Skip to content

Záhadná smrt Tomáše Bati: Mohlo jít o atentát?

Otrokovickým areálem společnosti Baťa se rozlehne ohlušující rána. Časně zrána 12. července roku 1932 zde totiž havaruje letoun, na jehož palubě je i slavný zakladatel obuvnické firmy Tomáš Baťa. Ten v troskách letadla společně se svým pilotem umírá.

Co tragickou nehodu způsobilo? Mohlo za ni špatné počasí, jak tvrdí oficiální verze?

Ve 30. letech minulého století se Baťovy závody staly největším vývozcem obuvi na světě.

Na vyvýšeném piedestalu stojí bohatě zdobené rakve Tomáše Bati (1876–1932) a pilota Jindřicha Broučka (1893–1932), které obklopuje několik smutečních věnců. Pohřeb zřejmě nejslavnějšího českého podnikatele všech dob je v plném proudu.

K mikrofonu přistupuje ředitelův nevlastní bratr a nástupce ve firmě Jan Antonín Baťa (1898–1965) a pomalu pronáší smuteční řeč. „Naše velká pracovní rodina ztratila svého zakladatele, budovatele a vůdce,“ může zaslechnout početný dav lidí, který na pohřeb dorazil.

Baťa je totiž fenomén. Přestože jeho začátky nebyly vůbec jednoduché, ve 30. letech se z něj stal největší světový vývozce obuvi. Jeho předčasná smrt v roce 1932 je však dodnes obestřena mnoha tajemstvími.

Oficiální verze tvrdí, že letadlo havarovalo kvůli špatnému počasí. Mohlo jít ale o sabotáž?
MLHA NA STARTU

Firemní letiště v Otrokovicích tone v husté mlze. Tomáš Baťa pomalu usrkává horký čaj a chystá si projev. Ten by rád o několik hodin později přednesl během otevření další pobočky jeho závodu ve švýcarském Möhlinu.

Dne 12. července 1932 se proto nechává vzbudit velmi brzy ráno. Už ve čtyři hodiny je na nohou a míří na otrokovické letiště. Počasí sice není k letu moc příznivé, viditelnost totiž komplikuje mlha, povětrnostní podmínky jsou ale dobré.

Vzhledem k tomu, že pilotem Baťova soukromého letounu značky Junkers je zkušený Jindřich Brouček, zavelí podnikatel krátce před šestou ke startu. Po sedmi minutách se ale Baťův aeroplán zřítí k zemi, rozlomí se a oba jeho pasažéři v něm najdou smrt.

Na pohřeb továrníka Tomáše Bati a jeho pilota Jaroslava Broučka přišly tisíce lidí. Celé město bylo v šoku.
MOŽNÁ TO BYLA SABOTÁŽ!

K troskám letadla se sbíhají lidé. Nedlouho poté na místo dorážejí také specialisté, kteří ihned začnou s pátráním po příčinách pádu aeroplánu. „Vzhledem k tomu, že není hodnověrný svědek… a jelikož je letadlo rozbité, nedá se příčina havárie s určitostí zjistit,“ uzavře komise své vyšetřování.

Podle většiny historiků bylo na vině špatné počasí. Pilot v mlze ztratil orientaci, pokusil se nouzově přistát a havaroval. Jiná verze hovoří o tom, že se snažil vyhnout elektrickému vedení, které se před strojem zničehonic vynořilo.

Proti ale hovoří mimořádné letecké zkušenosti Jindřicha Broučka a skutečnost, že letiště a jeho okolí dokonale znal. Stále častěji se proto v poslední době objevují spekulace, že šlo o sabotáž.

Po Baťově smrti byl ve Zlíně vybudován památník, ve kterém byl vystavený stejný typ letadla, s nímž havaroval. Památník byl před několika lety obnoven a zrenovován.
USMÍŘENÍ SE SYNEM

„Tomáš Baťa měl již předtím několik podivných nehod, z nichž však jako zázrakem unikl smrti,“ uvádí publicista Jan Bauer (*1945). To by napovídalo tomu, že v případě pádu letounu nešlo o nešťastnou náhodu, ale o další, tentokrát již úspěšný, pokus sprovodit ho ze světa.

Kdo v něm ale měl prsty? O život mohl Baťovi usilovat některý z propuštěných zaměstnanců, nebo některý z drobných ševců, kterého podnikatel připravil o práci. Nejčastěji se ovšem v souvislosti s podivnou smrtí Tomáše Bati mluví o možné likvidaci ze strany zahraniční konkurence.

S překvapivým závěrem před dvěma lety přišla spisovatelka Eliška Jechová (1921–2015), podle níž sehrál při tragédii rozhodující úlohu spěch. O den dříve se totiž Baťa telefonicky pohádal se svým synem žijícím ve Švýcarsku.

Právě proto zřejmě slavný obuvník vyrazil na letiště tak časně ráno. Pravděpodobně chtěl do země helvetského kříže dorazit o něco dříve a se synem se usmířit. Bohužel za to ale zaplatil životem.

Autor článku: Pavel Besta

Foto: zlín.eu, youtube.com, idnes.cz, czwikipedia.org,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Prvnímu dítěti „ze zkumavky“ je 42 let
21stoleti.cz

Prvnímu dítěti „ze...

Přes 400 milionů – tolik dětí by se podle...
Zachránil mě nevlastní bratr
nasehvezdy.cz

Zachránil mě nevlastní bratr

Ve chvíli, kdy se mi už opravdu zdálo, že...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
21stoleti.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Frýdek-Místek: Slezské Lurdy
epochanacestach.cz

Frýdek-Místek: Slezské Lurdy

Celou řadu cestovatelských...
Dobrodružným pravěkem se Zdeňkem Burianem
epochalnisvet.cz

Dobrodružným pravěkem se...

Výstava Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku nabídne...
Geniální komička dokázala proměnit trest ve výhodu
nasehvezdy.cz

Geniální komička dokázala...

Vynikající herečka Iva Janžurová (79) patří k těm...
Národní památník Mount Rushmore: Čí hlava rozšíří čtveřici velikánů?
epochanacestach.cz

Národní památník Mount Rushmore: Čí...

Přes 70 let shlížejí...
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná černá šelma?
epochalnisvet.cz

Bájný močálový tygr: Žije v...

Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec...
Bazény, které dokáží zabíjet
epochaplus.cz

Bazény, které dokáží zabíjet

Když je opravdu horko, člověk je schopný...
Digitální ilustrace zachycující přírodu
epochaplus.cz

Digitální ilustrace...

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Formule 3 ze stáje Effective Racing zářila v The Italians
iluxus.cz

Formule 3 ze stáje Effective...

Ve čtvrtek 13. srpna se v útulných...