Mezi takzvané nacistické poklady řadíme i umělecká díla uloupená nacisty v době druhé světové války. Některá se podařilo objevit a vrátit původním majitelům, po jiných se doslova „slehla zem“.
Do druhé kategorie patří obraz, jehož autorem je italský renesanční malíř Raphael (1483-1520). Podaří se někdy toto umělecké dílo objevit?
Portrét mladého muže – takový je název ztraceného obrazu, jehož současná hodnota by se pohybovala v řádech stovek milionů amerických dolarů. Tvrdí se, že obraz je autoportrét samotného Raphaela. Dílo mělo vzniknout v období let 1513-1514.
V majetku nacistického pohlavára
Obraz zmizel v době druhé světové války v Polsku. Naposledy byl vystaven na královském hradě Wawel v Krakově, kam jej nechal umístit Hans Frank (1900-1946), nejvyšší nacistický pohlavár v okupovaném Polsku.
Předpokládá se, že Frank přemístil obraz během svého útěku z Polska v roce 1945.
Pravdou je, že po zatčení Franka se některé uloupené obrazy objevily, ale Raphaelova slavná malba mezi nimi nebyla. Jaký mohl být další osud cenného obrazu? Byl zničen, nebo ukraden?
Vede stopa do Španělska?
Zajímavé je, že existuje tvrzení, že obraz není definitivně ztracen-zničen, ale ukraden. Ne, to není pouhé konspirační tvrzení, protože před lety samotné polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že obraz „přežil“ válku.
Polská média přinesla v roce 2012 zprávu, že Raphaelovo dílo je ukryto v soukromém bankovním trezoru na neznámém místě. Taková prohlášení pochopitelně přilila oleje do ohně dalším konspiračním spekulacím i čirým fantaziím.
Portrét mladého muže se tak objevil i ve filmových a beletristických zpracováních záhady nacistických pokladů.
Ty pracují například s hypotézou, že obraz je ukrytý ve Španělsku. Pro tuto teorii hovoří i fakt, že po druhé světové válce se právě tato země na Pyrenejském poloostrově stala útočištěm před spravedlností prchajících nacistů.