reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Záhady historie
Záhadná smrt Tomáše Bati: Mohlo jít o atentát?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 20.12.2019
5.6tis
399
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Otrokovickým areálem společnosti Baťa se rozlehne ohlušující rána. Časně zrána 12. července roku 1932 zde totiž havaruje letoun, na jehož palubě je i slavný zakladatel obuvnické firmy Tomáš Baťa.

Ten v troskách letadla společně se svým pilotem umírá. Co tragickou nehodu způsobilo? Mohlo za ni špatné počasí, jak tvrdí oficiální verze?

Ve 30. letech minulého století se Baťovy závody staly největším vývozcem obuvi na světě.

Na vyvýšeném piedestalu stojí bohatě zdobené rakve Tomáše Bati (1876–1932) a pilota Jindřicha Broučka (1893–1932), které obklopuje několik smutečních věnců. Pohřeb zřejmě nejslavnějšího českého podnikatele všech dob je v plném proudu.

K mikrofonu přistupuje ředitelův nevlastní bratr a nástupce ve firmě Jan Antonín Baťa (1898–1965) a pomalu pronáší smuteční řeč. „Naše velká pracovní rodina ztratila svého zakladatele, budovatele a vůdce,“ může zaslechnout početný dav lidí, který na pohřeb dorazil.

Baťa je totiž fenomén. Přestože jeho začátky nebyly vůbec jednoduché, ve 30. letech se z něj stal největší světový vývozce obuvi. Jeho předčasná smrt v roce 1932 je však dodnes obestřena mnoha tajemstvími.

Oficiální verze tvrdí, že letadlo havarovalo kvůli špatnému počasí. Mohlo jít ale o sabotáž?

MLHA NA STARTU

Firemní letiště v Otrokovicích tone v husté mlze. Tomáš Baťa pomalu usrkává horký čaj a chystá si projev. Ten by rád o několik hodin později přednesl během otevření další pobočky jeho závodu ve švýcarském Möhlinu.

Dne 12. července 1932 se proto nechává vzbudit velmi brzy ráno. Už ve čtyři hodiny je na nohou a míří na otrokovické letiště. Počasí sice není k letu moc příznivé, viditelnost totiž komplikuje mlha, povětrnostní podmínky jsou ale dobré.

Vzhledem k tomu, že pilotem Baťova soukromého letounu značky Junkers je zkušený Jindřich Brouček, zavelí podnikatel krátce před šestou ke startu. Po sedmi minutách se ale Baťův aeroplán zřítí k zemi, rozlomí se a oba jeho pasažéři v něm najdou smrt.

Na pohřeb továrníka Tomáše Bati a jeho pilota Jaroslava Broučka přišly tisíce lidí. Celé město bylo v šoku.

MOŽNÁ TO BYLA SABOTÁŽ!

K troskám letadla se sbíhají lidé. Nedlouho poté na místo dorážejí také specialisté, kteří ihned začnou s pátráním po příčinách pádu aeroplánu. „Vzhledem k tomu, že není hodnověrný svědek… a jelikož je letadlo rozbité, nedá se příčina havárie s určitostí zjistit,“ uzavře komise své vyšetřování.

Podle většiny historiků bylo na vině špatné počasí. Pilot v mlze ztratil orientaci, pokusil se nouzově přistát a havaroval. Jiná verze hovoří o tom, že se snažil vyhnout elektrickému vedení, které se před strojem zničehonic vynořilo.

Proti ale hovoří mimořádné letecké zkušenosti Jindřicha Broučka a skutečnost, že letiště a jeho okolí dokonale znal. Stále častěji se proto v poslední době objevují spekulace, že šlo o sabotáž.

Po Baťově smrti byl ve Zlíně vybudován památník, ve kterém byl vystavený stejný typ letadla, s nímž havaroval. Památník byl před několika lety obnoven a zrenovován.

USMÍŘENÍ SE SYNEM

„Tomáš Baťa měl již předtím několik podivných nehod, z nichž však jako zázrakem unikl smrti,“ uvádí publicista Jan Bauer (*1945). To by napovídalo tomu, že v případě pádu letounu nešlo o nešťastnou náhodu, ale o další, tentokrát již úspěšný, pokus sprovodit ho ze světa.

Kdo v něm ale měl prsty? O život mohl Baťovi usilovat některý z propuštěných zaměstnanců, nebo některý z drobných ševců, kterého podnikatel připravil o práci. Nejčastěji se ovšem v souvislosti s podivnou smrtí Tomáše Bati mluví o možné likvidaci ze strany zahraniční konkurence.

S překvapivým závěrem před dvěma lety přišla spisovatelka Eliška Jechová (1921–2015), podle níž sehrál při tragédii rozhodující úlohu spěch. O den dříve se totiž Baťa telefonicky pohádal se svým synem žijícím ve Švýcarsku.

Právě proto zřejmě slavný obuvník vyrazil na letiště tak časně ráno. Pravděpodobně chtěl do země helvetského kříže dorazit o něco dříve a se synem se usmířit. Bohužel za to ale zaplatil životem.

Autor článku: Pavel Besta

Foto: zlín.eu, youtube.com, idnes.cz, czwikipedia.org,
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.3tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 857
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]