Evita je dnes považována za jednu z nejvýznamnějších žen světové politiky. Její životní osudy jsou ale obestřeny také celou řadou dosud nevyjasněných otázek. Dokázala uzdravovat pouhým dotekem? A paktovala se s nacisty?
První dáma Argentiny Eva María Duarte de Perón, známější jako Evita (asi 1919–1952),prochází ulicemi Buenos Aires. Náhle před sebou spatří starší vrásčitou ženu trpící leprou.
„Drž se ode mě dál, milostivá Evito,“ dostává se jí od ní varování. Evita toho ale nedbá. Pohladí ženu po vlasech a následně položí ruce na místa, kde se lepra projevuje nejagresivněji. „Brzy ti zase bude lépe.
Musíš tomu jenom věřit,“ řekne a pak s úsměvem odejde. Skutečně má Evita zázračné schopnosti, jak soudí někteří záhadologové? A jaká další mystéria jsou spjatá s jejím životem?
Svatá žena?
Evita se celý život zajímá o osudy chudých, utlačovaných a nemocných. Těch se navíc rozhodně neštítí.
„Nebála se políbit člověka trpícího leprou, tuberkulózou i dalšími nemocemi,“ uvádí její důvěrník, kněz Hernán Benítez. Podle očitých svědků Evita dokonce pokládá ruce na rány nemocných.
Někteří badatelé jsou přesvědčeni, že umí zacházet s léčivými energiemi a nemocným tak pomáhá. V současné době stále sílí přesvědčení, že římskokatolická církev by měla Evitu prohlásit za svatou.
Skeptici tvrdí, že slavná argentinská první dáma byla pouze „hodně milá“. Nic víc. Vzhledem ke své minulosti však prý rozhodně nebyla „svatá“.
Jak ale vysvětlit fakt, že nikdy neonemocněla, když se prokazatelně vídala s lidmi, se kterými se obvykle stýkáme jenom v rouškách a lékařských rukavicích? Opravdu měla jenom štěstí?
Pomáhala nacistům na útěku?
Juan Perón sedí se skleničkou dobrého alkoholu v ruce a se zalíbením pozoruje svou ženu. „Musím říct, že ti to zase ohromně sluší,“ říká jí, právě když si obléká drahé šperky. „Díky miláčku,“ odvětí potěšená Evita. Rodinná idylka?
V září roku 2011 jsou zveřejněny naprosto šokující informace. Podle nich na sobě Evita nosila šperky, které nacisté ukradli bohatým židům za druhé světové války (1939–1945).
Tvrdí to brazilští badatelé Leandro Narloch (*1979) a Duda Teixeira (*1975), kteří pro to údajně mají celou řadu důkazů:
„Existuje závažné podezření, že Evita vlastnila majetek, který patřil bohatým židovským rodinám zabitým v koncentračních táborech.“ Je faktem, že její manžel v době války vyjadřuje otevřenou podporu Německu i Japonsku. Do jaké míry na tom Evita vydělávala?
Usvědčující švýcarský účet
Pro nacisty, kteří po konci druhé světové války prchají z Evropy, se Argentina stává „zaslíbenou zemí“.
Na lodích mají být přepravováni takoví zločinci, jako jsou sadistický lékař Josef Mengele (1911–1979) nebo jeden z hlavních organizátorů holocaustu Adolf Eichmann (1906–1962).
Podle nové teorie zde útočiště nalezli oplátkou za poklady nakradené od bohatých židovských rodin. V roce 1947 Evita zahajuje cestu po několika evropských zemích s cílem zlepšit mezinárodní vztahy Argentiny. Mimo jiné navštíví Španělsko, Řím nebo Švýcarsko.
Právě v poslední jmenované zemi si podle zákulisních informací otevře tajné bankovní konto, ve kterém ukrývá peníze získané od nacistů. Výměnou za to jim prý předává argentinské pasy a víza. Je možné, že právě během těchto schůzek obdrží také nějaké šperky? Nebo k tomu dojde až později?