Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Záhadná letecká mise Rudolfa Hesse

Letecká mírová mise Hitlerova osobního tajemníka Rudolfa Hesse do Velké Británie dodnes patří k nejzáhadnějším událostem 2. světové války. Čeho jí chtěl Hess dosáhnout? Jaké následky pro něj měla? A byl tím, kdo v srpnu 1987 zemřel v německém Spandau, skutečně Hess?

EnigmaPlus přináší na celou kauzu nový pohled!

Letiště v německém Augsburgu. Osobní sekretář říšského kancléře ADOLFA HITLERA (1889 – 1945) RUDOLF HESS (1894 – 1987?) nastupuje 10. května 1941 pozdě večer do neozbrojeného bombardéru Messerschmitt Bf 110.

Jeho cílem je sídlo VÉVODY Z HAMILTONU (1903 – 1973), které leží nedaleko skotského města Renfrewshire. Právě tento muž má totiž mít velmi úzké kontakty s britským ministerským předsedou WINSTONEM CHURCHILLEM (1874 – 1965).

Co Hess od svého odvážného letu očekává? Chce údajně bez vědomí ostatních vysokých představitelů Třetí říše, včetně Hitlera, vyjednávat o uzavření příměří mezi Německem a Velkou Británií. Místo toho však o 4 hodiny později – po pronásledování britským letounem Spitfire – poprvé v životě skáče padákem a dopadá s vymknutým kotníkem na jedno ze skotských polí asi 50 kilometrů od Hamiltonova sídla, kde ho krátce nato nachází místní farmář a předává ho místní jednotce domobrany.

CHURCHILLOVA REAKCE

Jakmile se o Hessově letu i záměru dozvídá Churchill, okamžitě jeho mírovou nabídku odmítá a nechává ho uvěznit jako utajeného válečného zajatce nejprve v londýnském Toweru, posléze (až do konce 2. světové války) v neznámém domě na venkově.

Zde se také zajatec údajně pokouší o sebevraždu skokem z 1. patra schodiště. Jeho výše zmíněná mise i další život jsou ale obestřeny celou řadou nejasností. Co se vlastně osudné květnové noci odehrálo?

Doletěl Hess vůbec do Británie? A co se s ním pak stalo? Proč mu v roce 1945 norimberský soud vyměřil doživotní vězení, když největší válečné zločiny proběhly až po jeho zatčení?

A kdo vlastně zemřel 17. srpna 1987 v berlínské věznici Spandau?

Winston Churchill

HESSOVA TAJNÁ JEDNÁNÍ

Když po německém útoku na Polsko v září 1939 vyhlašuje Velká Británie Německu válku (3. září 1939 – pozn. red.), Hess je z toho otřesen. Brity totiž obdivuje a je v jejich případě zastáncem mírového řešení.

Proto o pár měsíců později zahajuje s Hitlerovým souhlasem tajná jednání o mírové dohodě mezi těmito „dvěma bratrskými germánskými národy“, a to prostřednictvím britských úředníků na neutrálním portugalském a švýcarském území.

Jakmile se tato snaha ukáže jako marná, začíná s přípravami svého letu do Británie. Tam totiž tehdy existuje poměrně velká skupina politiků, která o mír stojí. Churchill s nimi sice nesouhlasí, ale zároveň se obává, že by ho tito lidé mohli svrhnout z premiérského postu, a proto se Hessův přílet snaží utajit.

Nechává také zapečetit všechny Hessovy dokumenty, a to s dodatkem, že mohou být rozpečetěny až v roce 2017! Proč asi? Je to jen kvůli Hessově plánu? Zřejmě nikoli – pravděpodobně jde o daleko vyšší politickou hru!

MÍR KVŮLI VÁLCE?

V roce 2002 totiž britští historikové LYNNPICKNETT, CLIVE PRINCE a STEPHEN PRIOR vydávají knihu Double Standards – The Rudolf Hess Coverup (v češtině vyšla pod názvem Mlčení korunních svědků – pozn. red.), která k Hessovu případu přináší šokující poznatky.

Podle nich je Hessova mise předem domluvena s britskou královskou lobby, k níž ve své době patří i vévoda z Hamiltonu nebo SIR SAMUEL HOARE(1880 – 1959).

