V roce 1945 ukončila dávka z automatické zbraně život italského diktátora Benita Mussoliniho. Navzdory tomu, že existuje oficiální verze celé události, ani po osmdesáti letech není nouze o různé konspirační teorie. Proč?
Benito Mussolini (1883-1945) vládl pevnou rukou Itálii od října 1922. Patřil k osobnostem, které inspirovaly a ovlivnily Adolfa Hitlera (1889-1945). Italský fašismus a německý nacismus spolu souzněly. Hitlerovské Německo a Mussoliniho Itálie uzavřely spojenectví.

Pochybnosti a konspirace
Podle oficiální verze byl Mussolini popraven 28. dubna 1945 italským komunistickým partyzánem Walterem Audisiem (1909-1973). Zastřelena byla i Mussoliniho milenka Claretta Petacciová (1912-1945). Stalo se tak dva dny před sebevraždou Adolfa Hitlera.
V poválečné Itálii se však smrt Mussoliniho stala předmětem mnoha spekulací srovnatelných snad jen s atentátem na amerického prezidenta J. F. Kennedyho (1917-1963).

Celý tucet jmen se objevil při hledání toho, kdo měl stisknout spoušť… Zrodily se dokonce legendy, že Mussolini a Petacciová nebyli zastřeleni, ale zemřeli vlastní rukou – po požití jedu. Teprve poté prý byla do jejich mrtvých těl vypálena dávka ze samopalu.
Akce tajného agenta?
Nejzajímavější konspirační teorie ovšem spojuje smrt Benita Mussoliniho s tehdejším britským premiérem Winstonem Churchillem (1874-1965). Jakým způsobem? Churchill se prý v průběhu války pokoušel tajně uzavřít s Itálií separátní mír.
Z toho důvodu měl poslat Mussolinimu několik osobních dopisů. Později se údajně Churchill snažil tuto kompromitující korespondenci získat zpět.

Když se mu to nepodařilo, mělo být v Londýně rozhodnuto o likvidaci fašistického diktátora. Mussolini měl korespondenci s Churchillem nosit stále při sobě, aby měl pádný argument pro poválečnou shovívavost Britů k jeho osobě.
Britský agent ve spolupráci s italskými partyzány ovšem splnil svůj úkol. Dopisy se vrátily do rukou jejich pisateli. Spokojený Churchill si dal nalít dvojitou whisky a rozdělal krabici se svátečními doutníky. Bylo tomu tak? Kdoví…