22. května 2017: Na Mount Everestu je objeven stan se čtyřmi mrtvými těly. Jejich identita je neznámá.
Domů     Záhada divoké honby: Družina démonických lovců, nebo jen děsivá halucinace?
Záhada divoké honby: Družina démonických lovců, nebo jen děsivá halucinace?
od 12.7.2023
3.5tis
Divoká honba se vyskytuje ve folkloru mnoha koutů světa, foto Peter Nicolai Arbo / Creative Commons / Volné dílo
339
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Divoká honba neboli štvaní je horda neživých přízraků, která před sebou bez milosti štve zvěř i pozdní pocestné. Toho, kdo na přízraky pohlédne, čeká několik strastiplných okamžiků a v horším případě i smrt! Může mít mrazivá pověst reálný základ?

Divoká honba se vyskytuje ve folkloru mnoha koutů světa, foto Peter Nicolai Arbo / Creative Commons / Volné dílo Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dusot kopyt, křik a vytí, při němž tuhne krev, se nese nocí, zatímco všechny ostatní běžné zvuky lesa náhle umlkají. Zvedá se vítr a vzduch je náhle mnohem chladnější než byl ještě před malým okamžikem.

Kdo tyto projevy zaregistruje, utíká se ukrýt do bezpečí, nebo padá tváří k zemi, napětím ani nedýchá a čeká, až se vše přežene a opět zavládne klid.

Dobře totiž ví, že brzy ze tmy vystoupí přízračná družina démonických lovců na koních doprovázená kostlivci a zuřivými psy s rudě žhnoucíma očima. A upoutat pozornost jejich pozornost se krutě nevyplácí.

Častější jsou v pohraničí

„Zástup přízraků, valících se nejčastěji v noci (zřídka i ve dny) lesem. Zpravidla bývá veden Divokým lovcem. Letící zástup tvoří démoni různých stupňů, zlomyslní duchové, vyžlata, vlkodlaci, pekelné kočky, medvědi a mnoho dalších oblud.

Při divoké honbě se strhne bouřka, zatmí se, je slyšet dusot koňských kopyt a kopýtek pronásledované zvěře.“ Takto dramaticky líčí divokou honbu český spisovatel Martin Stejskal (*1944).

„Říká se, že kdo v tom lese zůstane, málokdy unikne bez úhony.

Podle lidové tradice má zůstat ležet s hlavou skloněnou k zemi, anebo uprostřed magického kruhu.“ Pokud se honba dostane až k lidskému obydlí, často hlavní lovec hodí ke dveřím nebo na okno pozorovatele kus roztrhané zvěřiny se slovy:

„Když jsi nám pomáhal štvát, tak s námi i jez!“ Stejskal, který mapuje české přízraky a strašidelné lokace v knize Labyrintem míst klatých, si všímá, že ačkoliv jde o celorepublikový jev, nejčastěji se divoká honba prohání pohraničními lesy v Čechách.

Jaká je podstata divoké honby? Jde o vyvržence pekla, kteří pro vlastní potěšení štvou divokou zvěř a děsí náhodné svědky, nebo něco úplně jiného?

Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo
Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo

Ozvěna starých bohů

Míst, kde lze na divokou honbu narazit, je u nás celá řada. Mezi často zmiňované lokace patří Šumava, která je protkána mnoha dalšími pověstmi o nadpřirozených jevech.

Divoký lovec se svou družinou se prohání také Boubínským pralesem, kde prý hlídá ukryté poklady. V Kostelci nad černými lesy se štvaní objevuje o štědrovečerní půlnoci.

Divokého lovce s ohnivou kápí tam doprovází smečka vyjících psů a žena na koni bez sedla a uzdy. Výčet míst, kde byla divoká honba spatřena, je stejně dlouhý, jako seznam navrhovaných vysvětlení.

Stejný jev je popisován i na dalších místech Evropy, kde dostává i velice podobná jména. Proto někteří předpokládají, že by předobrazem štvaní mohli být někteří keltští či germánští bohové spojovaní se smrtí a padlými bojovníky.