Hessovy mírové návrhy vůči Británii pak údajně mají vést k uvolnění sil Německa k budoucí válce se Sovětským svazem (ta začíná 22. června 1941 – pozn. red.). Podmínkou těchto mírových dohod má být i odstranění Hitlera z vedoucí funkce a také jisté návrhy týkající se osudu německých Židů.

BYL PLÁN PŘEKAŽEN?

O faktu, že o Hessově misi někteří Britové pravděpodobně něco vědí, podle autorů knihy svědčí i to, že na něj britští letci během jeho letu nad Velkou Británií neútočí – jen ho pronásledují. Přistoupíme-li však na to, že se tyto spekulace zakládají na pravdě, kde tedy došlo k pochybení?

Autoři tvrdí, že Hessova mise zřejmě ztroskotala na tom, že se o ní dozvěděli nesprávní lidé. „Letiště, na kterém měl Hess původně přistát, nebylo osvětleno, a tak Hess musel z letounu vyskočit,“ píší. „Je pravděpodobné, že kdyby Hess neopustil letoun těsně před zamýšleným cílem a kdyby ho nesebrali bůhvíjací domobranci, patrně by podle plánu přistál a mírová jednání by byla zahájena.“

Hessův Messerschmitt Bf 110 dopadl 11. května 1942 brzy ráno do pole nedaleko skotského města Renfrewshire.

KDO ZEMŘEL V HYDROPLÁNU?

Historikové Picknett, Prince a Prior také přicházejí s tvrzením, že během Hessova válečného věznění připravovala Churchillova strana intenzivně jeho dvojníka a skutečného Hesse se údajně chtěla zbavit!

Proč? V srpnu 1942 totiž podle nich vrcholí ve Velké Británii pokus o komplot. Churchill má být sesazen a nahradit ho má výše zmiňovaný Samuel Hoare.

V této době podle nich také odlétá VÉVODA Z KENTU (1902 – 1942), bratr tehdejšího anglického krále JIŘÍHO VI., údajně i s Rudolfem Hessem hydroplánem Sunderland do švédského Stockholmu, kde mají společně oznámit uzavření mírové dohody.

Cesta však tajemně končí jejich tragickou smrtí v troskách hydroplánu na pusté stráni u skotského Caithnessu. Kolem této nehody je dodnes, podobně jako kolem celého Hessova případu, spousta nejasností.

Proč se tento létající člun ocitl nad souší? Proč vlastně havaroval? Proč byly všechny fotografie z této nehody zabaveny britskou vládou? A byl na jeho hydroplánu opravdu i Rudolf Hess? Autoři knihy tvrdí, že ano a že člověk, který je o 5 let později jako Rudolf Hess odsouzen v Norimberku na doživotí, je ve skutečnosti nastrčený Hessův dvojník!

KAM SE PODĚLA JIZVA?

Jejich slova částečně potvrzuje i kniha britského lékaře a historika HUGHA THOMASE (*1931) Hess: Příběh dvou vražd z roku 1988. Thomas si totiž také myslí, že muž, který strávil pod jménem Rudolf Hess 42 let v berlínské věznici Spandau, vůbec nebyl Hess!

Jaký pro to má argument? „V berlínském archivu existují lékařské záznamy, podle nichž Rudolf Hess za 1. světové války prokazatelně prodělal několik zranění a jednou téměř zemřel, když mu byla prostřelena levá plíce,“ říká. „Složitým lékařským zákrokem mu byl zachráněn život, ale na jeho hrudi zůstala patrná jizva.

Já jsem se v 70. letech stal jedním z lékařů, kteří měli Hesse ve Spandau na starost a několikrát jsem si mohl prohlédnout jeho hruď. Žádnou stopu po průstřelu plic neměl, což ostatně následně potvrdily i dvě nezávislé pitvy po jeho smrti v roce 1987,“ dodává. To, že vězněný muž nebyl skutečný Hess, podle Thomase vysvětluje i jeho podivné předstírání ztráty paměti při norimberském procesu, kdy údajně nepoznával své bývalé kolegy, a také jeho dlouhodobé zvláštní chování, které vedlo několik psychiatrů k diagnóze, že trpí schizofrenií.

Co se ale tedy stalo se skutečným Hessem?

SÁM „DOMA“

Během norimberského procesu (1945 – 1946) je údajný Hess odsouzen k doživotnímu vězení, a to i přesto, že se během 2. světové války neměl (uvězněný) možnost podílet na nejtěžších zločinech a že daleko větší zločinci vyvázli s menšími tresty.

