Keplerův teleskop prozkoumá během let více než 100 tisíc hvězd. Většina z nich je celkem fádní. Rozhodně to ale neplatí pro Tabbyinu hvězdu. „Jde o nejzáhadnější slunce v galaxii,“ shodující se vědci. Hvězda totiž velmi podivně svítí.
Může to mít na svědomí nějaká mimořádně vyspělá mimozemská civilizace, jak se někteří domnívají?
Americká astronomka Tabetha Suzanne Boyajian (*1980) z Yaleovy univerzity neskrývá nadšení. Právě se jí totiž za pomoci snímků z Keplerova teleskopu podařilo odhalit dosud neznámou hvězdu.
Oficiálně je jí přiděleno číslo KIC 8462856. Podle objevitelčiny přezdívky se jí ale začne říkat Tabbyina hvězda. Sama americká astronomka si přitom už roku 2015 povšimne, že objekt velmi záhadně září.
„Buď se jedná o přírodní úkaz, který zatím neumíme vysvětlit, nebo o mimozemskou technologii, kterou zatím neumíme vysvětlit,“ prohlašuje. Záhadologové jsou nakloněni zejména druhé možnosti.
Podle nich hvězdu obklopuje superkonstrukce, která umožňuje zachycovat sluneční energii a napájí jí neznámý svět…
Jako ze Star Treku
Pro milovníky sci-fi nejde o nic neznámého. Už v roce 1992 spatří světlo světa díl Star Treku, v němž hvězdná loď Enterprise narazí při svém putování vesmírem na hvězdu, jíž obklopuje umělá koule.
Námět přitom nepochází od představivosti tvůrců seriálu, ale má vědecké základy.
V roce 1959 totiž renomovaný britský teoretický fyzik Freeman Dyson (1923–2020) přišel s myšlenkou, že kolem hvězd by bylo možné vybudovat síť solárních kolektorů, které budou zdrojem obrovského množství energie.
„Představuji si ji z volných těles nebo roje objektů pohybujících se nezávisle na orbitě,“ tvrdil před nedávnem zesnulý vědec. Domnělé konstrukci se začne říkat Dysonova sféra.
Pravidelně pohasíná
Tabetha Boyajian opět pozoruje nově objevenou hvězdu. Ta přitom v pravidelných intervalech pohasíná. To by ale neměla, protože jde o velmi stabilní typ slunce.
Další zkoumání navíc vyloučí, že by Tabbyinu hvězdu, která je od nás vzdálená asi 1500 světlených let a nachází se v souhvězdí Labutě, zastiňovala nějaká obří planeta nebo roj komet.
Astronom Jason Wright z Pensylvánské státní univerzity proto přijde s teorií, podle níž hvězdu obklopuje Dysonova sféra.
„Jediný rozumný způsob, jak si to vysvětlit, je existencí obrovské stavby, již kolem hvězdy postavila nějaká cizí civilizace, nejspíš velmi technologicky pokročilá,“ souhlasí s ním astronomové Benjamin Montet a Josh Simons.
Podivnější a podivnější…
Nejsilnější radioteleskop světa, stometrový Green Bank v Západní Virginii se otáčí tak, aby mohl sledovat Tabbyinu hvězdu. 27. října roku 2016 se iniciativa Breakthrough Listen rozhodne zasvětit deset následujících let hledání mimozemského života.
Do projektu vloží 100 milionů dolarů a valnou část své pozornosti zaměří právě na záhadné slunce ze souhvězdí Labutě. „Nemyslím si, že je existence mimozemské civilizace u této hvězdy moc pravděpodobná,“ upozorňuje vědec Dan Werthimer.
Podle většiny odborníků se u Tabbyiny hvězdy ve skutečnosti nachází kosmický prach. Z čeho by měl být tvořený, ani proč by měl čas od času slunce zastínit, ale nevědí.
„S každým dalším pozorováním se Tabbyina hvězda zdá podivnější a podivnější,“ uzavírá americká astrofyzička Eva Bodman.