V jihovýchodním Slovinsku se nachází velmi magické místo, které bychom v těchto zeměpisných šířkách patrně neočekávali. Jedná se o svatyni perského boha Mithry? Kdo ji zde vytvořil a proč?
Svatyně boha Mithry se nachází v opuštěném lomu u obce Rožanec. Dominuje jí starověký reliéf zobrazující boha Mithru, který obětuje býka. Odborníci soudí, že svatyně byl vytvořena během druhého století našeho letopočtu.
Kult legionářů
Kult boha Mithry byl ve starověkém Římě velmi populární především u legionářů. Díky nim se rychle šířil do všech částí rozlehlé říše. Mithraismus je tak spojen nejen s oblastmi v okolí Středozemního moře, ale i s Britskými ostrovy a středoevropským regionem. Svého vrcholu dosahuje kult boha Mithry ve třetím století našeho letopočtu.
Proč se mu tak dařilo i v prostředí izolovaných římských posádek? Jedním z důvodů byly i mobilní oltáře, které umožnily praktikovat tuto víru kdekoli. Pokud však legionáři zřídili stálou základnu, vybudovali si již klasickou svatyni. To je patrně příklad zmíněné lokality u slovinské obce Rožanec.
Zlaté tele?
Kult boha Mithry však nakonec prohrál v konfrontaci s křesťanstvím. Z jakého důvodu? Pro mithraismus bylo zásadní obětování býka, který byl v rámci následných mystérií v kruhu zasvěcených zkonzumován. Pro křesťanství bylo obětování zvířat nepřijatelné.
Mithraismus tak mizí ze scény dějin. U obce Rožanec to však neplatí. Důkazem je dochovaná svatyně i místní legenda, která se zmiňuje o tom, že v lokalitě je kdesi ukrytá pohanská modla.
Mělo by se jednat o sochu telete vyrobenou ze zlata. Dodejme, že zlaté tele je modla popisovaná již v Bibli. S praktikami mithraismu patrně nemá nic společného. Pokud však někdo zlaté tele u obce Rožanec neobjeví, samozřejmě…