To podporuje fakt, že se honba často objevuje zejména v období významných pohanských svátků. Například na současné dušičky či Vánoce, kdy naši předkové slavili slunovrat. Později se začalo říkat, že je to ďábel, který honí ztracenou duši. Jsou v pověstech o divoké honbě zachyceny pozůstatky starých náboženství?

Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství ochranného kruhu

Badatel a spisovatel Otomar Dvořák (*1951) předkládá vlastní teorii, v níž se protínají dvě různé a na první pohled nijak nesouvisející záhady. Divoká honba prý dokáže vysvětlit existenci tajemných rondelů a naopak.

Rondely jsou pravěké kruhové stavby, nad jejichž účelem archeologové a historici pouze spekulují. Dvořák si všímá, že rondely jsou nacházeny právě tam, kde se vyskytují pověsti o štvaní, je tedy možné, že účelem staveb mohla být ochrana před pekelnými přízraky. Nebo je to jen náhoda, že lidové pověsti radí ukrýt se v ochranném kruhu?

Sám Dvořák považuje divokou honbu za vzácný meteorologický jev, jakýsi větrný víru s elektromagnetickým nábojem, který vzniká za velice specifických podmínek a člověku, jež se ocitne nebezpečně blízko, může způsobovat halucinace, narušit jeho psychiku i zpustošil úrodu.

Tvrzení o větrném víru a elektromagnetickém náboji rozhodně není zcela scestné, vždyť je divoká honba doprovázena bouřkou a náhlou změnou počasí! Jak ale před úkazem mohou člověka chránit kruhové stavby?

Badatel spekuluje, že mohly působit jako akumulátory energie, kde se vybíjel vznikající elektrostatický náboj a divoká honba tak byla zneškodňována.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 21.5.2024 984
Útoky údajného poltergeista na jihu Skotska zaměstnává policisty i církevní představitele. Obyvatelé rodinného domu se stali terčem neobvykle násilných projevů neviditelné entity a ani přivolaní strážnici nedokázali pomoci. Případ dokonce přirovnávají k jednomu z nejslavnějších poltergeistů v dějinách! Co se odehrává za zdmi zdánlivě nenápadného stavení? [gallery ids="125974,125975,125976,12597
od 20.5.2024 1.7tis
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho se jim zatím povedlo kontaktovat? Pokud lovci duchů najdou místo, kde podle nich skutečně straší, mají před sebou těžké úkoly. Potřebují s do
od 18.5.2024 3.6tis
Obec Kačerov v Orlických horách a její okolí je dějištěm hned několika tajemných jevů. Pozornost záhadologů přitahuje zejména úsek silnice těsně za obcí, kde prý fyzikální zákony nefungují tak, jak by měly! Má se tu také vyskytovat pole silné negativní energie. Enigma se vydala do Kačerova ověřit si fakta na vlastní kůži… [gallery ids="124944,124946,124947,124949,124948,124945,124950,124951,124
od 17.5.2024 2.8tis
Bohnický hřbitov najdeme nedaleko známé psychiatrické léčebny v Praze. Ještě před několika lety o něm téměř nikdo nevěděl, neboť připomínal zarostlou džungli. Na ploše 4 200 čtverečních metrů se nachází ostatky několika tisíc osob a těla jsou zde údajně často pohřbena až ve třech vrstvách nad sebou. Někteří badatelé však tvrdí, že se jedná o pouhou legendu. H
od 16.5.2024 2.8tis
Svým tvarem zdálky připomíná pyramidu, a proto je hora Schiehallion tyčící se v krajině skotské oblasti Perth a Kinross nepřehlédnutelná. Místní už od starověku věří, že tu sídlí kouzelné bytosti, duchové a podle některých pramenů i bohové. To ale není zdaleka není vše…     Přezdívá se jí Čarovná hora Kaledonských (obyvatelé Kaledonie, his
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
epochaplus.cz
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace.
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř