Jeho hudba roztančila miliony a vnesla naději do válečné vřavy. Glenn Miller, král swingu a velitel orchestru amerických vzdušných sil, se stal hlasem celého národa.
Pak, 15. prosince 1944, nasedl do malého letounu mířícího z Anglie do Paříže a zmizel beze stopy nad chladnými vodami Lamanšského průlivu. Žádné trosky, žádné tělo, žádné vysvětlení. Co se stalo s ikonickým hudebníkem a jeho letounem?
Byla to nehoda, konspirace, nebo něco ještě temnějšího? Ponořte se s námi do jedné z nejtragičtějších a největších záhad 2. světové války.
V prosinci 1944 byl major Glenn Miller na vrcholu své slávy. Jako velitel orchestru amerických vzdušných sil (US Army Air Forces Band) se podílel na morálce spojeneckých vojáků v Evropě.
15. prosince 1944 měl odletět z britského letiště Twinwood Farm do Paříže, aby zajistil budoucí vystoupení svého orchestru.
Nastoupil do jednomotorového užitkového letounu Noorduyn C-64 Norseman spolu s podplukovníkem Normanem Baessellem a pilotem, nadporučíkem Johnem Morganem. Letoun odstartoval v 13:55. Nikdo z nich už nikdy nebyl spatřen.
Ačkoli Millerova popularita byla obrovská, jeho zmizení bylo armádou oficiálně oznámeno až 24. prosince, tedy devět dní po události.
To, spolu s naprostou absencí jakýchkoli trosek letadla nebo těl, dalo vzniknout mnoha konspiračním teoriím a spekulacím, které trvají dodnes.

Hlavní teorie o zmizení:
Nehoda způsobená špatným počasím a mechanickou závadou: Toto je oficiální a nejpravděpodobnější vysvětlení. V den letu panovalo nad Lamanšským průlivem nepříznivé počasí – nízká oblačnost, mlha a mrznoucí déšť.
Letoun Norseman byl známý svými problémy s karburátory, které měly tendenci zamrzat v chladných podmínkách, což mohlo vést k selhání motoru.
Pilot John Morgan nebyl údajně certifikován pro let podle přístrojů v takových podmínkách, což by mohlo vést k dezorientaci. Kombinace námrazy, poruchy motoru a špatné viditelnosti mohla způsobit pád letadla do moře.
Vrak se nikdy nenašel, protože Lamanšský průliv je plný vraků z války a silné proudy by mohly trosky rozptýlit.
„Přátelská palba“: Jedna z nejdiskutovanějších teorií.
Podle svědectví britského navigátora Freda Shawa (a později potvrzeného deníkem letového inženýra Dereka Thurmana) se vracely britské bombardéry Lancaster ze zrušeného náletu na německý Siegen.
Aby se vyhnuly nebezpečnému přistání s bombami, zbavovaly se jich ve vymezené „odhazovací zóně“ nad Lamanšským průlivem. Shaw tvrdil, že viděl malý letoun, jak letěl přímo pod padajícími bombami a zřítil se do moře.
Ačkoli se armáda snažila tuto teorii vyvrátit (s tvrzením, že Millerův letoun letěl později, než bombardéry odhazovaly bomby), tato verze zůstává velmi populární.
Zpráva o tom, že by tak významná osobnost zemřela „přátelskou palbou“, by jistě byla utajena, aby se nepoškodila morálka.
Atentát nebo tajná mise: Tyto teorie se pohybují na pomezí spekulací a konspiračních teorií. Některé naznačují, že Miller byl na tajné misi, například vyjednávat s Němci o kapitulaci, a byl zavražděn.
Jiné mluví o tom, že byl obětí gangsterů nebo že zemřel za kontroverzních okolností v Paříži a jeho zmizení bylo krycím manévrem. Tyto teorie však postrádají jakékoli věrohodné důkazy a jsou často založeny na neověřených zvěstech nebo dezinformacích.

Ačkoliv nejpravděpodobnější je teorie nehody způsobené počasím a technickou závadou, absence hmatatelných důkazů a prominentní postavení Glenna Millera ve své době udržují záhadu živou.
Jeho tělo ani vrak letounu nebyly nikdy nalezeny, což dává prostor neustálým spekulacím a bádání.
Zmizení letadla s Glennem Millerem nad Lamanšským průlivem zůstává jednou z největších nevyřešených záhad 2. světové války. Ať už byl jeho osud výsledkem tragické náhody, fatální chyby, nebo spiknutí, jeho hudba a odkaz žijí dál.
Příběh Glenna Millera je mrazivou připomínkou toho, jak rychle a beze stopy může život – a dokonce i legenda – zmizet v neúprosných vlnách historie.