26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Záhada ohnivého otisku: Vypálil svou ruku do knihy ďábel, nebo ztrápené duše?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 17.12.2019
5.2tis
472
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Svatá kniha zvaná Kada Codex je po několik století chápána jako důkaz života po smrti. Na jejích stránkách je patrný vypálený otisk ruky. Ani zkušení vědci však nedokáží zjistit, jak otisk vznikl. Skutečně jej vytvořil duch mrtvého biskupa, jak tvrdí legenda?

Mniši v klášteře se kvůli řádění ducha celou noc modlili.

Je hluboká dubnová noc roku 1696. Mniši z kláštera ve městě Prievidza na území dnešního Slovenska už několik nocí v řadě nespí a věnují se modlitbám. Jsou vystrašení. Klášterem se totiž už nějakou dobu ozývají podivné zvuky a jakási neviditelná síla proniká do uzavřených pokojů, aby si pohrávala s různými předměty.

Do kláštera jako by se nestěhoval hlomozící duch poltergeist. Otec Franciscus Hanacius, osamocen ve své cele, hledá pro podivné jevy vysvětlení a za několik okamžiků stane temné síle tváří v tvář.

Když na malý stolek položí vzácnou knihu biblických příběhů zvanou Kada Codex, začnou se listy samovolně otáčet, jako by si knihou listovala neviditelná ruka. Zastaví se až na sté stránce. Chce tím snad něco říci? Měli by se obyvatelé kláštera neviditelného návštěvníka obávat?

Klášter v Prievidzi dnes

STO DNŮ V OČISTCI

O pár nocí později temná bytost navštíví představeného kláštera znovu. Tentokrát mu prý sděluje, že je duší nedávno zemřelého biskupa ze severního Maďarska Stephena Kada. Jeho duše prý už 100 dnů hoří v očistci, kde jsou duše zemřelých podle křesťanské nauky očišťovány od svých hříchů.

Kada v klášteře otce Hanacia za života často pobývá a nyní jej žádá o modlitbu za jeho duši. Hanacius však chce důkaz, že skutečně hovoří s duchem mrtvého biskupa a ne s nějakým zlem, které se za Kada vydává.

„Ďábel nemá žádnou moc nad svatými knihami,“ prohlásí bytost a nabádá otce, aby se podíval na knihu Kada Codex na jeho stolku. Z knihy náhle stoupá kouř a vzduch je prosycen zápachem spálené kůže. V kožené vazbě je patrný otisk mužské ruky.

Otisk je navíc zřetelně propálen až ke straně 100, zatímco na další straně už není po žáru ani památky. Hanacius uvěří a za mrtvého biskupa slouží mši svatou nad jeho hrobem již 13. dubna 1696. Mluvil skutečně s duchem svého známého?

Duch biskupa propálil knihu, která ležela na stole.

POSTUP NEZNÁMÝ

Je doloženo, že Kada Codex s propálenou rukou skutečně existovala až do roku 1952, kdy byla zničena při požáru. Ještě předtím byl tajemný otisk dlaně podroben intenzivnímu bádání za účasti renomovaných vědců z mnoha oborů.

„Nikdo nebyl schopen vysvětlit, jak je možné, že jedna strana nese otisk ožehlé ruky, zatímco vedlejší strana je zcela nepoškozená,“ uvádí britský spisovatel Karl P. N. Shuker (*1959). To, že otisk vniká až v maďarském klášteře je potvrzeno listinou, která zmiňuje, že kniha byla jako zcela nový výtisk mnichů v Privigye darována v roce 1667.

Objevili mniši metodu, jak vytvořit otisk, který pak opatřili mrazivou legendou, nebo v jejich klášteře vznikl důkaz o posmrtném životě, který ani vědci nedokázali objasnit? Možná na odpověď budeme čekat, dokud se neobjeví další tajemný otisk.

Foto: slovakcard.sk
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 2.2tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.4tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Eva Soukupová 21.9.2022 3.0tis
Podle přesvědčení rozšířeného zejména mezi parapsychology jsou děti citlivější vůči všemožným paranormálním jevům. Dokáží například vidět duchy a jiné nehmotné entity, což často děsí nejen je, ale i jejich rodiče. Setkání, které v dětství prožila dnes již dospělá Diane Davis, je ale jiné než ta ostatní.     Setkání s nadpřirozenou entitou, které popsala dnes […]
od Dalibor Vrána 21.9.2022 3.2tis
Pokud chcete strávit noc jako v hororu, stačí se podle všeho ubytovat v hotelu Fort Garry, který najdete v kanadském městě Winnipeg. Konkrétně by měl být vaším cílem pokoj č. 202, protože zdejší nadpřirozené jevy jsou jako z fantazie spisovatele Stephena Kinga (*1947)! Okolo roku 1920 tu tráví svatební noc páreček novomanželů. Co čert nechtěl, […]