Domů     Paranormální jevy
Záhada ohnivého otisku: Vypálil svou ruku do knihy ďábel, nebo ztrápené duše?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 17.12.2019
5.2tis
472
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Svatá kniha zvaná Kada Codex je po několik století chápána jako důkaz života po smrti. Na jejích stránkách je patrný vypálený otisk ruky. Ani zkušení vědci však nedokáží zjistit, jak otisk vznikl. Skutečně jej vytvořil duch mrtvého biskupa, jak tvrdí legenda?

Mniši v klášteře se kvůli řádění ducha celou noc modlili.

Je hluboká dubnová noc roku 1696. Mniši z kláštera ve městě Prievidza na území dnešního Slovenska už několik nocí v řadě nespí a věnují se modlitbám. Jsou vystrašení. Klášterem se totiž už nějakou dobu ozývají podivné zvuky a jakási neviditelná síla proniká do uzavřených pokojů, aby si pohrávala s různými předměty.

Do kláštera jako by se nestěhoval hlomozící duch poltergeist. Otec Franciscus Hanacius, osamocen ve své cele, hledá pro podivné jevy vysvětlení a za několik okamžiků stane temné síle tváří v tvář.

Když na malý stolek položí vzácnou knihu biblických příběhů zvanou Kada Codex, začnou se listy samovolně otáčet, jako by si knihou listovala neviditelná ruka. Zastaví se až na sté stránce. Chce tím snad něco říci? Měli by se obyvatelé kláštera neviditelného návštěvníka obávat?

Klášter v Prievidzi dnes

STO DNŮ V OČISTCI

O pár nocí později temná bytost navštíví představeného kláštera znovu. Tentokrát mu prý sděluje, že je duší nedávno zemřelého biskupa ze severního Maďarska Stephena Kada. Jeho duše prý už 100 dnů hoří v očistci, kde jsou duše zemřelých podle křesťanské nauky očišťovány od svých hříchů.

Kada v klášteře otce Hanacia za života často pobývá a nyní jej žádá o modlitbu za jeho duši. Hanacius však chce důkaz, že skutečně hovoří s duchem mrtvého biskupa a ne s nějakým zlem, které se za Kada vydává.

„Ďábel nemá žádnou moc nad svatými knihami,“ prohlásí bytost a nabádá otce, aby se podíval na knihu Kada Codex na jeho stolku. Z knihy náhle stoupá kouř a vzduch je prosycen zápachem spálené kůže. V kožené vazbě je patrný otisk mužské ruky.

Otisk je navíc zřetelně propálen až ke straně 100, zatímco na další straně už není po žáru ani památky. Hanacius uvěří a za mrtvého biskupa slouží mši svatou nad jeho hrobem již 13. dubna 1696. Mluvil skutečně s duchem svého známého?

Duch biskupa propálil knihu, která ležela na stole.

POSTUP NEZNÁMÝ

Je doloženo, že Kada Codex s propálenou rukou skutečně existovala až do roku 1952, kdy byla zničena při požáru. Ještě předtím byl tajemný otisk dlaně podroben intenzivnímu bádání za účasti renomovaných vědců z mnoha oborů.

„Nikdo nebyl schopen vysvětlit, jak je možné, že jedna strana nese otisk ožehlé ruky, zatímco vedlejší strana je zcela nepoškozená,“ uvádí britský spisovatel Karl P. N. Shuker (*1959). To, že otisk vniká až v maďarském klášteře je potvrzeno listinou, která zmiňuje, že kniha byla jako zcela nový výtisk mnichů v Privigye darována v roce 1667.

Objevili mniši metodu, jak vytvořit otisk, který pak opatřili mrazivou legendou, nebo v jejich klášteře vznikl důkaz o posmrtném životě, který ani vědci nedokázali objasnit? Možná na odpověď budeme čekat, dokud se neobjeví další tajemný otisk.

Foto: slovakcard.sk
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 242
Ve městě Sherman v Texasu stojí obchod. Na první pohled jde o prodejnu, jakých je možné nalézt po celém světě stovky. Tahle se ale zdá být naprosto jiná!     Události, které nahraje bezpečnostní kamera 23. června 2012, totiž dovedou některé zaměstnance k domněnce, že v obchodě straší. Co je vidět na filmovém materiálu? Skutečně […]
od Lucie Kubešová 29.11.2021 1.4tis
Vznik zámku Červená Řečice měl podobnou historii, jako celá řada jiných. Nejprve na tomto místě vznikla asi ve druhé polovině 13. století tvrz. Ta byla následně ve 14. století rozšířena a opevněna na hrad. A ten byl zase někdy v polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek, který od roku 1620 mělo v majetku pražské […]
od Nelly Černohorská 28.11.2021 1.6tis
Tajemné hračky, o nichž se tvrdí, že je posedli duchové a démoni, děsí lidi od nepaměti, zvlášť jedná-li se o panenky. Ať už jde o hadrové loutky, nebo starožitné kousky s porcelánovou hlavou, historky s nimi spojené jsou opředeny tajemstvími a pošimraly představivost nejednoho tvůrce. Robert námořník V roce 1906 žil v Key West na Floridě chlapec […]
od Nelly Černohorská 26.11.2021 3.0tis
Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí přecházející stáda divoké zvěře. A pak jsou ty, na kterých vám bude usilovat o život pekelný stroj bez řidiče… Historické město Ellicot City rozkládající se na břehu Patabsco River je nechvalně proslulé jako jedno z nejstrašidelnějších měst ve státě Maryland a zmínky o něm nalezneme již v 18. století. Nejinak je tomu u silnice Seven […]
od Matěj Soukup 25.11.2021 2.8tis
Dodnes je to jedna z nejzáhadnějších událostí na našem území, kterou nikdo nebyl schopen řádně objasnit. 11. prosince 1949 se v malé vesnici Čihošť během kázání faráře Josefa Toufara několikrát pohnul asi půlmetrový křížek nad oltářem. To potvrdilo 19 očitých svědků. Nejenže dodnes nikdo nevysvětlil, jak k tomu došlo, následující události stály nakonec Josefa Toufara […]