc. A doufejme, že temné síly v něm se už dávno odmlčely!

Foto: CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 24.9.2023 3.3tis
Až do dnešních dnů zlověstně vyhlížející trosky zříceniny francouzské hradní pevnosti Champtocé jsou připomínkou nepřehlédnutelné postavy francouzských dějin první poloviny 15. století, a to maršála Gillese de Rais (asi 1404-1440). Tento ochránce Jany z Arku a vojevůdce z posledních let stoleté války se po bojích s Anglií uchýlil právě na toto své panství. Ša
od 21.9.2023 2.8tis
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolické svatostánky musely přejít do ilegality – staly se z nich tajné kostely. Protestantská vláda v Nizozemsku v této době nepovolovala katolické mše na
od 21.9.2023 3.4tis
Dva chlapci se krčí za hromadou kamení, tisknou se k zemi roztřesení hrůzou. Z podzemí právě vyletěl obří disk, který nemohl být z naší planety! Jinde prý obchází krajem děsivý kryptid, nesmrtelné bytosti či přízračná světla, údajné duše zemřelých. O Indii se říká, že je díky proslulým kořením zemí tisíce chutí, ale možná jde spíš o zemi tisíce záhad! ENIGMA vám představuje ty největší z nich.
od 18.9.2023 2.7tis
Jedná se o nejstarší známou dřevěnou sochu na světě. Vědci mají jasno, že její stáří je přibližně 12 000 let. Stále však není známo, k čemu socha sloužila. Ezoterikové varují, že možná socha přináší i nějaké zlověstné varování z daleké minulosti. Jaké? Neznámý umělec sochu, nazývanou nyní Šigirský idol, zhotovil někdy na konci poslední doby ledové.
od 16.9.2023 3.0tis
Američanka, která se za prahem smrti ocitla poté, co se topila v bazénu, se během klinické smrti setkává se ženou obklopenou světlem. Považuje ji za svého strážného anděla. Stejnou bytost pak údajně spatřuje za bdělého stavu o několik let později v emočně napjaté situaci. V okamžiku, kdy srdce přestane bít a životní funkce se zastaví, se člověk ocitá ve s
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!    
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
epochaplus.cz
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich