Crannogs je název pro umělé ostrovy vyskytující se ve vodách Skotska, Walesu či Británie. Nejčastěji stojí v mělkých pobřežních vodách, u ústí řek, ale lze je nalézt i v mělkých jezerech. Nejde však o nějaký novodobý stavitelský výstřelek. Naopak se ukazuje, že jejich stáří může být až 5000 let.
Z ČEHO BYLY OSTROVY STAVĚNÉ?
Tyto miniaturní umělé ostrůvky byly vytvořeny podle archeologa Frasera Sturta ze Southamptonské univerzity z kamenů, dřev a hlíny. Kruhové ostrůvky představují plochu nejčastěji o průměru od 10 do 30 metrů.
Pro jejich zbudování bylo potřeba ohromného úsilí, neboť tuny kamení a ostatního materiálu sem bylo naneseno ručně. Jejich konstrukce odpovídala místním poměrům, některé měly i jakousi palisádu vyplněnou kamením.
NEZNÁMÝ ÚČEL OSTRŮVKŮ
Ovšem to, k čemu vlastně ostrůvky sloužily, zůstává dosud jednoznačně nerozřešeno. Má se za to, že snad sloužily jak k bydlení, tak i k úkrytu před nepřítelem apod. Ovšem od roku 2012 se i náhled na umělé ostrůvky poněkud mění.
To když bývalý člen Královského vojenského námořnictva Chris Murray při potápění objevil v okolí ostrovů Herbides ve Skotsku keramické nádoby. Bylo jich kupodivu mnoho a byly roztroušené po celém okolí… A hlavně byly téměř nepoškozené.
A tak se odborníci domnívají, že ostrůvky mohly být místem slavnostního setkávání a různých rituálů. Právě nález téměř nepoškozených misek či džbánků může nasvědčovat těmto účelům.
Například při pohřbu byla zřejmě keramika doprovázející mrtvého vhazována do vody neobyčejně šetrně.
DALŠÍ MOŽNOSTI VÝZKUMU
Protože jen ve Skotsku a v Irsku bylo objeveno více než 570 takovýchto umělých ostrůvků, z nichž většina ještě nebyla podrobně prozkoumána, může dojít ještě k řadě překvapujících nálezů.
Ale tento počet zdaleka nemusí být konečný, neboť řada dalších byla v minulosti zatopena. Takže případný výzkum tohoto fenoménu a dalších záhad ještě nekončí. Dovednosti našich předků stále překvapují.