V jihovýchodním Švýcarsku nalezli archeologové mysteriózní bitevní pole. Ve značné nadmořské výšce zde idylická horská louka vydává stopy dávné bitvy.
Analýza nálezů naznačuje, že se jedná o první objevené místo starověkého vojenského střetnutí v této alpské zemi. Kdo zde byl protivníkem římských legií?
Expanze starověkého Říma ze Středomoří nevynechala ani oblast dnešního Švýcarska. V Alpách byly objeveny římské silnice, u idylických alpských jezer odkryty základy římských vil i amfiteátrů.
Objevení záhadného bitevního pole je však zcela unikátním počinem v dějinách švýcarské archeologie.
Horský průsmyk
Vše začalo tím, že amatérský archeolog nalezl s využitím detektoru kovů dva tisíce let starou dýku. To odstartovalo systematický průzkum okolí horského průsmyku Julier.
Odborníci se domnívají, že zde v roce 15 našeho letopočtu došlo k bitvě mezi římskými legionáři a bojovníky místních kmenů. Kdo zde čelil obávané síle římských legií? Pravděpodobně se jednalo o příslušníky kmene Suanetes.
O bojích Římanů s tímto kmenem existují zmínky u římských historiků. Doposud se však nepodařilo najít hmotné důkazy těchto bojů, které de facto znamenaly počátek římské okupace území současného Švýcarska.
Chybějící ostatky
Na bitevním poli u průsmyku Julier už byly nalezeny tisíce římských artefaktů, včetně mečů a fragmentů štítů. Podaří se někdy blíže rekonstruovat průběh dávných událostí? Velkou záhadou je, že zatím nebyly objeveny žádné lidské ostatky.
Zatím se pracuje s teorií, že se boje na římské straně účastnili příslušníci jednotek ze třetí, desáté a dvanácté legie.
Mohlo se jednat o přibližně dvě tisícovky legionářů. Místních bojovníků bylo asi tisíc. Na bojišti použili Římané i účinné praky. Chybějící ostatky obětí bitvy? Tato záhada prý souvisí s tím, že Římané i místní kmeny těla mrtvých bojovníků spalovali.