Mají celou řadu názvů podle toho, ve kterém africkém státě údajně žijí – marozi, ntararago, ikimizi nebo abasambo. Řeč je o vědou nepotvrzeném horském tvorovi, kterého místní popisují jako skvrnitého lva. Opravdu existuje?
Podobat se má nám dobře známým lvům ovšem s několika rozdíly. Je totiž menší, žije především v odlehlých horských oblastech ve velmi malých počtech a především – na kůži má dobře viditelné skvrny.
A ačkoliv někteří badatelé tvrdí, že všechny pozorované či ulovené kusy této zvláštní šelmy mohly být pouze anomálií ve vývoji běžných lvů, jejich oponenti upozorňují, že je něco takového velmi nepravděpodobné.
Dokládají to prý některé zaznamenané případy a hlavně fakt, že i vzrůstem se tyto šelmy od běžných lvů liší. Tzv. marozi žijící v africké Keni navíc prý nemají téměř žádnou hřívu a nežijí na rozdíl od lva ve smečkách.
Opravdu v roce 1931 jednoho z těchto tajemných lvů ulovil anglický farmář a lovec Michel Trent?
VĚDCI NEÚSPĚŠNÍ
V Keni je ovšem situace ohledně údajné existence horského lva ještě složitější. Kromě marozi se tam hovoří také o šelmě jménem damasia, která má zase pro změnu o něco blíže k levhartovi než ke lvu. Jde snad ještě o nějaké další zvíře?
Nebo je to ve skutečnosti kříženec zmíněného marozi a mnohem menšího levharta? Po stopách horské šelmy se do afrických zemí vypravilo několik expedic. Už ve 30. letech minulého století to je výprava britského průzkumníka Kenneth Gandar-Dowera.
Šelmu však navzdory veškerému úsilí neobjevuje a vrací se pouze s nepřímými důkazy v podobě odlitků stop a chlupů. V dalších desetiletích ovšem navzdory tomu přichází nová a nová hlášení o pozorování tvora.
A je tomu tak i v horských oblastech dalších zemí – Ugandě, Etiopie či Rwandy. Je vůbec možné, aby se v dnešní době ukrýval na tolika místech neznámý druh kočkovité šelmy?