V roce 2000 za dosud nevyjasněných okolností umírá australský vědec, astrofyzik Rodney Marks, který se po otravě metanolem stává historicky první obětí vraždy na jižním pólu. Viník však zůstává nedopaden a vyšetřování činu doprovázejí podivné manévry.
Poté, co je australský astrofyzik Rodney Marks (1968–2000) najat Smithsonianskou astrofyzikální observatoří, odcestuje na Antarktidu, aby zde pracoval na Amundsenově-Scottově výzkumné stanici na jižním pólu.
Na starosti má teleskop zkoumající například Magellanovy oblaky či vlastnosti mezihvězdných hvězdotvorných mračen. Bohužel to ale nejsou významné vědecké objevy, čím se nakonec Marks zapíše do historie. Znám bude zejména jako historicky první oběť vraždy na jižním pólu.
Vědce 11. května 2000 postihne náhlá silná nevolnost, se kterou vyhledá lékaře na stanici, jenže ten muži nedokáže pomoci. Marks začne zvracet krev a jeho stav se prudce zhoršuje. Lékaře navštíví ještě dvakrát a za 36 hodin od prvních příznaků umírá.
Trvá dalších šest měsíců, než může být jeho tělo dopraveno na Nový Zéland na pitvu, která jako příčinu smrti odhalí akutní otravu metanolem.
Proč tedy Americká Národní vědecké nadace, která vědeckou stanici provozuje, až do zveřejnění výsledků pitvy tvrdí, že 32letý vědec zemřel z přirozených příčin?
ZMAŘENÉ VYŠETŘOVÁNÍ
Vyšetřovatelé postupně dospějí k závěru, že sebevražda či nešťastná náhoda je v tomto případě zcela vyloučena. To znamená, že jde o vůbec první vraždu na jižním pólu a pachatelem je jeden z 49 kolegů mrtvého vědce.
Jenže Národní vědecká nadace stojí kriminalistům v cestě a dělá vše pro to, aby jejich práci znesnadnila. Nevstřícnost společnosti je krajně neobvyklá. Nadace dokonce odmítá vyšetřovatelům zpřístupnit mnohé důležité informace.
„Chtěli jsme výsledky interního vyšetřování a kontakt na lidi, kteří tam byli, abychom se jich zeptali na pár věcí. Nechtěli nám ani říct, kdo tam byl,“ podivuje se novozélandský vyšetřovatel Grant Wormald.
Proč se společnost snaží komplikovat vyšetřování? Mají snad v úmyslu chránit vraha? Z jakých důvodů byl Marks zabit? Pozůstalí se odpovědi nikdy nedočkají.
Ani nyní, více než 20 let poté, není jasné, kdo a proč vědce usmrtil a jakou roli v případu hraje Národní vědecká nadace.