Skip to content

Záhada Smaragdové desky: Kdo rozluští klíč k veškerému vědění

Tisíce let stará deska prý nese klíč ke všemu vědění. Stačí jen správně rozluštit vyryté hieroglyfy. Kolem artefaktu se stále vznáší řada otázek. Jak moc jsou známé překlady přesné? Je Smaragdová deska vyrobená z tajemného krystalu? A skutečně pochází z Atlantidy? Originál zmizel neznámo kam, a tak můžeme jen spekulovat.

Vyobrazení Smaragdové desky ze 16. století.

Názory na původ a stáří tajemné Smaragdové desky se rozcházejí. Podle různých zdrojů může být stará 1200 nebo také 38000 let. Většinou je připisována egyptskému mudrci Hermu Trismegistovi. Pod tímto řeckým jménem se neskrývá nikdo jiný než egyptský bůh moudrosti Thovt. Jenže existence samotného Thovta nebyla nikdy přesvědčivě dokázána a mnozí historikové ji zpochybňují, ne-li přímo zavrhují. Ani o nalezení této desky nejsou k dispozici jednotné informace. Podle jedné verze ji měl objevit makedonský dobyvatel Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v hrobce samotného Herma Trismegista, podle jiné ji v hrobě objevila Abrahámova manželka Sára. Některé příběhy dokonce tvrdí, že deska ležela v Cheopsově pyramidě. Jedna věc je ale jistá. Deska obsahuje dávná tajemství, která kdysi byla známa pouze kouzelníkům, alchymistům a dalším zasvěcencům. Ten, kdo komplikované poselství rozluští, prý pochopí veškeré principy světa. Podaří se to někomu?

Hermes Trismegistus na zdi katedrály v Sieně.
ALCHYMIE Z ATLANTIDY

Desce je přičítána obrovská důležitost nejen kvůli jejímu stáří, ale i kvůli obsahu. Text vyrytý na desce je považován za základ hermetických věd a alchymie. Odkazy na Smaragdovou desku se objevují téměř ve všech knihách s touto tématikou a mnoho učenců je přesvědčeno, že ji musel vytvořit příslušník velmi vzdělané a pokrokové civilizace. Někteří dokonce neváhají tvrdit, že Thovt ve skutečnosti do Egypta přišel z Atlantidy, aby zde zase zrna vědění zanikající kultury. Veškerou moudrost svých předků přináší právě na tajemných deskách. Objevují se dokonce tvrzení, že Smaragdová deska není ze smaragdu. Jde prý o jakýsi záhadný a nezničitelný zelený krystal, vyrobený alchymistickou operací. Možná snad samotný kámen mudrců, jehož výroba má v textu být rovněž popsána. Co je na tom všem pravdy? K zodpovězení této otázky by bylo nutné najít originální desku. Ta však není k nalezení. Dochovaly se pouze četné překlady, z nichž první vznikají v 7. až 9. století. To je ale vzhledem ke stáří desky poměrně pozdě.

Psycholog Thorwald Dethlefsen
PRÁZDNÉ FRÁZE, NEBO GENIÁLNÍ SHRNUTÍ?

Podstatná část významu textu mohla být v průběhu staletí překladů ztracena. „To, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole,“ tvrdí nejčastěji citovaná pasáž. Podle oficiálních výkladů tato pasáž zmiňuje prolínání duchovního a materiálního světa. Text je natolik komplikovaný, že si nikdo jeho interpretací není stoprocentně jistý a na mnohé ale působí jako fádní prázdná fráze. „Vím, jak nicneříkajícně tento text zpočátku působí na moderního člověka. Důvod nespočívá však v textu, nýbrž v našem chápání. V těchto patnácti tezích je shrnuto veškeré vědění, které kdy bylo člověku přístupné,“ zastává se díla německý psycholog Thorwald Dethlefsen (1946–2010) a dodává: „Pro toho, kdo tomuto textu zcela rozumí jsou zbytečné veškeré knihovny, neboť má celou moudrost, nechybí jí nic, je dokonalá. Je ale toto tvrzení pravdivé? O překlad a plné pochopení desky marně usilují i ty největší mozky na zemi, například britský fyzik Isaac Newton (1643–1727). Je možné, že to nejdůležitější bylo ztraceno kdesi v překladu?

Foto: hermetik-international.com, Wikipedia, ancient-origins.net
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Váš osud podle data narození
nasehvezdy.cz

Váš osud podle data narození

Den, kdy jste poprvé spatřila světlo světa,...
Dubrovník: Perla uprostřed nejčistšího moře
epochanacestach.cz

Dubrovník: Perla uprostřed...

„Chcete-li vidět ráj...
Múza Versailles již zítra!
iluxus.cz

Múza Versailles již zítra!

Renomovaný vokálně-instrumentální soubor...
Častější případy kanibalismu u ledních medvědů
21stoleti.cz

Častější případy kanibalismu u...

V říši zvířat se ke kanibalismu uchyluje poměrně dost...
Kuriózní léčba duševních nemocí a moru: Díra do hlavy pro odchod zlého ducha a obklad z kohouta
epochaplus.cz

Kuriózní léčba duševních...

Nemocný muž v otrhaných šatech se z posledních sil...
Výzkum farmaceutických společností: Covid-19 dodávky léčiv do Evropy nenaruší
21stoleti.cz

Výzkum farmaceutických...

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nedávno zveřejnila...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Zámek v Mníšku pod Brdy: Mystérium chybějící věže
epochanacestach.cz

Zámek v Mníšku pod Brdy:...

Je druhá polovina 17....
Utíká od něj za mladším? Vztah ničí žárlivost!
nasehvezdy.cz

Utíká od něj za mladším? Vztah...

Téměř na den přesně jako minulý rok Tereza...
Mapa noční oblohy se brzy změní: Rozzáří noční nebe zanikající hvězdy?
epochalnisvet.cz

Mapa noční oblohy se brzy změní:...

Astronomové slibují, že se v blízké budoucnosti...
Zachrání lnička Česko?
epochalnisvet.cz

Zachrání lnička Česko?

Vědcům z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v...
Divoká westmanka Calamity Jane
epochaplus.cz

Divoká westmanka Calamity Jane

Martha Jane Cannaryová alias  Calamity Jane...