Od 20. listopadu 1945 do 1. října 1946 probíhal v německém Norimberku soudní proces s představiteli nacistického Německa. Mezinárodní tribunál odsoudil řadu prominentních nacistů k trestu smrti.
Mezi nimi byl i Hermann Göring (1893-1946), jeden z nejvyšších představitelů nacistické strany a velitel letectva.
Těsně před vykonáním trestu smrti však Göring spáchal sebevraždu. Tato událost spustila okamžitě rozsáhlé vyšetřování. Jak se se Göring dostal ke kapsli se smrtícím jedem? Pomohl mu někdo?

Proces v Norimberku
Hermann Göring byl zajat americkou armádou dne 9. května 1945. Na jistou dobu byl umístěn do zajateckého tábora na území dnešního Lucemburska. Následně byl přepraven do Norimberku, aby zde usedl na lavici obžalovaných.
Göring se v rámci vznesených obvinění prohlásil za nevinného. Soudní proces trval přes dvě stě dní.

Rozsudky se obžalovaní dozvěděli 30. září 1946. Göring byl shledán vinným ve všech bodech obžaloby. Odsouzen byl k trestu smrti oběšením. K exekuci však nedošlo… Noc před popravou spáchal Göring sebevraždu. Smrt u něho nastala po požití kyanidu draselného. Jak se však dostal ke kapsli s tímto prudkým jedem?
Kapsle s jedem
Prošetřována byla řada teorií. Největší pozornost se upřela k jeho zabaveným a ve skladu uloženým osobním věcem, kde byla později nalezena další kapsle s jedem.
Jako nejpravděpodobnější se zdá, že Göringovi pomohl získat jed někdo z početného personálu, který zajišťoval ostrahu vězňů. V podezření byl zejména poručík americké armády Jack G. Wheelis, kterému Göring věnoval zlaté hodinky, psací pero a pouzdro na cigarety.

Byl to úplatek za možnost získat smrtící jed? V roce 2005 se měl doznat k propašování jedu bývalý vojín americké armády Herbert Lee Stivers.
Tvrdil však, že se stal nevědomky obětí manipulace ze strany neznámé ženy a byl prý požádán o doručení léku, nikoli smrtícího jedu. Nutno dodat, že toto přiznání již nebylo možné ověřit.
Sebevražda Hermanna Göringa je i po téměř osmdesáti letech zahalena rouškou tajemství.