Od roku 1947 až do své smrti v roce 1987 je držen ve věznici Spandau, kterou spravují 4 spojenecké mocnosti – Velká Británie, USA, Francie a Sovětský svaz. Soudem je stanoveno, že „věznění bude ve formě samotky“. Také je zakázáno, aby byl Hess nazýván vlastním jménem. Proto je po zbytek života oslovován jako „vězeň číslo 7“.

Až do října 1966 je s Hessem ve věznici ještě několik dalších norimberských odsouzenců, ale později už zůstává ve Spandau jako vězeň osamocen (původně byla vybudována pro 600 vězňů – pozn. red.). Přitom provoz této věznice není nejlevnější!

Západoněmeckou vládu stojí statisíce marek ročně. Kromě toho musí každá ze 4 spojeneckých mocností každý rok věznici poskytovat důstojníka, 37 vojáků, ředitele (guvernéra) a dozorce. Ve Spandau pracuje i dvaadvacetičlenný personál, který zahrnuje kuchaře, číšníky a uklízečky.

Proč tolik námahy s jedním vězněm?

Rudolf Hess (v dolní řadě druhý zleva) byl během Norimberského procesu odsouzen na doživotí. Otázkou však zůstává, zda odsouzeným byl skutečně Rudolf Hess nebo jeho dvojník!

PROČ HO SOVĚTI NENÁVIDĚLI?

Z odtajněných dokumentů vyplývá možný důvod. Hessův úděl byl totiž předmětem letitých sporů mezi Londýnem a Moskvou a jedním z bodů napětí ve studené válce. Dokonce je z nich patrné, jak se britští vyslanci musí bránit sovětským pokusům o proměnu obyčejného společně vedeného vězení na pracovní tábor.

Tento záměr se však Sovětům nakonec nedaří. Přesto si britský ředitel Spandau často stěžuje na sovětské obstrukce a viní Sověty z Hessova psychického týrání.

Sověti mu totiž nemohou zapomenout, že chtěl během 2. světové války přesvědčit Brity ke vstupu do války proti Sovětskému svazu. Nestojí za těmito výčitkami ale spíše fakt, že Hessův obhájce vynáší během norimberského procesu na světlo německo-sovětský pakt o neútočení – tedy politicky velmi citlivou záležitost, na kterou by Sověti nejraději zapomněli?

BRITOVÉ: „JDE O DUŠEVNÍ KRUTOST!“

Neshody mezi SSSR a západními mocnostmi ohledně Hesse gradují v roce 1974. V tomto roce totiž pro něj západní země žádají propustku do blízké vojenské nemocnice, protože mají podezření, že trpí rakovinou.

Sověti s jejich návrhem ale nesouhlasí a prohlašují, že ho „nikam nepustí, a jestli Západ chce, aby Hess podstoupil testy, ať mu do věznice nainstalují rentgen!“ Sovětský vyslanec provádí vězňovi mimo jiné i cenzuru jeho dopisů, nařizuje strážím, aby mu odebírali na noc brýle, a když se údajně dozvídá, že má ve své cele 13 fotografií místo povolených deseti, tři mu odebírá.

Britský guvernér ve Spandau ROBERTDE BURLET ho za tyto metody kritizuje: „Máme tu něco, co bych nazval duševní krutostí. Ať už dělali Němci v koncentračních táborech jakékoliv hrůzy, nechci, aby se říkalo, že jsme si z nich vzali příklad.“

V západoberlínské věznici Spandau strávil údajný Hess 40 let svého života.

VRAŽDA, NEBO SEBEVRAŽDA?

Uvězněný muž nakonec umírá ve věku 93 let za tajemných okolností 17. srpna 1987. Jeho rodině je oznámeno, že se oběsil, nicméně krátce poté se objevují spekulace, že byl uškrcen. Hessův syn WOLF RÜDIGER HESS (1937 – 2001) prohlašuje, že jeho otec byl zavražděn britskými vojáky a že vzhledem ke svému zdravotnímu stavu by ani nebyl sebevraždy schopen.

Na tomto místě je třeba zdůraznit, že k této události dochází už v době, kdy Sověti proklamují, že jsou ochotní jednat o Hessově propuštění! Je snad právě tato skutečnost důvodem vězňovy smrti? Báli se Britové, že starý muž přece jen promluví o tom, jak to všechno bylo?

Možná…

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...