7. července 2005: V Londýně umírá při útocích sebevražedných atentátníků 56 lidí, celou tragédii provází množství nesrovnalostí a konspirací.
Domů     Záhada Tunguzské události: Co způsobilo obrovskou explozi v sibiřské tajze v roce 1908?
Záhada Tunguzské události: Co způsobilo obrovskou explozi v sibiřské tajze v roce 1908?
od 7.7.2025
667

30. června 1908 otřásla odlehlou sibiřskou tajgou exploze tak silná, že srovnala se zemí miliony stromů na ploše přes 2 000 kilometrů čtverečních a byla slyšet tisíce kilometrů daleko.

Přesto neexistuje žádný impaktní kráter a nikdo nebyl přímým svědkem události zblízka. Co způsobilo Tunguzskou událost, jednu z největších a nejtajemnějších katastrof moderní historie? Byl to meteorit, kometa, nebo něco mnohem záhadnějšího?

Ponořte se s námi do hlubin sibiřského tajemství, které dodnes nedá spát vědcům i konspiračním teoretikům.

Ráno 30. června 1908, přesně v 7:17 místního času, došlo v odlehlé oblasti sibiřské tajgy, poblíž řeky Podkamenná Tunguzka, k události, která se zapsala do historie jako Tunguzská událost.

Ohromná exploze o síle odhadované na 10-15 megatun TNT (což je ekvivalent přibližně tisíce hirošimských atomových bomb) srovnala se zemí přibližně 80 milionů stromů na ploše větší než 2 150 čtverečních kilometrů.

Svědci, kteří se nacházeli desítky až stovky kilometrů od epicentra, popsali oslnivý záblesk, ohnivou kouli na obloze a obrovskou tlakovou vlnu, která je srazila k zemi, lámala okna a způsobila zemětřesení.

Přestože byla událost tak masivní, fascinující je absence impaktního kráteru a jakýchkoli větších fragmentů, které by potvrdily pád velkého kosmického tělesa.

První vědecká expedice, vedená ruským mineralogem Leonidem Kulikem, dorazila do oblasti až v roce 1927, tedy téměř 20 let po události.

Objevili obrovskou oblast, kde byly stromy vyvráceny radiálně od centra exploze, zatímco přímo v epicentru zůstaly některé stromy stát s ohořelými kmeny, avšak bez větví.

Tento obraz připomínal jakousi „motýlí“ strukturu, což naznačovalo, že exploze proběhla ve vzduchu, nikoli na zemi.

Dodnes se vedou diskuze o tom, zda šlo o pád meteoritu, komety, nebo jiný neznámý jev. pixabay
Dodnes se vedou diskuze o tom, zda šlo o pád meteoritu, komety, nebo jiný neznámý jev. pixabay

Hlavní teorie vysvětlující Tunguzskou událost:

Meteoritická hypotéza: Nejrozšířenější a vědecky nejvíce podporovaná teorie. Předpokládá, že explozi způsobil kamenný meteorit, který vstoupil do zemské atmosféry a explodoval ve výšce 5-10 kilometrů nad zemí.

Tím se vytvořila obrovská tlaková vlna, která způsobila zkázu na zemi, aniž by došlo k vytvoření kráteru nebo zanechání velkých fragmentů, protože většina materiálu se v atmosféře odpařila.

Problémem této teorie je však absence jakýchkoli meteoritických úlomků, které by potvrdily složení tělesa.

Kometární hypotéza: Tato teorie navrhuje, že příčinou byla kometa složená převážně z ledu a prachu. Takové těleso by se při vstupu do atmosféry zcela odpařilo a nezanechalo by žádné pevné zbytky ani kráter.

To by vysvětlovalo absenci fragmentů, stejně jako „světelné noci“ (jasné nebe i po západu slunce) pozorované po explozi v Evropě, které mohly být způsobeny prachem a ledovými krystaly rozptýlenými v horních vrstvách atmosféry.

Některé méně konvenční a záhadologické teorie zahrnují:

Exploze zemního plynu: Někteří badatelé spekulují o masivní explozi metanu nebo jiných plynů, které mohly uniknout z geologických zlomů pod tajgou.

Tato teorie však naráží na nedostatek důkazů o tak masivním úniku plynů a nevysvětluje pozorované atmosférické jevy.

Černá díra nebo antihmota: V raných fázích výzkumu byly zvažovány i velmi exotické hypotézy, jako je průchod miniaturní černé díry Zemí nebo kontakt s kouskem antihmoty.

Tyto teorie byly však rychle zavrženy, protože by zanechaly odlišné nebo mnohem destruktivnější stopy.

