Skip to content

Záhada Smaragdové desky: Kdo rozluští klíč k veškerému vědění

Tisíce let stará deska prý nese klíč ke všemu vědění. Stačí jen správně rozluštit vyryté hieroglyfy. Kolem artefaktu se stále vznáší řada otázek. Jak moc jsou známé překlady přesné? Je Smaragdová deska vyrobená z tajemného krystalu? A skutečně pochází z Atlantidy? Originál zmizel neznámo kam, a tak můžeme jen spekulovat.

Vyobrazení Smaragdové desky ze 16. století.

Názory na původ a stáří tajemné Smaragdové desky se rozcházejí. Podle různých zdrojů může být stará 1200 nebo také 38000 let. Většinou je připisována egyptskému mudrci Hermu Trismegistovi. Pod tímto řeckým jménem se neskrývá nikdo jiný než egyptský bůh moudrosti Thovt. Jenže existence samotného Thovta nebyla nikdy přesvědčivě dokázána a mnozí historikové ji zpochybňují, ne-li přímo zavrhují. Ani o nalezení této desky nejsou k dispozici jednotné informace. Podle jedné verze ji měl objevit makedonský dobyvatel Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v hrobce samotného Herma Trismegista, podle jiné ji v hrobě objevila Abrahámova manželka Sára. Některé příběhy dokonce tvrdí, že deska ležela v Cheopsově pyramidě. Jedna věc je ale jistá. Deska obsahuje dávná tajemství, která kdysi byla známa pouze kouzelníkům, alchymistům a dalším zasvěcencům. Ten, kdo komplikované poselství rozluští, prý pochopí veškeré principy světa. Podaří se to někomu?

Hermes Trismegistus na zdi katedrály v Sieně.
ALCHYMIE Z ATLANTIDY

Desce je přičítána obrovská důležitost nejen kvůli jejímu stáří, ale i kvůli obsahu. Text vyrytý na desce je považován za základ hermetických věd a alchymie. Odkazy na Smaragdovou desku se objevují téměř ve všech knihách s touto tématikou a mnoho učenců je přesvědčeno, že ji musel vytvořit příslušník velmi vzdělané a pokrokové civilizace. Někteří dokonce neváhají tvrdit, že Thovt ve skutečnosti do Egypta přišel z Atlantidy, aby zde zase zrna vědění zanikající kultury. Veškerou moudrost svých předků přináší právě na tajemných deskách. Objevují se dokonce tvrzení, že Smaragdová deska není ze smaragdu. Jde prý o jakýsi záhadný a nezničitelný zelený krystal, vyrobený alchymistickou operací. Možná snad samotný kámen mudrců, jehož výroba má v textu být rovněž popsána. Co je na tom všem pravdy? K zodpovězení této otázky by bylo nutné najít originální desku. Ta však není k nalezení. Dochovaly se pouze četné překlady, z nichž první vznikají v 7. až 9. století. To je ale vzhledem ke stáří desky poměrně pozdě.

Psycholog Thorwald Dethlefsen
PRÁZDNÉ FRÁZE, NEBO GENIÁLNÍ SHRNUTÍ?

Podstatná část významu textu mohla být v průběhu staletí překladů ztracena. „To, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole,“ tvrdí nejčastěji citovaná pasáž. Podle oficiálních výkladů tato pasáž zmiňuje prolínání duchovního a materiálního světa. Text je natolik komplikovaný, že si nikdo jeho interpretací není stoprocentně jistý a na mnohé ale působí jako fádní prázdná fráze. „Vím, jak nicneříkajícně tento text zpočátku působí na moderního člověka. Důvod nespočívá však v textu, nýbrž v našem chápání. V těchto patnácti tezích je shrnuto veškeré vědění, které kdy bylo člověku přístupné,“ zastává se díla německý psycholog Thorwald Dethlefsen (1946–2010) a dodává: „Pro toho, kdo tomuto textu zcela rozumí jsou zbytečné veškeré knihovny, neboť má celou moudrost, nechybí jí nic, je dokonalá. Je ale toto tvrzení pravdivé? O překlad a plné pochopení desky marně usilují i ty největší mozky na zemi, například britský fyzik Isaac Newton (1643–1727). Je možné, že to nejdůležitější bylo ztraceno kdesi v překladu?

Foto: hermetik-international.com, Wikipedia, ancient-origins.net
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V Dubaji skončil historicky první hodinářský týden LVMH Watch Week Dubai
iluxus.cz

V Dubaji skončil historicky...

Od 13. do 15. ledna probíhal v Bvlgari...
Těžká rána pro svět technologií: Robotickým restauracím v San Franciscu se nedaří
21stoleti.cz

Těžká rána pro svět...

Kde jinde by měly technologie ovlivňovat...
Zpět v nemocnici! Domů se hned nedostane
nasehvezdy.cz

Zpět v nemocnici! Domů se...

Jako by jí půl roku pod neustálým dohledem...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Smrtonosné syčení: Děsil Kalifornii osmnáctimetrový had?
epochalnisvet.cz

Smrtonosné syčení: Děsil...

Anakonda velká a krajta mřížkovaná jsou dva nám známé...
Kuba: Ostrov doutníků, rumu a salsy
epochanacestach.cz

Kuba: Ostrov doutníků, rumu...

Zvolněte tempo, nechte...
Skončí znovu ve vězení?
nasehvezdy.cz

Skončí znovu ve vězení?

Vypadá to, jako by Heather Locklear (58) nebylo...
Mark Zuckerberg: Jak ve studentském pokoji rozjet největší sociální síť?
epochaplus.cz

Mark Zuckerberg: Jak ve...

Světla počítačových monitorů vídá mladý Mark Zuckerberg...
Komu se nejlépe daří dodržovat léčbu?
epochalnisvet.cz

Komu se nejlépe daří...

Nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují...
Připomeňte si hrůzné experimenty Anděla smrti Mengeleho
epochaplus.cz

Připomeňte si hrůzné...

Rok 1943 se stal pro nacistického doktora Josefa...
Chichén Itzá: Na jeden rituál Mayové obětovali až 80 tisíc lidí!
epochanacestach.cz

Chichén Itzá: Na jeden rituál...

Zbytky prastarého mayského...
Záchranná stanice ARCHA přijala v roce 2019 rekordních 1575 zvířat
21stoleti.cz

Záchranná stanice ARCHA...

Zoologická zahrada Liberec není jenom zoo, ale...