Ačkoliv je záhada Bermudského trojúhelníku obecně považována za jedno z největších nerozluštěných mystérií, vědci a skeptici odmítají, že by neměla racionální vysvětlení.
Nejnovější teorie, která by údajně mohla pomocí přirozených mechanismů rozluštit záhadu obávané oblasti v Atlantiku, spekuluje o tom, že za tajemnými zmizeními lodí a letadel stojí metanové bubliny.
Ty podle australských vědců z Monash University v Melbourne unikají z ložisek na mořském dně pod Bermudským trojúhelníkem. Tento plyn se zde nachází ve velkých kapsách, ale běžně je pod tlakem a zamrzlý.
Pokud však z nějakého důvodu dojde k jeho uvolnění, stoupá směrem k hladině, přičemž mění své skupenství na plynné a významně tím nabývá na objemu. V místě úniku metanu pak přirozeně klesá hustota vody, neboť ji plyn ředí.
Pokud se tedy k takovémuto jevu připlete loď, doslova se propadne do hlubin, protože voda ji přestane nadnášet.
MUSÍ SE VŠAK ZAHŘÁT…
Obdobně se dají vysvětlit i nenadálá zřícení letadel – vinou zvýšené koncentrace metanu údajně ztratí vztlak a padají. Tyto názory se výzkumníkům potvrdily i během simulací výše zmíněné situace.
Geolog David Deming (*1954) z americké oklahomské univerzity však upozorňuje na poměrně důležitý fakt, že na plyn by musela na mořském dně zapůsobit nějaká síla, aby se dal do pohybu.
„Především by tento metan muselo něco zahřát, roztavit, aby se uvolnil,“ říká Deming. Jenže co? Stojí za záhadou Bermudského trojúhelníku obyčejné plynové bubliny, nebo je vědecké vysvětlení mimo?