Exploze mimozemské lodi (UFO): Pro milovníky záhad je jednou z nejpřitažlivějších teorií ta, že Tunguzská událost byla způsobena havárií nebo explozí mimozemské lodi.

Někteří poukazují na údajné anomálie v místě dopadu, zvláštní radiační anomálie (které však nebyly nikdy spolehlivě potvrzeny) nebo na spekulace o tom, že mimozemská loď se obětovala, aby zabránila zničení Země větším meteoritem.

I když je tato teorie populární v populární kultuře, postrádá jakékoli vědecké důkazy.

Obrovská exploze v roce 1908 vyvolala otřesy a záblesky viditelné na velkou vzdálenost. pixabay
Obrovská exploze v roce 1908 vyvolala otřesy a záblesky viditelné na velkou vzdálenost. pixabay

Navzdory pokroku ve vědě a mnohým studiím Tunguzská událost dodnes zůstává jednou z největších nevyřešených záhad.

Ačkoli vědecká komunita se většinou kloní k názoru, že šlo o dopad kosmického tělesa (komety nebo meteoritu), absence kráteru a fragmentů zanechává prostor pro další spekulace a bádání.

Zdroje informací: www.history.com, www.smithsonianmag.com, www.space.com, částečně AI
Úvodní foto: wikimedia, public Domain
Související články
od 6.7.2025 2.0tis
V kalendáři byl duben 1862. Byl to druhý rok americké občanské války. Armády Unie a Konfederace se střetly v krvavé bitvě u Shilohu v Tennessee. Výsledek? Šestnáct tisíc těžce raněných, kteří čekali na blátivém bojišti nekonečně dlouho na lékařské ošetření. Mnohým z nich hrozila smrt. Pak se stal zázrak. Když bojiště pokryl soumrak přicházející noc
od 5.7.2025 2.8tis
V ponurých uličkách londýnského Whitechapelu se v roce 1888 odehrály jedny z nejbrutálnějších a nejzáhadnějších vražd v dějinách. Neznámý pachatel, přezdívaný Jack Rozparovač, terorizoval chudé čtvrti a zanechával za sebou znetvořená těla prostitutek, aniž by byl kdy dopaden. Kdo byl tento sériový vrah, proč se mu podařilo uniknout spravedlnosti a proč jeho jméno dodnes vzbuzuje strach a fascinaci
od 4.7.2025 3.2tis
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události, které se kdy povedlo fotograficky zachytit! Čeká nás procházka hustými severoamerickými lesy, kde se má mezi mohutnými borovicemi a jedlemi potulovat tvor, který jako kdyby byl mezikrokem na cestě
od 3.7.2025 3.2tis
Obrovské, složité a dokonale přesné vzory, které se přes noc objevují v polích obilí po celém světě – to jsou kruhy v obilí. Kdo nebo co stojí za jejich vznikem? Jsou to umělecká díla vtipálků, energetické otisky neznámých sil, nebo snad složitá poselství od mimozemských civilizací, která se nám snaží něco sdělit? Ponořte se s námi do světa nejúchvatnějších a nejkontroverznějších záh
od 2.7.2025 2.7tis
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je tato zóna pouhým shlukem nešťastných náhod, nebo se zde skutečně otevírá brána do jiné dimenze? Pojďme se ponořit do hlubin oceánu a prozkoumat nejbizarnější teorie. Bermudský trojúhelník, geograficky
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
nasehvezdy.cz
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
V posledních týdnech čelí moderátor Karel Šíp (80) nejisté situaci kolem budoucnosti svého dlouholetého pořadu Všechnopárty a to se může projevit i na jeho osobním životě! Není tajemstvím, že oblí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
21stoleti.cz
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie "tap and pay", která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uved
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
skutecnepribehy.cz
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
epochaplus.cz
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
Zábavní park Six Flags v New Orleans měl krátký, ale tragický osud. Krátce po svém otevření v roce 2000 se stal oblíbeným cílem, ale série nešťastných událostí, včetně smrtelné nehody na atrakci a zničujícího hurikánu Katrina v roce 2005, jej odsoudily k zániku. Dnes je tento opuštěný areál, kde se kedysi ozýval smích a jásot,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
historyplus.cz
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
nejsemsama.cz
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
Tvarohové těsto je snadné, knedlíky jsou proto rychle připravené, nedají moc práce a chutnají jako od maminky. Potřebujete: ✿ 500 g měkkého tvarohu ✿ 1 hrnek polohrubé mouky ✿ 1 vejce ✿ špetku soli ✿ 12 větších jahod ✿ 125 g tvrdého tvarohu ✿ 2 lžíce másla ✿ skořicový cukr 1. Z měkkého tvarohu, vejce a mouky a špetky soli vypracujte těsto. Vyválejte z
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz